Trwa ładowanie...

Objawy ciąży

Objawy ciąży - pierwsze objawy, prawdopodobne objawy, pewne objawy

Jest ranek, przeciągasz się, przeglądasz w lustrze i podświadomie czujesz, że wydarzyło się coś wielkiego… Jeszcze nie wiesz co. Wsłuchaj się w sygnały, jakie wysyła Twoje ciało, a wkrótce się dowiesz. Najczęściej kobiety podejrzewają u siebie ciążę, gdy miesiączka nie pojawi się w spodziewanym terminie. Ale uwaga! Część kobiet miewa krwawienia przypominające miesiączkę, nawet będąc w ciąży. Jest ono jednak mniejsze i zwykle trwa krócej. Poniżej krótko opisujemy charakterystyczne objawy ciąży takie jak zmiany samopoczucia, jakie może mieć kobieta w ciąży oraz te, które mogą wystąpić na początku ciąży.

Objawy ciąży - pierwsze objawy

  • Nudności i wymioty – wystarczy, że podniesiesz głowę z poduszki, a już Cię mdli. Niestety, nudności zwykle nazywane „porannymi” są takimi tylko z nazwy, gdyż spora część kobiet odczuwa je w ciągu dnia, a nawet w nocy. Winę za ten stan ponoszą hormony i zwykle utrzymuje się on do 3. miesiąca ciąży. Niestety, i od tej reguły są wyjątki. Przyszłe mamy, które nie mają tyle szczęścia, borykają się z nudnościami do samego porodu.

  • Zmiana łaknienia – apetyt na jedne pokarmy, a wstręt do innych. Naczelna zasada – możesz jeść to, na co masz ochotę, pod warunkiem że zachowasz umiar. I tak raz masz ochotę na śledzie z czekoladą, innym razem na kiszona kapustę, a jeszcze innym na słodki owoc. Musisz jednak pamiętać, by unikać surowych ryb i mięsa, serów pleśniowych, owoców morza oraz dokładnie myć wszystko, co zjadasz.

  • Częste oddawanie moczu – to wynik powiększania się macicy, która zaczyna uciskać pęcherz moczowy.

  • Powiększenie i napięcie piersi – wynikiem tego powiększenia jest magazynowanie wody m.in. w komórkach gruczołowych piersi, skóra na piersiach pokryta jest siateczką naczyń, które powiększają się w wyniku działania estrogenów, czasem wokół sutka tworzy się ciemniejsza otoczka, a piersi stają się wrażliwsze na dotyk.
  • Podwyższona temperatura – podczas owulacji temperatura ciała zwykle wzrasta i osiąga około 37 stopni, a na kilka dni przed okresem spada. Gdy temperatura utrzymuje się do czasu, gdy powinna się pojawić miesiączka, może oznaczać ciążę.

  • Potrzeba snu i zmęczenie – już 2 tygodnie po zapłodnieniu możesz odczuwać zmęczenie i senność. Powodem tego jest rozwijający się płód, więc Twój organizm potrzebuje dodatkowego zastrzyku energii. Poza tym spada ciśnienie krwi, więc nic dziwnego, że chce Ci się spać.

Objawy ciąży - prawdopodobne objawy

W początkowym stadium lekarz może stwierdzić ciążę na podstawie powiększenia i rozpulchnienia macicy oraz zasinieniu śluzówek pochwy i szyjki macicy. Im dłuższy czas od zatrzymania miesiączki, tym objawy te są bardziej charakterystyczne i nasilone.

Objawy ciąży - pewne objawy

Niepodważalnymi objawami ciąży są ruchy dziecka oraz wysłuchanie jego tętna (16.-18. tydzień ciąży). W 5. tygodniu ciąży na postawie badania USG można stwierdzić obecność pęcherzyka ciążowego w jamie macicy.

Kochane Mamy, jesteście dopiero na początku długiej i wymagającej poświęceń drogi, dlatego już teraz pragniemy życzyć Wam dużo spokoju na ten niezwykły czas!