Trwa ładowanie...

Dziecko 16 miesięcy

Avatar placeholder
30.05.2019 10:46
Dziecko 16 miesięcy
Dziecko 16 miesięcy (123rf)

Dziecko (16 miesięcy) zwykle już nie tylko chodzi, ale także coraz lepiej biega i skacze, chce nosić ze sobą zabawki i inne przedmioty i wspinać się po meblach. Jeśli rozwój fizyczny dziecka nie jest tak szybki, nie zmuszajmy malucha do chodzenia czy innych nowych czynności na siłę. Prowadzenie malucha za rękę, kiedy nie ma na to ochoty, może nawet skutkować napadem płaczu i wybuchem agresji, czego do tej pory u dziecka nie było.

1. Rozwój fizyczny 16-miesięcznego dziecka

Większość dzieci w tym wieku dość sprawnie chodzi, pamiętajmy jednak, że nie jest to regułą. Rozwój fizyczny i motoryczny każdego dziecka jest indywidualny. Dziecko powinno zacząć chodzić do 18. miesiąca życia, jeśli tak się nie stanie należy pójść z dzieckiem do pediatry, aby wykluczył zaburzenia rozwoju. Chodzenie dziecka może być jeszcze nie do końca stabilne, ale coraz częściej maluch będzie wypróbowywał nowe umiejętności, takie jak wspinanie się, bieganie, skakanie.

Maluch coraz lepiej radzi sobie z utrzymywaniem i manipulowaniem małymi przedmiotami trzymanymi w dłoniach. Nadal głównymi sposobami na badanie świata jest podnoszenie interesujących przedmiotów, potrząsanie nimi, wkładanie do buzi i uderzanie nimi o ziemię i inne przedmioty.

2. Jak wspomagać rozwój 16-miesięcznego dziecka?

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

16-miesięczne dziecko raczej powinno zaczynać wstawać i chodzić, choćby z oparciem rodzica lub mebla. Wiele maluchów chodzi tylko wokół siedzącego rodzica, odmawiają jednak chodzenia za rękę i stanowczo domagają się noszenia. Często wynika to z faktu, że trudno dziecku nadążyć i po kilku próbach rezygnuje z chodzenia przy rodzicu. Próbujmy więc dostosować swoje tempo na spacerze do tempa dziecka, szczególnie, jeśli chodzenie nie wychodzi maluchowi najlepiej. Dziecko nie lubi także oddalenia od rodzica, a podczas chodzenia obok niego, traci kontakt, nawet jeśli jest trzymane za rękę. Noszenie dziecka na rękach daje maluchowi także lepszy "ogląd sytuacji", z wyższej perspektywy po prostu lepiej widać. Nadal też lubi być przytulane.

Aby wspomagać umiejętności dziecka dotyczące manipulowania przedmiotami, można umożliwiać mu rysowanie i zabawę kartkami i kredkami. Równie rozwijająca jest zabawa klockami, dziecko z fascynacją będzie układać je na sobie i z wielką radością... burzyć. Inną rozwijającą zabawą dla takiego dziecka jest malowanie palcami z użyciem specjalnych farb. Wspomoże to nie tylko rozwój motoryczny i koordynację oko-ręka, ale także rozwój psychiczny dziecka. Na taką zabawę można pozwolić dziecku w łazience (zabieramy dywaniki, które maluch na pewno poplami) albo na dworze.

Jeśli do tej pory mieszkanie nie zostało zabezpieczone przed zapędami dziecka, trzeba to zrobić teraz. 16-miesięczne dziecko będzie próbowało chodzić wszędzie, a także wspinać się na meble, co może być niebezpieczne, jeśli wybierze wysoką szafkę zamiast fotela czy kanapy. Dobrze jest poustawiać specjalne barierki ochronne w drzwiach do kuchni i przed klatką schodową. Dziecko w kuchni może być w niebezpieczeństwie ze względu na ciekawe łapki, które mogą zawędrować do gorącego piekarnika lub ściągnąć na siebie gorący garnek czy patelnię. Na wszelki wypadek lepiej, aby dziecko po prostu tam nie chodziło.

Następny artykuł: Dziecko 17 miesięcy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze