Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Ciąża trojacza

Avatar placeholder
04.10.2023 12:23
Ciąża trojacza
Ciąża trojacza (Zdjęcie autorstwa bradleypjohnson / CC BY 2.0)

Ciąża trojacza to zarówno wielka radość, jak i duże obciążenie. Kiedy w badaniu USG okazuje się, że dzieci będzie trójka, niektóre mamy stresują się, że trudno będzie sobie poradzić. Ciąża trojacza wymaga profesjonalnego monitorowania i szczególnie dobrej opieki. Trojaczki to wyzwanie, ale przy odpowiednim prowadzeniu ciąży i dbaniu o zdrowie, kobieta ma szanse na trójkę zdrowych dzieci.

spis treści

1. Skąd się bierze ciąża trojacza?

Ciąża trojacza zdarza się obecnie coraz częściej. Ma to związek z nowymi sposobami wspomagania płodności, a konkretnie z lekami pobudzającymi owulację. Przy braku takiego leczenia, zazwyczaj w ciele kobiety produkowana jest jedna komórka jajowa i to ona jest zapładniana. Przy korzystaniu ze środków leczących niepłodność, częściej zdarza się, że produkowanych komórek jajowych jest więcej niż jedna. Trojaczki rodzą się także wtedy, kiedy naturalnie w ciele kobiety wytworzone zostały trzy komórki jajowe.

Oprócz tego, także zapłodnienie in vitro zwiększa szanse na poczęcie trojaczków. Podczas takiego zapłodnienia poza organizmem matki, wykorzystuje się zazwyczaj kilka komórek jajowych, aby zwiększyć szansę, że w którejś z nich dojdzie do zapłodnienia.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Jeśli trojaczki zostaną wykryte we wczesnej ciąży, może się zdarzyć, że nie urodzi się trójka dzieci. W jednym z badań na ten temat, w pierwszych dziewięciu tygodniach u połowy kobiet zmniejszyła się ilość płodów. Jedna trzecia urodziła bliźnięta, a 18 proc. jedno dziecko. Trzy proc. kobiet z wykrytą ciążą dwojaczą poroniło.

2. Objawy ciąży trojaczej

Ogólnie rzecz biorąc, ciąża trojacza ma zwykle silniejsze objawy ciąży niż ciąża z jednym dzieckiem. Poranne mdłości i wymioty są dużo silniejsze, co sprawia, że trzeba bardzo uważać na to, co się je, aby nie dopuścić do niedoborów i odwodnienia. Waga kobiety w ciąży z trojaczkami także będzie większa niż kobiety noszącej jedno dziecko – przybiera ona na wadze od 13 do 25 kilogramów. Ryzyko cukrzycy ciążowej jest wyższe dla kobiet donoszących ciążę mnogą. Taka ciąża częściej wymaga także dużej ilości odpoczynku, i to na leżąco. Nie jest to oczywiście zawsze ciąża zagrożona, jednak na pewno bardziej obciążająca niż ciąża pojedyncza.

Aby stwierdzić, że ciąża jest ciążą trojaczą, nie wystarczy ocenić wielkość brzuszka przyszłej mamy, chociaż bardzo duży brzuch może już sugerować, że to ciąża mnoga. Trzeba wziąć pod uwagę także zaawansowanie ciąży. Jeśli brzuch jest dużo większy niż u innych kobiet na konkretnym etapie ciąży – może to sugerować kilkoro dzieci. Aby jednak mieć co do tego pewność, konieczne są dokładniejsze badania. Przy osłuchiwaniu lekarz może usłyszeć bicie kilku serc. Pewność daje jednak dopiero USG przezskórne, wykonywane rutynowo u każdej kobiety w ciąży.

Kobieta w ciąży trojaczej powinna pamiętać, że każda ciąża mnoga wymaga jeszcze dokładniejszej opieki i kontroli nad zdrowiem matki i dzieci niż ciąża jednym dzieckiem. Trzeba dbać o siebie trzy razy bardziej. Dobrze jest też wybrać lekarza prowadzącego ciąże mnogie, mającego doświadczenie w przyjmowaniu na świat wieloraczków.

Następny artykuł: Bliźniaki dwujajowe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze