8 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka
Rozmiar zarodka w ósmym tygodniu ciąży to od 13 do 20 mm. W badaniu USG widoczne mogą być już ręce i nóżki, a nawet pojedyncze palce. Serce zajmuje połowę objętości klatki piersiowej, a tętno powinno wynosić już około 160 uderzeń na minutę. Czasem zaobserwować można też żołądek dziecka.
1. 8 tydzień ciąży - zmiany w organizmie
W ósmym tygodniu przebiegu ciąży następuje dalszy rozwój kończyn. Na „płetwowatych” do tej pory rączkach i stópkach pojawiają się promieniste przewężenia. W tym samym czasie początkowo pojedynczy pęcherzyk mózgowy dzieli się najpierw na trzy mniejsze części, a następnie na pięć. Z nich powstaną wszystkie ważne elementy mózgu, które będą odpowiedzialne za wszystkie funkcje organizmu – od regulacji rytmu serca, oddechu, temperatury ciała, po myślenie abstrakcyjne, uczucia i pamięć.
Tabela. Szacunkowe wymiary ciąży w 8 tygodniu. Wyjaśnienie skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.
Wiek ciąży | Pęcherzyk ciążowy | CRL |
---|---|---|
8 tydzień 1 dzień | 26 mm | 13 mm |
8 tydzień 2 dzień | 27 mm | 14 mm |
8 tydzień 3 dzień | 28 mm | 15 mm |
8 tydzień 4 dzień | 29 mm | 16 mm |
8 tydzień 5 dzień | 30 mm | 17 mm |
8 tydzień 6 dzień | 31 mm | 18 mm |
U dziecka zaczyna kształtować się twarz, pojawiają się zalążki małżowin usznych, nosa, a w miejscu, gdzie powstaną oczy, gromadzi się barwnik w postaci małych ciemnych plamek. W ósmym tygodniu ciąży pochylona ku przodowi głowa dziecka stanowi jeszcze połowę długości ciała.
Rozpoczyna się bardzo ważny proces kształtowania i doskonalenia narządów zmysłu, który będzie trwał praktycznie do końca ciąży i w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jego ewentualne zakłócenia mogą prowadzić do poważnych dysfunkcji tych narządów, jak ślepota czy głuchota, dlatego bardzo ważne jest unikanie wszelkich substancji toksycznych na tym etapie ciąży.
Kształtują się powieki i nozdrza zewnętrzne nosa. Następuje rozwój kubków smakowych. Okolica warg staje się wrażliwa na dotyk i nawet jej lekkie podrażnienie powoduje reakcję uogólnioną całego ciała w postaci zwrotu tułowia. Zaczyna się proces unerwiania ucha wewnętrznego.
Kształtują się też płuca, których rozwój będzie trwał aż do trzydziestego siódmego tygodnia – jest to organ, który potrzebuje najwięcej czasu do pełnego ukształtowania. Kręgosłup dziecka zaczyna się usztywniać, a „płazi” czy „gadzi” ogon zanika, zamieniając się w kość ogonową.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
8. tydzień ciąży a termin porodu - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
USG wskazujące na 8. tydzień ciąży - odpowiada lek. Piotr Pilarski
Badania na cytomegalowirus a 8 tydzień ciąży - odpowiada lek. Marta Gryszkiewicz
2. 8 tydzień ciąży - proces ciąży
Brzuch w ósmym tygodniu ciąży - prawdopodobnie będziesz mogła już zauważyć lekkie zaokrąglenie brzuszka poniżej linii pępka, szczególnie jeśli mamy do czynienia z ciążą bliźniaczą lub jeśli nie jesteś pierwiastką. Nie jest to związane z wielkością samej macicy, którą można porównać do grejpfruta, ale raczej z poluzowaniem powłok brzusznych, powodującym przesunięcie się głównie jelit do przodu.
Mogą zacząć Cię nękać bóle w podbrzuszu o średnim nasileniu. Możesz zacząć doświadczać charakterystycznego bólu ciągnącego w pachwinach, związanego z rozpoczęciem powiększania się macicy, która naciąga więzadła, na których jest zawieszona. Bóle te mogą być szczególnie intensywne w pierwszej ciąży. Jeśli jednak ból będzie silny – silniejszy niż doświadczany w czasie bolesnych krwawień menstruacyjnych, lub będzie mu towarzyszyć krwawienie z dróg rodnych – zgłoś się niezwłocznie do lekarza. Może to być bowiem oznaka poronienia lub pęknięcia ciąży pozamacicznej, co zagraża bezpośrednio Twojemu życiu. Nawet jeśli zarodek został zlokalizowany w obrębie macicy, istnieje pewne ryzyko, że ewentualny bliźniak utworzył ciążę pozamaciczną.
Mogą pojawić się też pierwsze bóle w krzyżowym odcinku kręgosłupa, pośladkach, a nawet udach, co jest związane z uciskiem rosnącej macicy na kręgosłup i nerw kulszowy. Oprócz paracetamolu przyjmowanego doraźnie, nie ma żadnej recepty na te bóle – jeśli wystąpią w pierwszym trymestrze, to z dużym prawdopodobieństwem mogą Cię trapić aż do końca ciąży. Czasem pomaga masaż, fizjoterapia, a bieżącą ulgę przynieść może zmiana pozycji.
W dalszym ciągu będą Cię męczyć inne dolegliwości pierwszego trymestru, jak poranne nudności, wymioty, utrata apetytu, częste oddawanie moczu, przewlekłe zmęczenie, bezsenność czy żywe sny. Pomimo występowania nudności, możesz zacząć doświadczać przemożnej ochoty na zjedzenie pewnego rodzaju pokarmu, co może być związane z brakiem jakiegoś mikro- lub makroelementu w Twojej diecie.
W dalszym ciągu możesz skarżyć się na powiększone piersi, które będą tkliwe i nieodpowiadające dobrze na dotyk. Piersi nie tylko się powiększą – brodawki sutkowe powoli będą przybierać coraz ciemniejszą barwę, a gruczoły rozlokowane wokół samego sutka, do tej pory praktycznie niezauważalne – powiększą się, uwypuklą i również zrobią ciemniejsze.
Możesz też odczuwać zmniejszone libido. Stres związany z ciążą, nudności, bolesne piersi, obawa o zdrowie dziecka mogą sprawić, że nie będziesz mieć ochoty na współżycie w tym okresie. Pamiętaj, że czułość można sobie okazywać na wiele sposobów. Staraj się rozmawiać o tym szczerze ze swoim partnerem, na pewno zrozumie. Popęd seksualny powinien powrócić w drugim trymestrze ciąży. Co ciekawe, niektóre kobiety odczuwają zwiększony popęd seksualny już w pierwszym trymestrze, a u innych nie dochodzi do wyraźnych zmian na tym polu.
3. 8 tydzień ciąży - rozwój dziecka
Jednym z najbardziej przykrych objawów ciąży związanych z pierwszym trymestrem, który może szczególnie uwidocznić się w okolicy ósmego tygodnia, są migrenowe bóle głowy. Średnio około 15-20% wszystkich ciężarnych doświadcza epizodu migrenowego w pierwszym trymestrze ciąży. Co ciekawe, kobiety, które doświadczały migrenowych bólów głowy przed ciążą, zwykle chwalą sobie okres ciąży jako czas, w którym objawy te miały mniejsze nasilenie. Silne bóle głowy w ciąży dotykają za to z reguły kobiety, które nigdy wcześniej na silny ból głowy nie narzekały.
Bóle te pojawiają się niezapowiedzianie, mogą trwać kilka godzin, a nawet cały dzień. Jest to tym bardziej nieprzyjemny objaw, że ciąża uniemożliwia skuteczne jego farmaceutyczne uśmierzanie – większość leków przeciwbólowych jest przeciwwskazana w ciąży, a w szczególności w pierwszym jej trymestrze.
Nie jest dobrze poznany mechanizm powstawania migrenowych bólów głowy w ciąży. Odpowiada za nie prawdopodobnie zwiększony poziom hormonów płciowych lub ich dość gwałtowne wahania. Na to nakłada się silny stres związany z ciążą, niewyspanie, osłabienie wymiotami, lekkie odwodnienie i ogólnie gorsze samopoczucie. Pewną rolę odgrywa też gwałtowne odcięcie dostaw kofeiny – większą szansę na rozwój migreny mają kobiety, które przed ciążą wypijały dużą ilość kawy czy herbaty.
Kobietom, które doświadczyły silnej migreny w ciąży, zaleca się unikanie długotrwałej ekspozycji na monitor komputera czy telewizor, unikanie jaskrawego oświetlenia, przebywanie w półmroku w dobrze wentylowanym pomieszczeniu oraz unikanie lekkiego nawet odwodnienia. Możesz też poeksperymentować z ciepłym bądź chłodnym prysznicem czy zimnymi okładami na czoło lub twarz. Z czasem pewnie zauważysz, jakie czynniki zewnętrzne przyczyniają się do pojawienia się bólu (bywają one bardzo indywidualne wśród przyszłych matek) i nauczysz się ich unikać.
Jeśli cierpisz na silne bóle głowy w pierwszym trymestrze – pociesz się, że zwykle bóle te zanikają w dalszej części ciąży, gdy poziomy hormonów płciowych się stabilizują, a organizm kobiety „przyzwyczaja się” do ich podwyższonego poziomu. Ewentualne pojawienie się tego rodzaju bólów głowy nie wiąże się też z żadnym ryzykiem czy zagrożeniem dla zdrowia Twojego dziecka.
PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz także: