Trwa ładowanie...

Eksperci ostrzegają, by nie podawać dzieciom zbyt dużej ilości wody. Zatrucie wodne moze być bardzo niebezpieczne

Avatar placeholder
27.06.2022 16:32
Eksperci ostrzegają, by nie podawać dzieciom zbyt dużej ilości wody
Eksperci ostrzegają, by nie podawać dzieciom zbyt dużej ilości wody (Getty Images)

Wszyscy wiemy, jak ważne jest picie wody, gdy na zewnątrz żar leje się z nieba. Jednak eksperci ostrzegają rodziców, że nie należy podawać dzieciom, a zwłaszcza tym karmionym piersią, zbyt dużej ilości płynów. Dlaczego?

spis treści

1. Od kiedy podawać dziecku wodę?

Temat podawania dzieciom wody jest do dzisiaj kontrowersyjny.

"Dzieci karmione piersią nie potrzebują wody, dopóki nie zaczną jeść pokarmów stałych" - czytamy w wytycznych przedstawionych przez NHS (National Health Service).

Z tym stanowiskiem zgadza się ekspertka ds. rozwoju dziecka, Emily Salter.

- Należy podawać dziecku wodę dopiero po odstawieniu malucha od piersi - twierdzi.

Od kiedy podawać dziecku wodę?
Od kiedy podawać dziecku wodę? (Getty Images)

Taką praktykę popiera również Jenni Dunman, założycielka Daisy First Aid.

- Niemowlęta w wieku do sześciu miesięcy powinny otrzymywać wystarczające nawodnienie dzięki wyłącznemu karmieniu piersią lub mlekiem modyfikowanym i nie powinny potrzebować dodatkowej wody nawet podczas upałów - wyjaśnia.

2. "Zatrucie wodą"

Niektórzy lekarze uważają, że podanie dziecku, które nie skończyło szóstego miesiąca życia, zbyt dużej ilości wody może przeciążyć nerki, prowadząc do niebezpiecznego stanu zwanego hiponatremią.

- Zatrucie wodą to sytuacja, w której spożywasz zbyt dużo wody w krótkim czasie, a poziom sodu we krwi spada, co powoduje tragiczną sytuację - tłumaczy dietetyk Katie Zeratsky.

- Zdarza się, że nerki u niemowląt poniżej szóstego miesiąca życia nie są jeszcze w pełni wykształcone i nie funkcjonują w prawidłowy sposób, a woda może powodować zatrucie w wyniku braku równowagi elektrolitów, takich jak sód. Może to powodować hiponatremię - tłumaczy Abbas Kanani.

3. Groźna hiponatremia

Hiponatremia to inaczej niedobór sodu. Dla organizmu ludzkiego jest to bardzo groźny stan prowadzący nawet do utraty życia.

Hiponatremia objawia się poprzez ogólne osłabienie, ból głowy, nudności. Są to łagodne objawy, które powstają, gdy sód obniża się do wartości 130-135 mmol/l). Kiedy sód obniża się do poziomu: 125 mmol/l pacjent skarży się na silne bóle głowy, dezorientację, nudności, wymioty i splątanie.

Aby postawić właściwą diagnozę, lekarz zleci z pewnością morfologię krwi oraz badanie moczu.

Na czym polega leczenie hiponatremii? W leczeniu tej choroby chodzi przede wszystkim o to, by uzupełnić niedobory sodu w organizmie.

Kiedy hiponatremia dopiero co się rozwija, lekarz karze odstawić płyny. Niedobór sodu może być uzupełniony w takich przypadkach przez jedzenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze