Trwa ładowanie...

Bez stanika. Czy chodzenie bez biustonosza jest zdrowe dla nastolatek?

 Ewa Rosiecka
29.01.2022 19:16
Chodzenie bez stanika to indywidualna decyzja każdej kobiety
Chodzenie bez stanika to indywidualna decyzja każdej kobiety (Adobe Stock)

Chodzenie bez stanika staje się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne. Mnóstwo kobiet buntuje się przeciwko temu i przestaje go nosić. Wiele pań zdejmuje go zaraz po przyjściu do domu. Jak to wpływa na zdrowie? Czy prawdą jest, że biust szybciej opada, jeśli nie podtrzymujemy go stanikiem? Czy nastolatki mogą chodzić bez stanika? Sprawdź!

spis treści

1. Od kiedy kobiety noszą biustonosze?

Pierwsze staniki powstawały jeszcze w starożytnej Grecji. Uprawiające sport kobiety w greckich państwach - miastach, w których było to dozwolone, odczuwały ból, dlatego też opracowano specjalne, podtrzymujące piersi opaski: apodesmos (noszone na ubraniu), strophion (noszone na ubraniu) i ich węższe odpowiedniki - wąskie wstążki wiązane wokół piersi, nazywane anamakhalistekr i mastodeton.

Europejki noszą biustonosze od co najmniej XV wieku. W 1889 roku opracowana została przez Francuzkę Herminie Cadolle dwuczęściowa bielizna, którą nazwano le bien-être. Część niższą stanowił gorset, wyższa zaś przy pomocy pasków naramiennych podtrzymywała piersi. Wyższa część od 1905 roku sprzedawana była osobno jako tzw. podtrzymywacz piersi.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

W 1910 roku Mary Phelps Jacob opatentował pierwszy współczesny odpowiednik stanika. W 1943 roku Howard Hughes zaprojektował dla aktorki Jane Russel specjalny model biustonosza do filmu „The Outlaw”. W staniku tym specjalnie wzmocnione miseczki rozdzielały oraz podnosiły piersi, sam stanik zaś został wzorem dla wielu współcześnie nam znanych modeli.

Rozmiar stanika – brafitting, obwód stanika, miseczka, jak rozpoznać, że wybraliśmy odpowiedni rozmiar
Rozmiar stanika – brafitting, obwód stanika, miseczka, jak rozpoznać, że wybraliśmy odpowiedni rozmiar

Większość kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważny jest dobrze dobrany rozmiar stanika, dlatego

przeczytaj artykuł

2. Lepszy źle dobrany stanik czy jego brak?

Wyniki badań mówią, że ponad 80% kobiet nosi źle dobrany stanik. Wiele kobiet jest błędnie przekonana, że rozmiar biustonosza się nie zmienia i przez całe życie mogą nosić jeden. Tymczasem rozmiar piersi może się zmienić nawet w ciągu jednego miesiąca: rosnąć przed miesiączką, a po niej zmniejszać.

Źle dobrany stanik to zmora wielu kobiet. Zbyt małe miseczki czy uciskające fiszbiny mogą powodować duży dyskomfort, który może skutkować rezygnacją z noszenia tej części garderoby. Czy jest to dobra decyzja?

Zdecydowanie tak! Co prawda wbrew temu, czego kiedyś się obawiano, uciskające fiszbiny nie powodują raka piersi, jednak mogą mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

Warto wziąć pod uwagę, że źle dobrany stanik niekorzystnie wpływa na krążenie. Dodatkowo źle dobrany może negatywnie wpływać na postawę całego ciała i powodować bóle pleców, a ponadto w stanikach o kiepskiej jakości może rozwijać się grzybica, której z pewnością wolimy uniknąć.

3. Czy chodzenie bez stanika jest zdrowe dla nastolatek?

Chodzenie bez biustonosza ma taki sam wpływ zarówno na piersi nastolatki, jak i dorosłej kobiety. Czy jest zdrowe?

Według zwolenników noszenia staników na piersi działa siła grawitacji, która powoduje, że bez podtrzymywania szybciej staną się "obwisłe". Prawda jest jednak nieco inna, ponieważ za opadanie piersi głównie odpowiada nasz wiek oraz geny.

Nie udowodniono, że chodzenie bez stanika powoduje opadanie piersi. Pojawiają się nawet głosy, że u kobiet, które nie noszą stanika, biust może stać się pełniejszy. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie klatki piersiowej bez stanika muszą napinać się bardziej, gdyż nie są wyręczane przez tę bieliznę.

Inne korzyści, które mogą wynikać z chodzenia bez stanika to:

  • poprawa krążenia- bez stałego ucisku pod biustem nasza krew krąży szybciej i sprawniej;
  • zdrowe sutki - brak podrażnień i zaczerwienień, które czasem może wywoływać biustonosz;
  • profilaktyka antynowotworowa - zbyt długie noszenie stanika może blokować oczyszczanie się z toksyn przez węzły chłonne, a nadmiar płynów może prowadzić do powstawania cyst i bólu piersi (mimo to, nawet jeśli zdecydujemy się nie nosić biustonosza, nie zwalnia nas to z regularnego badania piersi!);
  • oszczędność - rezygnacja z biustonosza to duża oszczędność pieniędzy, które przeznaczyłybyśmy tę część garderoby.
Sprawdź, jak dobrać stanik do sylwetki. Wygodny biustonosz już od 30 zł
Sprawdź, jak dobrać stanik do sylwetki. Wygodny biustonosz już od 30 zł

Mimo wielu fasonów biustonoszy na rynku wybór tego odpowiedniego nadal pozostaje dla wielu kobiet kłopotem.

przeczytaj artykuł

4. Kto nie powinien rezygnować ze stanika?

Choć rezygnacja ze stanika może w wielu przypadkach przynieść szereg korzyści, niektóre z nas powinny w dalszym ciągu go nosić.

Warto nosić biustonosz, gdy:

  • uprawiasz sport - bez biustonosza w czasie uprawiania sportu byłoby po prostu niewygodnie; warto zainwestować w takiej sytuacji w specjalny, sportowy stanik;
  • masz biust sporych rozmiarów - w takim przypadku brak stanika może powodować ból pleców lub piersi, biust może też przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu;
  • gdy karmisz dziecko piersią.

Pamiętaj jednak, że to, czy nosisz stanik, czy nie, jest indywidualną decyzją każdej kobiety. Wszystko zależy od tego, jak czujesz się bez tego elementu garderoby.

Jeśli mimo zaleceń do noszenia stanika, czujesz się w nim niewygodnie, po prostu go nie noś, jeśli zaś nie wyobrażasz sobie chodzenia bez stanika, to rób to w dalszym ciągu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze