Trwa ładowanie...

Agustin Egurrola nadał córce rzadkie imię. Głos zabrała Rada Języka Polskiego

Avatar placeholder
16.03.2024 09:13
Agustin Egurrola nadał córce rzadkie imię. Co na to Rada Języka Polskiego?
Agustin Egurrola nadał córce rzadkie imię. Co na to Rada Języka Polskiego? (Instagram )

Decyzja o wyborze imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie, które budzi wiele emocji i dyskusji. Wiele par decyduje się na nadanie swojemu potomkowi tradycyjnego imienia, często po bliskim członku rodziny. Inni rodzice, tak jak Agustin Egurrola i jego partnerka, stawiają przede wszystkim na oryginalność i unikalność. Jak jednak oceniła ich wybór Rada Języka Polskiego?

spis treści

1. Jakie imię można nadać dziecku?

Decyzja o wyborze imienia dla dziecka to poważne zadanie, które wymaga przemyślenia i odpowiedzialności. Wielu rodziców pragnie, aby ich dziecko nosiło rzadkie i oryginalne imię, które wyróżni je spośród rówieśników. Czasami zdarza się, że fantazja rodziców idzie naprawdę daleko.

Kierownik urzędu stanu cywilnego ma prawo odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia dla dziecka. Jego obowiązkiem jest zadbanie o to, aby imię było zgodne z obowiązującymi przepisami. Dziecko nie może otrzymać imienia, które jest nieprzyzwoite lub obraźliwe. Listę tzw. imion niezalecanych można znaleźć na stronie Rady Języka Polskiego.

Zobacz film: "Roxy Węgiel zalana łzami podczas treningu! "Agustin mnie przejrzał""

Zgodnie z zaleceniami Rady Języka Polskiego, rodzice powinni unikać nadawania swoim dzieciom imion:

  • pochodzących od wyrazów pospolitych, nazw geograficznych,

  • o pisowni archaicznej,

  • zawierających błędy ortograficzne,

  • zdrobniałych,

  • brzmiących zabawnie,

  • przywodzących negatywne skojarzenia.

Jeśli kierownik urzędu stanu cywilnego ma wątpliwości, czy dane imię spełnia wymagania, może skierować pytanie w tej sprawie do Rady Języka Polskiego.

2. Imię Carmen

Agustin Egurrola, znany tancerz i choreograf, w przeszłości był związany z Niną Tyrką, z którą doczekał się córki - Carmen.

A jak Rada Języka Polskiego ocenia to imię Carmen? Informacje na ten temat można znaleźć na oficjalnej stronie instytucji, gdzie czytamy:

"Imię Carmen narusza art. 50. ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (DzU 1986 nr 36 poz. 180). [...] W polszczyźnie rzeczowniki żeńskie mają końcówkę -a, a zatem i imiona żeńskie powinny być zakończone w ten sposób. Ta zasada jest ujęta w 'Zaleceniach dla urzędów stanu cywilnego dotyczących nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej'".

Jednak Rada Języka Polskiego zaznacza, że istnieją pewne wyjątki od tej reguły. "Są jednak utrwalone w tradycji kulturalnej lub literackiej imiona kobiece zakończone na spółgłoskę, lub samogłoskę inną niż -a, które - wbrew ogólnej zasadzie - można nadawać dziewczynkom, np. Beatrycze, Noemi, Karmen, Rut (natomiast nie można ich nadawać chłopcom)" - informuje instytucja na swojej stronie.

3. Znaczenie imienia

Imię Carmen, czy spolszczona wersja Karmen, silnie zakorzenione w kulturze, jest jednoznacznie identyfikowane jako imię żeńskie. w języku polskim zalecany jest jego zapis przez literę "k", a nie przez "c", co jest zgodne z wymową. Dlatego też Agustin Egurrola, rejestrując córkę w urzędzie, powinien skorzystać z poprawnego fonetycznie zapisu.

Imię Carmen ma korzenie w języku hiszpańskim, gdzie oznacza "pieśń". Wśród hiszpańskojęzycznych narodów jest to jedno z najczęściej wybieranych imion dla dzieci. Na takie imię dla swojej córki zdecydował się także Alec Baldwin, znany amerykański aktor.

Mówi się, że Carmen w dzieciństwie wykazuje emocjonalną wrażliwość - łatwo można ją zranić lub sprawić jej smutek. Z zamiłowaniem angażuje się w typowo "dziewczęce" czynności i z ochotą dzieli swoje doświadczenia z innymi, włączając w to potencjalne rodzeństwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze