Trwa ładowanie...

Żółw czy kot syjamski – jakie zwierzę dla dziecka?

Avatar placeholder
15.11.2023 16:55
Żółw czy kot syjamski – jakie zwierzę dla dziecka?
Żółw czy kot syjamski – jakie zwierzę dla dziecka?

Posiadanie zwierzęcia w domu uczy dziecka nie tylko odpowiedzialności, ale i empatii. Tym najpopularniejszym czworonożnym przyjacielem zawsze będzie pies, ale coraz częściej rodzice decydują się na wybór żółwia czy kota syjamskiego. Które zwierzę będzie lepsze dla rozwijającej się pociechy?

spis treści

1. Żółw w domu – zalety i wady

Wiele osób uważa, że to właśnie żółw będzie najlepszym towarzyszem dziecka, który nauczy je odpowiedzialności i opieki właśnie ze względu na to, że jest zwierzęciem mało wymagającym. Nie wymaga całodobowej opieki, a jednak wprowadza w życie dziecka pewne obowiązki i zasady, o których musi pamiętać. to jedno z najpopularniejszych zwierząt do terrarium. Przed zakupem żółwia domowego należy pamiętać o tym, że nie jest to typowy pupil, którego można głaskać, przytulać i wypuszczać, by swobodnie chodził po całym mieszkaniu, ale to na pewno przyjaciel, który zostanie z nami na długie lata.

Chociaż żółw nie wymaga stałej opieki, to należy mu zapewnić odpowiednie warunki do życia w naszym mieszkaniu. Przede wszystkim powinien mieć terrarium, w którym panują warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnego środowiska życia żółwi. Żółwie wodno-lądowe potrzebują akwaterrarium z wydzieloną strefą wodną i lądową. Należy też pamiętać o odpowiedniej temperaturze ok. 25-26 stopni Celsjusza. Można ją uzyskać za pomocą specjalnej grzałki do terrarium. Do czyszczenia wody z odchodów żółwia przyda się również specjalny filtr do wody. Z kolei dla żółwi lądowych hodowcy polecają podzielenie terrarium na dwie części. W pierwszej powinna panować niska wilgotność i wysoka temperatura, z kolei w drugiej strefie - niższa temperatura i wysoka wilgotność.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Żółwie lądowe i żółwie wodno-lądowe różnią się również pod względem przyjmowanego pokarmu. Te pierwsze są roślinożerne. Lubią duże ilości zieleniny. Nie zaleca się podawania im soczystych owoców i warzyw. Z kolei żółwie wodno-lądowe lubią mieszanki pokarmowe roślinno-zwierzęce. Oba gatunki wymagają uzupełnienia diety w witaminy i wapno.

2. Kot syjamski – zalety i wady

Bez względu na rasę – wybór kota w przypadku małych dzieci nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że koty są z natury niecierpliwe i lubią chodzić własnymi drogami. Dzieci z kolei, które będą chciały za wszelką cenę pobawić się ze swoim futrzastym przyjacielem mogą zostać przez niego zaatakowane. Ale gdy dziecko jest trochę starsze, więcej rozumie i podejmuje świadome działania, to kot może być jego najwierniejszym towarzyszem. I tu najlepszym wyborem będzie kot syjamski czyli kot o psim charakterze – pełen energii i ciekawości świata.

Kot syjamski to kot inny niż wszystkie – jest bardzo towarzyski, przyjacielski, lubi chodzić dosłownie wszędzie za swoim panem i towarzyszyć mu w wykonywaniu wielu czynności. Lubi się bawić, ale bywa też zazdrosny i zły, gdy nie jest w centrum zainteresowania. Kolejną zaletą kotów syjamskich jest fakt, że lubią chodzić na smyczy, dzięki czemu dziecko może w powodzeniem wyprowadzać swojego pupila na spacer.

Koty syjamskie nie wymagają dużej i intensywnej pielęgnacji, a wszystkie niezbędne dla niego gadżety czy pokarm kupisz w każdym sklepie zoologicznym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze