Trwa ładowanie...

Wypisała się z religii przez katechetkę. Ksiądz straszy konsekwencjami

Avatar placeholder
18.03.2024 12:29
Ocena z religii potrzebna do zawarcia ślubu kościelnego? Ksiądz odpowiedział krótko
Ocena z religii potrzebna do zawarcia ślubu kościelnego? Ksiądz odpowiedział krótko (East News)

Ks. Sebastian Picur, aktywny na TikToku katolicki influencer, zasugerował, że brak oceny z religii może sprawić, że "ksiądz może zasugerować (wymagać) uzupełnienie materiału związanego z katechezą". Jego słowa wywołały burzę w komentarzach.

spis treści

1. Ocena z religii a ślub kościelny

Czy brak oceny z religii w szkole może być przeszkodą, by zawrzeć małżeństwo sakramentalne w Kościele katolickim? Na taką ewentualność zwrócił niedawno uwagę ks. Sebastian Picur, którego na TikToku obserwuje już ponad 764 tysiące osób.

"Mam chrzest, komunię, bierzmowanie. Na religię przestałam chodzić dopiero w technikum ze względu na niemiłą katechetkę. Czy też nie mogę wziąć ślubu kościelnego?" - zapytała internautka.

Zobacz film: "Konwalie – piękne, ale trujące"

Faktycznie. Ks. Picur twierdzi, że brak zaświadczenia o ukończonej katechezie może być przeszkodą. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia.

"W takiej sytuacji ksiądz może zasugerować (wymagać) uzupełnienie materiału związanego z katechezą" - napisał na filmiku ksiądz.

@ks.sebastianpicur Odpowiadanie użytkownikowi @r0x4nn321 #katecheza #szkola #ślub ♬ Halo (v2) [Originally Performed by Beyoncé] - Piano Karaoke Version - Sing2Piano

2. Internauci zdziwieni

Odpowiedź księdza wywołało mnóstwo komentarzy. Internauci dziwią się, że ocena z religii może mieć wpływ na zawarcie małżeństwa.

Oto niektóre komentarze:

"A od kiedy ksiądz sprawdza świadectwo przy ślubie?";

"Do ślubu potrzebujesz tylko tych pierwszych rzeczy, już bierzmowania nie, a jeśli chodzi o lekcje, to nie mają nic wspólnego z kościelnym";

"Bez problemu możesz wziąć ślub. Nikt nie sprawdza świadectwa ze szkoły średniej" - piszą.

Jedna z komentujących zwróciła jednak uwagę na to, że faktycznie może się zdarzyć, że brak oceny z religii na świadectwie będzie stanowić problem.

"Moja koleżanka tak miała. Kurs bezpłatny miał trwać łącznie 24 godziny. Poszła na odpłatny, który trwał trzy godziny. Dla porównania zajęcia z religii w liceum to około 340 godzin" - napisała.

3. Coraz mniej małżeństw kościelnych

Nie jest tajemnicą, że według statystyk Głównego Urzędu Statystycznego lawino spada liczba małżeństw wyznaniowych zawieranych w Polsce: podczas gdy w 2000 roku 151 757 par powiedziało sobie "tak" przed duchownym, w 2022 roku było ich już zaledwie 79 412.

Jak wynika z badania "Razem? Tak. Ślub? Niekoniecznie. A może leasing?" przeprowadzonego przez Wyższą Szkołę Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim i Fundację Bonum Humanum, co trzeci respondent w wieku 18-30 lat, który myśli o trwałym związku, nie planuje formalizować go małżeństwem świeckim lub kościelnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze