Trwa ładowanie...

Prawa dziecka. Kto stoi na ich straży w Polsce?

 Agnieszka Gotówka
28.10.2020 13:00
W Polsce na straży praw dziecka stoi Rzecznik Praw Dziecka.
W Polsce na straży praw dziecka stoi Rzecznik Praw Dziecka. (GettyImages)

Przez bardzo długi czas dzieci uważano za własność rodziców. To oni niejednokrotnie decydowali o przyszłości zawodowej i rodzinnej swojej pociechy. Na szczęście te czasy bezpowrotnie minęły, a dzieci, oprócz obowiązków, zyskały też prawa, które muszą być przestrzegane.

spis treści

1. Historia praw dziecka

Do czasów oświecenia dzieci wiodły bardzo trudny żywot. Pracowały od najmłodszych lat, nie miały czasu i możliwości zabawy, a tym pochodzącym z ubogich rodzin – odmawiano prawa do nauki i opieki zdrowotnej.

Powszechne było też stosowanie kar cielesnych, niekiedy bardzo dotkliwych. Zauważono to przy okazji oświeceniowej refleksji nad prawami człowieka, co zapoczątkowało podjęciem działań na rzecz ochrony najmłodszych.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Rewolucje przyniósł brytyjski „Childres Act” z 1908 r. Na mocy tego dokumentu w kopalniach, fabrykach i w rolnictwie nie mogły być zatrudniane dzieci. Kilka lat później powstał Międzynarodowy Związek Pomocy Dzieciom (UISE) z siedzibą w Genewie. Dzięki jego staraniom w 1924 r.

Zgromadzenie Ligii Narodów przyjęło Deklarację Praw Dziecka (deklarację genewską). Dokument mówił, że dziecku należy się opieka bez względu na rasę, narodowość i wyznanie.

Obowiązkiem dorosłych jest umożliwić najmłodszym rozwój fizyczny, moralny i umysłowy. Dokument został rozszerzony w 1959 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

10 praw kobiet w ciąży
10 praw kobiet w ciąży [11 zdjęć]

Kobieta w ciąży ma prawo do tego, by dostać się do każdego lekarza w ramach NFZ w dniu zgłoszenia lub

zobacz galerię

2. Prawa dziecka a nauka Janusza Korczaka

Mówiąc o prawach dziecka, nie sposób pominąć osoby Janusza Korczaka. Był lekarzem, pedagogiem, pisarzem, działaczem społecznym, ale też teoretykiem i praktykiem wychowania. Opracował system pracy dziećmi, który opierał się na partnerstwie.

Fascynował go rozwój najmłodszych. Nie szukał u nich braków i deficytów, ale zachęcał do poznawania świata i popełniania błędów. By przekonać innych o potrzebie działania, a nie tylko teoretyzowania, porzucił zawód lekarza i zajął się dziećmi osieroconymi.

"12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci" - recenzja
"12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci" - recenzja

Dzieci - podobnie jak dorośli - mają swoje prawa, które bezwzględnie powinny być przestrzegane. Dowiadują

przeczytaj artykuł

3. „Nie ma dzieci – są ludzie”

Janusz Korczak mówił nie tylko o konieczności zapewnienia dzieciom odpowiednich warunków bytowych, prawa do ochrony zdrowia i nauki, ale też o potrzebie szacunku.

Słynne już zdanie „Nie ma dzieci – są ludzie” pokazuje, w jaki sposób postrzegał najmłodszych – według pedagoga od pierwszego dnia życia są to ludzie zasługujący na szczęście.

Sprzeciwiał się postrzeganiu dziecka jako poddanego w stosunku do starszych. Zdaniem Korczaka kilkulatek również ma prawo do wyrażania swojego zdania, myśli, sprzeciwu, manifestowania smutku i radości.

4. Prawa dziecka w XXI wieku

Współczesna myśl pedagogiczna wiele przejęła z nauki Janusza Korczaka. W większości państw świata na straży praw dziecka stoją odpowiednie instytucje państwowe. W Polsce jest nim Rzecznik Praw Dziecka, którego instytucja została ustanowiona w 1997 r.

Dziecko ma prawo do:

  • tożsamości;
  • rozwoju;
  • wychowania w rodzinie;
  • wyrażania własnych poglądów,
  • informacji;
  • godnych warunków życia;
  • odpowiedniego poziomu życia;
  • opieki zdrowotnej;
  • odpoczynku;
  • nauki;
  • nietykalności cielesnej;
  • swobody myśli i wyznania.
Prawa i przywileje świeżo upieczonej mamy
Prawa i przywileje świeżo upieczonej mamy [6 zdjęć]

Bezpłatna opieka zdrowotna, urlop macierzyński, wizyty położnej w domu, przerwy w pracy na karmienie.

zobacz galerię

O prawach dziecka traktuje art. 72 Konstytucji RP. Zapisano w nim m.in. prawo do ochrony przed przemocą, okrucieństwem i demoralizacją. Dzieci, nad którymi opieki nie mogą lub nie chcą sprawować rodzice, muszą mieć zapewnioną pomoc ze strony odpowiednich służb.

Dziecko nie jest własnością dorosłych. Naszym zadaniem jest wychowywanie najmłodszych z poszanowaniem ich godności. Najmłodsi powinni znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze