Trwa ładowanie...

Zajęcia dla ucznia

Zajęcia dla ucznia
Zajęcia dla ucznia (Zdjęcie autorstwa Pawel Loj / ​CC BY 2.0)

Uczeń młodszych klas szkoły podstawowej jest małym dzieckiem z dużymi obowiązkami. Szkolnymi oczywiście. Konieczność skupiania uwagi przez 45 minut, obowiązek odrabiania lekcji to zadania, które wcale nie są łatwe do realizacji. Jak zachęcić małego ucznia do rozwoju? Czym go zainspirować?

1. Zajęcia pozalekcyjne

W dalszym ciągu warto dziecku zapewnić dostęp do ćwiczeń logopedycznych. Uczeń powinien często odwiedzać teatr, ten oczywiście przeznaczony dla młodego widza, by usłyszeć tam piękno mowy. Jeśli chcemy, by nasz uczeń nie miał problemów z wypowiadaniem się oraz z ortografią to zachęcajmy go do tego, by jak najwięcej czytał. I to na głos. Niech czyta to, co lubi. Byleby tylko miał kontakt z tekstem pisanym. Bardzo dobrym pomysłem na twórcze spędzanie czasu z uczniem jest jego udział w różnego rodzaju zajęciach zorganizowanych, które prowadzą różne instytucje kulturalne. Mowa tutaj o muzeach, teatrach i domach kultury. W wielu miastach w Polsce prowadzone są też zajęcia w ramach Uniwersytetu Dzieci, które zapewniają najmłodszym aktywne uczestnictwo w dorobku nauki.

Uczeń młodszych klas szkoły podstawowej potrzebuje także wiele aktywności ruchowej. Pozwólmy mu więc na grę w piłkę, jazdę na rowerze czy rolkach. Warto zapisać ucznia także na zajęcia ruchowe odbywające się w klubach sportowych: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, gimnastyka artystyczna, sztuki walki. Dużą popularnością cieszą się również ścianki wspinaczkowe. Dla dzieci wrażliwych na dźwięki muzyki dobrym pomysłem jest taniec lub nauka gry na jakimś instrumencie. Wielką frajdą dla ucznia mogą być zajęcia plastyczne przy wykorzystaniu różnych technik. Należą tutaj zarówno tkanina artystyczna, jak i ceramika, czy malarstwo. Bardzo dobrym zajęciem dla ucznia, które pozytywnie wpływa na jego kondycję fizyczną oraz psychikę jest kajakarstwo i wszelkie zajęcia prowadzone w środowisku wodnym – pływanie, nurkowanie.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Dziecko w wieku szkolnym powinno też brać udział w zwykłych czynnościach domowych. Uczniowie mogą pomagać w majsterkowaniu, lepieniu pierogów czy układaniu własnych ubrań w szafkach. Nabierają one w ten sposób ważnych umiejętności społecznych i przy okazji sprawności manualnych.

Tak jak dzieci w wieku przedszkolnym chętnie bawiły się klockami, tak dzieci w wieku szkolnym mogą już wziąć udział w zajęciach z robotyki. To już wyższy stopień zabawy konstrukcyjnej przy użyciu klocków, bo włączone są w nią także komputery. Maluchy mogą ożywiać wykonane postacie dzięki specjalnemu oprogramowaniu. Takich spotkań z robotami nie zapomina się do końca życia.

Nie samą szkołą uczeń żyje. Zasiadając w szkolnej ławce wiele ze swojego cennego czasu musi on przeznaczyć na naukę. Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy edukacja może odbywać się mimochodem, przy okazji innych działań. I o taką właśnie formę edukacji należy zadbać ze szczególną skrupulatnością. Rzecz w tym, by uczeń chciał być nauczany.

Następny artykuł: Niepowodzenia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze