Wózek wielofunkcyjny

Dobrze wybrany wózek wielofunkcyjny będzie rósł razem z dzieckiem i rodzice z niego zrezygnują dopiero wtedy, kiedy dziecko będzie korzystać wyłącznie z własnych nóg.

Zalety wózków wielofunkcyjnych

 1. Wystarczy raz wydać pieniądze i ma się problem z głowy. W przypadku modeli „2 w 1” ma się bowiem zapewniony i wózek z gondolą dla dziecka, które musi podróżować w pozycji leżącej, i spacerówkę dla starszego. Niektóre modele („3 w 1”) załatwiają również zakup fotelika. Można go zarówno użyć w samochodzie, jak i zamontować na stelażu wózka.
 2. Hybrydy mają opinię wózków bezpiecznych, stabilnych i niesprawiających problemów przy manewrowaniu.
 3. Rodzice chwalą wózki również za komfort. W zależności od modelu można łatwo przenosić gondolę czy też włożyć fotelik na stelaż – co sprawdza się chociażby podczas szybkich zakupów.

Wady wózków wielofunkcyjnych

 1. Wózki wielofunkcyjne przeważnie sporo kosztują.
 2. Hybrydy uchodzą za wózki cięższe w porównaniu do „jednofunkcyjnych” pojazdów. Może to być problem dla osób, które czeka noszenie wózka po schodach. Waga pojazdu plus rosnący ciężar dziecka czasem doprowadzają do tego, że rodzice jednak decydują się na zakup kolejnego, już lżejszego, wózka.
 3. Niektóre modele nie składają się łatwo, co jest dość ważną sprawą dla rodziców często przewożących wózek, podróżujących.
 4. W przypadku modeli „3 w 1” fotelik samochodowy nie zawsze spełnia oczekiwania. Nieraz dość szybko okazuje się, że jest już za mały dla pociechy.

Najważniejsze przy wyborze hybrydy jest to, czego potrzebują rodzice, jaki styl życia preferują, gdzie mieszkają itd. (więcej patrz artykuł o wózkach głębokich).

Na co zwracać uwagę, wybierając wózek wielofunkcyjny?

1. Koła – im większe koła, tym łatwiej będzie pokonywać różne nierówności:

 • Duże, pompowane koła dobrze się sprawdzają w lesie, na dziurawych drogach, chodnikach, w pokonywaniu wysokich krawężników itp. Poza tym, co dość istotne dla komfortu maluszka, amortyzują wstrząsy. Jednak trzeba pamiętać o tym, że ich wadą jest ciężar i rozmiar. To dość istotne w przypadku rodziców, którzy będą musieli nosić wózek dwa razy dziennie po schodach. Na forum parenting.pl Darka 78 pisze o zaletach większych kół: „Zazwyczaj używam części spacerowej z wózka wielofunkcyjnego, bo koła większe, lżej się prowadzi. Nie mam problemu ze znoszeniem, bo wózkarnię mam na tym samym poziomie co wyjście z klatki.” Z kolei internautka edo nie jest zadowolona ze swojego wózka: „(…) ubolewam trochę tylko, że przednie kółka są małe, dla mnie za małe. Jak gdzieś są jakieś dziury w chodniku i kółko wpadnie w szczelinę, to trudno czasem wyjechać. Na bardziej wymagającym terenie czasem są problemy z prowadzeniem spacerówki”.
 • W mieście i na równych drogach wystarczą mniejsze koła.
 • Wiele modeli wózków ma skrętne koła, które ułatwiają wykonywanie manewrów wózkiem. Jednak opinie na ich temat są podzielone. Jedni rodzice są nimi zachwyceni, inni nie mogą się przyzwyczaić i odradzają taki wybór. Dlatego przed wybraniem kół skrętnych warto spędzić chwilę, próbując manewrować wózkiem w sklepie.

2. Wymiary:
Dla rodziców, którzy mają dom czy przestronne mieszkanie na parterze ta kategoria nie będzie miała większego znaczenia.
Jeśli do dyspozycji rodziców jest mała przestrzeń albo trzeba nosić wózek na 3 czy 4 piętro po ciasnych klatkach schodowych, wówczas warto poświęcić chwilę na wybranie modelu odpowiadającego potrzebom.

Wymiary wózka będą również bardzo ważne dla osób, które dużo podróżują, będą często przewozić pojazd czy to komunikacją publiczną, czy własnym samochodem. W tym ostatnim przypadku warto zmierzyć bagażnik i wózek po złożeniu. Czasami bowiem 2 cm uniemożliwiają umieszczenie pojazdu w bagażniku, a przecież lepiej uniknąć składania czy wymontowywania foteli. Na katalog.parenting.pl dorek1 pisze: „Kupiłem ten wózek ze względu na masę dobrych opinii w sieci (…), jednak na co dzień nie sprawdził się, przynajmniej w moim przypadku. Jest niepraktyczny. Zajmuje cały bagażnik, koła trzeba cały czas odpinać, no i jest zdecydowanie za ciężki. Ja nie kupiłbym go drugi raz”.

Wózki o mniejszych wymiarach chwalą sobie rodzice mieszkający w mieście, którzy często chodzą po ruchliwych ulicach. Wercia13 chwali wybrany model: „Lubię ten wózek za to, że wygodnie można w nim spacerować bez względu na miejsce. Świetnie sprawdza się w mieście, gdzie jak wiadomo nierzadko trzeba umieć manewrować pomiędzy autami, które zabierają dużą część chodnika. Poza tym w mieście mało gdzie można znaleźć proste chodniki, więc takie przeszkody świetnie ten wózek pokonuje (…)”.

3. Waga – hybrydy mają opinię najcięższych wózków (co z kolei wpływa pozytywnie na oceny ich stabilności): 

 • Mama, wybierając pojazd dla dziecka, powinna nie tylko dowiedzieć się, ile on waży, ale go podnieść i ocenić, czy nie jest dla niej za ciężki. Nie można przy tym zapominać o doliczeniu wagi dziecka, dodatkowych akcesoriów i ewentualnych zakupów.
 • Waga będzie jednym z najważniejszych kryteriów wyboru dla rodziców, których czeka noszenie wózka po schodach. Internautka aidia pisze o wybranym modelu: „Wózek ogólnie sprawdza się dobrze, mamy go już prawie rok. Jedyne poważne zastrzeżenie to waga. Po prostu jest trochę ciężki, jak dla mnie. Mam problem z wnoszeniem go na pierwsze piętro. Mieszkamy w bloku, ale tutaj nie ma windy i jak chcę znieść wózek albo wnieść go z powrotem do domu, to pojawia się kłopot (…)”. Wtóruje jej zuzi_man: „Wózek jest fajny, praktyczny, tylko pomimo aluminiowej konstrukcji, dość ciężki. Jak ktoś musi ciągle biegać z nim z góry na dół, to lepiej wybrać coś lżejszego (…)”.

4. Amortyzatory – podobnie jak w samochodzie, tak w wózku ważne są amortyzatory łagodzące różne wstrząsy. Zasada jest prosta – jeśli rodzice mieszkają w miejscowości, gdzie drogi są kiepskie i czeka ich przemierzanie licznych nierówności, to powinni przyjrzeć się amortyzatorom.

5. Łatwość składania i obsługi:

 • Czy wózek dobrze się składa, warto sprawdzić jeszcze w sklepie, zwłaszcza jeśli rodzice dużo podróżują czy będą często przewozić wózek samochodem. Wózek ma się składać szybko i łatwo, najlepiej przy użyciu jednej ręki. Wielu rodziców na katalog.parenting.pl zwraca uwagę na to, czy pojazd sprawia trudności przy składaniu, np. iryd chwali jeden z modeli: „(…) Spacerówka jest bardzo wygodna i składa się w bardzo prosty sposób. Można ją postawić na kołach i schować do szafy. Dla mnie bomba!!!!”.
 • Wybierając hybrydę, dobrze jest również sprawdzić, czy łatwo zmienić wózek głęboki w wersję spacerową, czy (w przypadku „3 w 1”) łatwo jest zamienić gondolę na fotelik.

6. Wysokość i regulowanie rączki – rodzic powinien móc swobodnie oprzeć ręce. Przydatną funkcją jest regulacja rączki, zwłaszcza jeśli osoby, które będą wychodzić z dzieckiem na spacer, są różnego wzrostu. Można też znaleźć wózek, w którym przekładana rączka umożliwia dziecku podróż tyłem lub przodem do kierunku jazdy.

7. Pasy – powinny być trzy- lub pięciopunktowe. Powinny mieć zapięcie trudne do otwarcia przez dziecko. Gossy pisze o swoim wózku: „Miękkie, wygodne, profilowane siedzisko z pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa. Malutka chętnie w nim siedzi i nie marudzi. No i dzięki pasom, wiem, że nic jej nie grozi, że nie wypadnie z wózka w czasie jazdy”.

8. Hamulce – powinny blokować dwa koła równocześnie i działać tak, żeby wózek stał nieruchomo również na pochyłości.

9. Atesty – rodzice powinni zwrócić uwagę, czy wybrany wózek został sprawdzony pod względem bezpieczeństwa i ma np. dużą literę B w trójkącie, znak przyznawany na podstawie opinii Państwowego Zakładu Higieny. Jeśli rodzice decydują się na opcję wózka „3 w 1”, nie mogą zapomnieć o zwróceniu uwagi na atesty i certyfikaty, które posiada fotelik samochodowy.10. Gondola – powinna być duża, wygodna i głęboka. Ściany gondoli mają być sztywne, pokryte tkaniną bezpieczną, najlepiej z naturalnych materiałów, nieprzemakającą i oddychającą. Poza tym, materiał powinien być dobrej jakości i łatwy do czyszczenia.

11. Budka wózka – powinna dobrze chronić maluszka przed słońcem i wiatrem. W sklepie warto sprawdzić również, czy da się ją łatwo i cicho otworzyć. Dobrze, jeśli w daszku jest przeźroczyste okienko umożliwiające obserwowanie pociechy.

12. Oparcie wózka – mniej więcej kiedy dziecko skończy pół roku, potrzebny będzie wózek w wersji spacerowej. Dlatego należy zwrócić uwagę na oparcie. Powinno być wysokie, mieć kilkustopniową regulację i rozkładać się do pozycji leżącej. Regulacja powinna działać na tyle sprawnie, żeby można było opuścić oparcie także kiedy maluch już śpi.

13. Barierka ochronna – dobrze, jeśli ma obicie z gąbki. Jeśli jest odpinana, należy przyjrzeć się, jak działa, czy połączenie z wózkiem jest solidne na tyle, że dziecku nic nie grozi.

14. Tapicerka – powinna być wykonana z materiału łatwego do zdjęcia, czyszczenia i szybko schnącego. Część rodziców odradza zakup wózków w jasnych barwach, przestrzegając, że wózek będzie się często brudzić, zwłaszcza że będzie także służyć jako spacerówka. Z kolei internautka arinera przestrzega: „Nigdy więcej wózka w odcieniach żółtego lub w ogóle żółtego. Spacery letnie to niezwykły koszmar. Oczywiście wózek posiada moskitierę, ale to i tak nie wpływa na fakt, że na wózek wszystkie owady uwielbiają siadać (…)”.

15. Podnóżek – wózek w wersji spacerowej powinien mieć regulowany podnóżek, tak żeby dziecko wygodnie oparło nogi.

16. Przydatne akcesoria – patrz artykuł o gondolach.

Zakup wózka wielofunkcyjnego może być świetną decyzją. Dzięki raz wydanym pieniądzom pojazd może służyć maluszkowi nawet trzy lata. Warto spokojnie zastanowić się, jakie cechy wózka są najważniejsze i najbardziej przydatne, a także ustalić, czy najlepszym rozwiązaniem będzie zakup modelu „2 w 1” czy też „3 w 1”. Kolejnymi krokami powinny być: ustalenie maksymalnej ceny wózka, przejrzenie różnych dostępnych modeli, wybranie kilku najlepszych. Wówczas można przyjrzeć się w sklepie z bliska wybranym pojazdom, przetestować je i wybrać najlepszy.

Monika Nycz

Okiem Eksperta: Wózek Hybryda

Hybryda, czyli gondola ze spacerówką lub dodatkowo z fotelikiem to rozwiązanie uniwersalne dostosowane do potrzeb rozwijającego się dziecka od noworodka do momentu odstawienia wózka. Gondola zapewnia komfort podróżowania w pozycji leżącej, spacerówka - siedzącej, a fotelik-kołyska umożliwia transportowanie w samochodzie. 

Hybrydy to wózki bezpieczne i stabilne. Zwróćmy jednak uwagę na łatwość regulacji oparcia, gdyż czasem ciężko się nim steruje w niektórych wielofunkcyjnych modelach, co może wybudzać dziecko ze snu. 

Tak jak w wózkach jednoprofilowych, podstawowe zasady bezpieczeństwa to pasy, najlepiej 5-punktowe, oraz barierka zabezpieczająca. Duże koła i amortyzatory złagodzą wstrząsy, natomiast małe i skrętne koła lepiej sprawdzą się w mieście. Do wygody naszego malucha przyczyni się też regulowany podnóżek. Podczas spacerów na pewno przydadzą się: folia w razie deszczu, moskitiera na uciążliwe owady oraz parasol przeciwsłoneczny.

Wózek hybryda, czyli uniwersalny, to dobre rozwiązanie, choć nie zawsze idealne w każdym wieku. 

pediatra Dorota Dziemian

Porozmawiaj o tym na »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

dejanira5 9 miesięcy, ciąża 6 odpowiedzi Jaki wózek najlepsiejszy?? :):):):) dejanira5:

Witam wszystkie mamuśki? Jestem w tej chwili na końcówce ciąży i ciągle jeszcze nie mam kupionego wózka, a nawet więcej, nie wiem nawet jaki dokładnie wózek bym chciała. Proszę o poradę jakie wózeczki macie lub chcecie kupić .

justineWW Noworodki i niemowlaki 978 odpowiedzi Jaki wózek? justineWW:

Przez cały czas nurtuję mnie rodzaj wózka dla dzidziusia. Zastanawiam się nad dwoma wzorami wózków, nie koniecznie tych firm ale chodzi mi wzór. Pierwszy z nich to ROAN- głęboko spacerowy Marita a drugi to coś w rodzaju TAKO NATALIA .

kf2909 9 miesięcy, ciąża 12215 odpowiedzi Lutowki 2015:) kf2909:

Hej przyszle Lutowe mamusie:)

pokaż 5 następnych

Artykuły Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Gdy w domu pojawia się maluszek, cały plan dnia staje na głowie!

Zdjęcie autorstwa sathyatripodi / CC0 1.0 Niewielu rodziców wspomina pierwsze dni z noworodkiem w domu z uczuciem rozrzewnienia – większość czuje przede wszystkim ulgę, ponieważ te trudne chwile mają już za sobą. Po latach przyznają, że...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Zadbaj o spokojny sen swojego maluszka

Zdjęcie autorstwa Oleg Sidorenko / CC BY-SA 2.0 Śpiące dziecko wygląda uroczo, zwłaszcza gdy w ciągu dnia dało się rodzicom mocno we znaki. Niestety, po dniu pełnym płaczu i marudzenia nie wszystkie maluszki zasypiają bez problemu – niektóre...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Wybieramy łóżeczko dla noworodka

Zdjęcie autorstwa miguelb / CC BY 2.0 Wielu ekspertów z dziedziny pediatrii zaleca, by w pierwszych tygodniach lub wręcz miesiącach życia dziecko spało w jednym łóżku z rodzicami lub w pobliżu ich łóżka. Dzięki temu nocne karmienie...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Zalety i wady korzystania z laktatorów dla wszystkich karmiących mam

Zdjęcie autorstwa Bradley Gordon / CC BY 2.0 Laktator, znany także jako odciągacz pokarmu, to przedmiot, który posiada niemal każda kobieta karmiąca piersią. Niektóre mamy nie używają ich wcale, inne nie wyobrażają sobie bez nich życia. Co...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! 6 rzeczy, na których nie warto oszczędzać, kiedy rodzi się dziecko

Zakupy dla noworodka zdają się nie mieć końca, a ceny poszczególnych artykułów dziecięcych bywają przykrym zaskoczeniem. Niektóre produkty można na szczęście zdobyć w niższej cenie, ale na innych nie warto oszczędzać. O czym...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! 6 najczęstszych błędów młodych rodziców. Nie popełnij ich!

Nikt nie jest idealny, zwłaszcza świeżo upieczeni rodzice. Często dopiero po latach uświadamiają sobie, jak oczywiste błędy popełniali w pierwszych tygodniach i miesiącach opieki nad swoim maluszkiem. Jakie są najczęstsze „przewinienia”...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Jak rozwija się moje dziecko?

Rozwój dziecka to pod wieloma względami fascynujący fenomen. Jakie ciekawostki dotyczące niemowląt i małych dzieci warto poznać? Czy to perfumy...? Zdjęcie autorstwa peasap / CC BY 2.0 Zmysł węchu u dziecka rozwija się jeszcze przed narodzinami...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Imię dla dziecka - wybierz najlepsze w pięciu prostych krokach

Imię powinno pasować do człowieka, ale jak w trakcie ciąży lub nawet po porodzie przewidzieć, że do naszego dziecka będzie pasowało to imię, a inne nie? W tej kwestii warto zdać się na sprawdzone rozwiązania i decyzję o wyborze imienia dokładnie...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Czy warto kupić kołyskę i czy jest bezpieczna?

Zdjęcie autorstwa Wicker Paradise / CC BY 2.0 Przez lata wybór mebli dziecięcych pozostawiał wiele do życzenia, a w domach, w których rosło niemowlę, królowały proste, drewniane łóżeczka z cienkimi prętami. W miarę jak oferta...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Pielęgnacja pępka u maluszka

Zdjęcie autorstwa Shannon / CC BY 2.0 Gdy dziecko rozwija się w łonie matki, pożywienie i tlen otrzymuje poprzez łożysko przytwierdzone do wewnętrznej ściany macicy za pomocą sznura pępowinowego. Pępowina odgrywa ważną rolę, ale tyko do momentu narodzin...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Kompletna wyprawka dla noworodka, czyli co zabrać ze sobą do szpitala?

Zdjęcie autorstwa Keith Williamson / CC BY 2.0 Mimo iż głównym zajęciem noworodków jest sen, te małe istoty potrzebują zaskakująco wielu przedmiotów. Nic więc dziwnego, że skompletowanie wyprawki dla maluszka zajmuje przyszłym...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Kiedy masz za mało pokarmu... Czym wzbogacić dietę noworodka?

Zdjęcie autorstwa Aurimas Mikalauskas / CC BY-SA 2.0 W pierwszych tygodniach karmienia dziecka piersią wiele kobiet zastanawia się, czy ich maluch otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu. Z oczywistych względów nie są w stanie stwierdzić, ile mleka...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Jak przygotować swój dom na pojawienie się maluszka?

Zdjęcie autorstwa Brian Wolfe / CC BY 2.0 Gdy termin porodu zbliża się wielkimi krokami, w przyszłych mamach budzi się instynkt wicia gniazda. Podświadomie chcą przywitać swojego potomka w najlepszym stylu z możliwych, stąd nagła chęć wysprzątania całego...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Zmiany i wyzwania czekające młodych rodziców

Jadę odwiedzić moją szkolną koleżankę, która mieszka pod Krakowem i niedawno urodziła dziecko. Typ: wariatka, sto pomysłów na minutę, wszystkie kolory włosów, a w późniejszym etapie życia wszystkie zawody świata. Pedagog,...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Rodzice na starcie

Rodzi się dziecko i co? I przed dwojgiem ludzi staje ważne zadanie sprawdzenia się w nowych rolach: mamy i taty.Ewa: Inaczej to sobie wyobrażałam. Leżymy na łóżku, a Jaś między nami. Mąż otula mnie kocem i przygotowuje herbatę. Karmię syna.

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Czy miłości trzeba się uczyć? O więzi rodzic-dziecko

„Jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś” – powiedział Lis do Małego Księcia. Oswoić znaczy kochać. A kochać znaczy być odpowiedzialnym. Tak często rozumiemy przesłanie ulubionego książkowego bohatera dzieci i dorosłych. Dla mnie to...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Infografika "Zmiany i wyzwania w życiu młodych rodziców"

W życiu młodych rodziców pojawiają się liczne zmiany i nowe wyzwania. Czasami są oni bardziej na nie przygotowani, innym razem mniej. Zapraszamy do zapoznania sie z infografiką przedstawiającą wyniki badań zrealizowanych przez...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Infografika "5 faktów, o których nie wiedziałeś zanim zostałeś ojcem"

Przyszli rodzice z reguły trochę boją się przed narodzinami swojego dziecka, ale tak naprawdę nie zdają sobie sprawy, jak jego pojawienie się na świecie i w domu zmieni ich podejście do wielu sytuacji. Dotychczas uporządkowane życie, rytm dnia codziennego...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Infografika "Sposoby na oszczędzanie, kiedy pojawia się Maluch"

W tyle nowych przedmiotów, kosmetyków, ubranek musi zaopatrzyć się każdy przyszły rodzic... Z tego powodu według wielu osób dziecko generuje koszty i wiąże się z ogromnymi wydatkami. Czy jest jednak na to jakiś sposób? Poznaj...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Infografika "7 "błędów" młodych rodziców"

Młodzi rodzice bardzo często popełniają błędy, mimo ogromnej wiedzy zaczerpniętej z poradników, z forum internetowego, z rozmów z rodziną lub znajomymi. Popełnianie błędów jest normalne. Ważne jest jednak to, by potrafić je dostrzec,...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Jak bezpiecznie przewieźć maluszka ze szpitala do domu?

Zdjęcie autorstwa Jim Champion / CC BY-SA 2.0 Większość dzieci w Polsce przychodzi na świat w szpitalu, co oznacza, że wkrótce po urodzeniu czeka je pierwsza podróż – do domu. Jak przygotować się do przywiezienia noworodka ze szpitala,...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Wszystko, co może was zaskoczyć po pojawieniu się dziecka

Narodziny dziecka sprawiają, że przed jego rodzicami otwierają się nagle wrota do zupełnie nowego życia i nieznanych wcześniej doświadczeń. Wiele z nich to miłe niespodzianki, ale niektóre są przykrym zaskoczeniem. Smółka, czyli...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Małe mieszkanie a pojawienie się dziecka - jak sobie poradzić?

Niewielu przyszłych rodziców ma do swojej dyspozycji przestronne wnętrza – większość musi pomieścić rzeczy swoje i dziecka w małych, ciasnych pokoikach. Jak zagospodarować przestrzeń, by znalazło się w niej miejsce na wszystkie niezbędne...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Za i przeciw smoczkom - używać czy lepiej ograniczyć?

Smoczek to jeden z pierwszych zakupów dla dziecka – przyszli rodzice kupują go wręcz odruchowo, nawet jeśli sami w okresie niemowlęcym wypluwali go na odległość dwóch metrów. Warto jednak zadać sobie pytanie: czy smoczek jest w...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Mama wraca do pracy - jak podjąć decyzję?

Jest matką i jej świat zawirował o 360 stopni. Przez ostatnie dziewięć miesięcy rozmawia: o laktacji, pieluchach, worach pod oczami (żaden korektor nie przykrywa), treningu nocnym, (którego nie umie przeprowadzić), strachu przed rotawirusem (synek...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Czy moje dziecko nie je za mało?

Kobiety, które karmią swoje dziecko piersią, często zastanawiają się, czy ilość pokarmu, jaką otrzymuje niemowlę, jest wystarczająca. Jak sprawdzić, czy malec najada się porcją mleka od mamy? Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka następujących...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Spacerówka i parasolka

Dziecko ma już sześć-siedem miesięcy. Okazuje się, że gondola zaczyna być za mała. Poza tym, maluszek chce jak najwięcej oglądać świat w pozycji siedzącej. To jest właśnie moment, kiedy czas głęboki wózek pożegnać i zastąpić...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Wózki bliźniacze

Obecnie coraz częściej spotyka się na ulicach czy placach zabaw rodzeństwa w podobnym wieku lub wręcz bliźnięta. W takich wypadkach trudno jest mamom używać tylko jednego wózka. Często dzieci chcą mieć tylko swój i nie lubią ustępować...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Wózek dla bliźniaków

Dwoje dzieci to podwójne szczęście. Jednak wybór odpowiedniego wózka to spore wyzwanie. Wprawdzie mówi się, że pojazd dla bliźniaków to w zasadzie podwójna wersja tradycyjnego wózka, ale w praktyce okazuje...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Wózki do joggingu

Rodzice, którzy nie wyobrażają sobie życia bez sportu mogą kupić specjalny wózek do biegania. Tym sposobem, odpadnie częsty problem aktywnych rodziców, czyli czekanie, aż ktoś zostanie z dzieckiem. Podczas spaceru mama czy tata może...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Rodzaje wózków dziecięcych

Rodzaje wózków dziecięcych zależą od ilości przewożonych dzieci, spełnianych funkcji i wielkości. Rodzicom stojącym przed koniecznością kupna wózka często włos jeży się na głowie, ponieważ nie wiedzą, jaki pojazd dla malucha byłby...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Łóżeczko dla niemowlaka

Dorosły człowiek spędza w łóżku średnio 1/3 życia. Dziecko natomiast w ciągu pierwszego roku od narodzin – aż 300 dni. Dziecięce łóżeczko zatem to jeden z najistotniejszych elementów dziecięcego pokoju. Pierwszy mebel nowo...

Pościel dla niemowląt
Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Pościel dla niemowląt

Łóżeczko niemowlaka jest zwykle udekorowane poduszkami, maskotkami, smoczkami i innymi przedmiotami. Specjaliści alarmują jednak, że te przedmioty są nie tylko zbędne, ale wręcz groźne dla zdrowia i życia dziecka. Obecność maskotek i ozdobnych...

Mały pokój dla dziecka - jak go zagospodarować?
Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Mały pokój dla dziecka - jak go zagospodarować?

Po narodzinach dziecka koniecznością staje się wygospodarowanie dla niego odrębnego pokoju, który stanie się królestwem malucha. Często okazuje się jednak, że pomieszczenie na to przeznaczone jest stosunkowo małe i bardzo trudno urządzić je...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Foteliki dla starszych dzieci

Maluszek szybko rośnie. W momencie kiedy jego główka zaczyna wystawać poza oparcie fotelika-kołyski, należy go wymienić na inny model. Fotelik powinien być dostosowany do wieku, wzrostu i wagi malucha. Wybór fotelika dla dzieci starszych...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Bezpieczeństwo fotelików samochodowych dla dzieci

Kompletujesz wyprawkę dla dziecka i stoisz przed niełatwym zadaniem kupna odpowiedniego fotelika samochodowego? A może twoja pociecha właśnie wyrosła z niemowlęcego modelu i zastanawiasz się, na jaki produkt teraz się zdecydować? Wśród wielu firm i...

Kilka wskazówek, jak praktycznie urządzić pokój dziecka
Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Kilka wskazówek, jak praktycznie urządzić pokój dziecka

Urządzenie pokoju dla dziecka to z pewnością jedno z najtrudniejszych wyzwań dla rodzica, należy bowiem uwzględnić nie tylko swoje preferencje, ale również małego właściciela pokoju, jeśli oczywiście jest na tyle duży, by o tym decydować. Ponadto...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij