Wózek wielofunkcyjny

Dobrze wybrany wózek wielofunkcyjny będzie rósł razem z dzieckiem i rodzice z niego zrezygnują dopiero wtedy, kiedy dziecko będzie korzystać wyłącznie z własnych nóg.

Zalety wózków wielofunkcyjnych

 1. Wystarczy raz wydać pieniądze i ma się problem z głowy. W przypadku modeli „2 w 1” ma się bowiem zapewniony i wózek z gondolą dla dziecka, które musi podróżować w pozycji leżącej, i spacerówkę dla starszego. Niektóre modele („3 w 1”) załatwiają również zakup fotelika. Można go zarówno użyć w samochodzie, jak i zamontować na stelażu wózka.
 2. Hybrydy mają opinię wózków bezpiecznych, stabilnych i niesprawiających problemów przy manewrowaniu.
 3. Rodzice chwalą wózki również za komfort. W zależności od modelu można łatwo przenosić gondolę czy też włożyć fotelik na stelaż – co sprawdza się chociażby podczas szybkich zakupów.

Wady wózków wielofunkcyjnych

 1. Wózki wielofunkcyjne przeważnie sporo kosztują.
 2. Hybrydy uchodzą za wózki cięższe w porównaniu do „jednofunkcyjnych” pojazdów. Może to być problem dla osób, które czeka noszenie wózka po schodach. Waga pojazdu plus rosnący ciężar dziecka czasem doprowadzają do tego, że rodzice jednak decydują się na zakup kolejnego, już lżejszego, wózka.
 3. Niektóre modele nie składają się łatwo, co jest dość ważną sprawą dla rodziców często przewożących wózek, podróżujących.
 4. W przypadku modeli „3 w 1” fotelik samochodowy nie zawsze spełnia oczekiwania. Nieraz dość szybko okazuje się, że jest już za mały dla pociechy.

Najważniejsze przy wyborze hybrydy jest to, czego potrzebują rodzice, jaki styl życia preferują, gdzie mieszkają itd. (więcej patrz artykuł o wózkach głębokich).

Na co zwracać uwagę, wybierając wózek wielofunkcyjny?

1. Koła – im większe koła, tym łatwiej będzie pokonywać różne nierówności:

 • Duże, pompowane koła dobrze się sprawdzają w lesie, na dziurawych drogach, chodnikach, w pokonywaniu wysokich krawężników itp. Poza tym, co dość istotne dla komfortu maluszka, amortyzują wstrząsy. Jednak trzeba pamiętać o tym, że ich wadą jest ciężar i rozmiar. To dość istotne w przypadku rodziców, którzy będą musieli nosić wózek dwa razy dziennie po schodach. Na forum parenting.pl Darka 78 pisze o zaletach większych kół: „Zazwyczaj używam części spacerowej z wózka wielofunkcyjnego, bo koła większe, lżej się prowadzi. Nie mam problemu ze znoszeniem, bo wózkarnię mam na tym samym poziomie co wyjście z klatki.” Z kolei internautka edo nie jest zadowolona ze swojego wózka: „(…) ubolewam trochę tylko, że przednie kółka są małe, dla mnie za małe. Jak gdzieś są jakieś dziury w chodniku i kółko wpadnie w szczelinę, to trudno czasem wyjechać. Na bardziej wymagającym terenie czasem są problemy z prowadzeniem spacerówki”.
 • W mieście i na równych drogach wystarczą mniejsze koła.
 • Wiele modeli wózków ma skrętne koła, które ułatwiają wykonywanie manewrów wózkiem. Jednak opinie na ich temat są podzielone. Jedni rodzice są nimi zachwyceni, inni nie mogą się przyzwyczaić i odradzają taki wybór. Dlatego przed wybraniem kół skrętnych warto spędzić chwilę, próbując manewrować wózkiem w sklepie.

2. Wymiary:
Dla rodziców, którzy mają dom czy przestronne mieszkanie na parterze ta kategoria nie będzie miała większego znaczenia.
Jeśli do dyspozycji rodziców jest mała przestrzeń albo trzeba nosić wózek na 3 czy 4 piętro po ciasnych klatkach schodowych, wówczas warto poświęcić chwilę na wybranie modelu odpowiadającego potrzebom.

Wymiary wózka będą również bardzo ważne dla osób, które dużo podróżują, będą często przewozić pojazd czy to komunikacją publiczną, czy własnym samochodem. W tym ostatnim przypadku warto zmierzyć bagażnik i wózek po złożeniu. Czasami bowiem 2 cm uniemożliwiają umieszczenie pojazdu w bagażniku, a przecież lepiej uniknąć składania czy wymontowywania foteli. Na katalog.parenting.pl dorek1 pisze: „Kupiłem ten wózek ze względu na masę dobrych opinii w sieci (…), jednak na co dzień nie sprawdził się, przynajmniej w moim przypadku. Jest niepraktyczny. Zajmuje cały bagażnik, koła trzeba cały czas odpinać, no i jest zdecydowanie za ciężki. Ja nie kupiłbym go drugi raz”.

Wózki o mniejszych wymiarach chwalą sobie rodzice mieszkający w mieście, którzy często chodzą po ruchliwych ulicach. Wercia13 chwali wybrany model: „Lubię ten wózek za to, że wygodnie można w nim spacerować bez względu na miejsce. Świetnie sprawdza się w mieście, gdzie jak wiadomo nierzadko trzeba umieć manewrować pomiędzy autami, które zabierają dużą część chodnika. Poza tym w mieście mało gdzie można znaleźć proste chodniki, więc takie przeszkody świetnie ten wózek pokonuje (…)”.

3. Waga – hybrydy mają opinię najcięższych wózków (co z kolei wpływa pozytywnie na oceny ich stabilności): 

 • Mama, wybierając pojazd dla dziecka, powinna nie tylko dowiedzieć się, ile on waży, ale go podnieść i ocenić, czy nie jest dla niej za ciężki. Nie można przy tym zapominać o doliczeniu wagi dziecka, dodatkowych akcesoriów i ewentualnych zakupów.
 • Waga będzie jednym z najważniejszych kryteriów wyboru dla rodziców, których czeka noszenie wózka po schodach. Internautka aidia pisze o wybranym modelu: „Wózek ogólnie sprawdza się dobrze, mamy go już prawie rok. Jedyne poważne zastrzeżenie to waga. Po prostu jest trochę ciężki, jak dla mnie. Mam problem z wnoszeniem go na pierwsze piętro. Mieszkamy w bloku, ale tutaj nie ma windy i jak chcę znieść wózek albo wnieść go z powrotem do domu, to pojawia się kłopot (…)”. Wtóruje jej zuzi_man: „Wózek jest fajny, praktyczny, tylko pomimo aluminiowej konstrukcji, dość ciężki. Jak ktoś musi ciągle biegać z nim z góry na dół, to lepiej wybrać coś lżejszego (…)”.

4. Amortyzatory – podobnie jak w samochodzie, tak w wózku ważne są amortyzatory łagodzące różne wstrząsy. Zasada jest prosta – jeśli rodzice mieszkają w miejscowości, gdzie drogi są kiepskie i czeka ich przemierzanie licznych nierówności, to powinni przyjrzeć się amortyzatorom.

5. Łatwość składania i obsługi:

 • Czy wózek dobrze się składa, warto sprawdzić jeszcze w sklepie, zwłaszcza jeśli rodzice dużo podróżują czy będą często przewozić wózek samochodem. Wózek ma się składać szybko i łatwo, najlepiej przy użyciu jednej ręki. Wielu rodziców na katalog.parenting.pl zwraca uwagę na to, czy pojazd sprawia trudności przy składaniu, np. iryd chwali jeden z modeli: „(…) Spacerówka jest bardzo wygodna i składa się w bardzo prosty sposób. Można ją postawić na kołach i schować do szafy. Dla mnie bomba!!!!”.
 • Wybierając hybrydę, dobrze jest również sprawdzić, czy łatwo zmienić wózek głęboki w wersję spacerową, czy (w przypadku „3 w 1”) łatwo jest zamienić gondolę na fotelik.

6. Wysokość i regulowanie rączki – rodzic powinien móc swobodnie oprzeć ręce. Przydatną funkcją jest regulacja rączki, zwłaszcza jeśli osoby, które będą wychodzić z dzieckiem na spacer, są różnego wzrostu. Można też znaleźć wózek, w którym przekładana rączka umożliwia dziecku podróż tyłem lub przodem do kierunku jazdy.

7. Pasy – powinny być trzy- lub pięciopunktowe. Powinny mieć zapięcie trudne do otwarcia przez dziecko. Gossy pisze o swoim wózku: „Miękkie, wygodne, profilowane siedzisko z pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa. Malutka chętnie w nim siedzi i nie marudzi. No i dzięki pasom, wiem, że nic jej nie grozi, że nie wypadnie z wózka w czasie jazdy”.

8. Hamulce – powinny blokować dwa koła równocześnie i działać tak, żeby wózek stał nieruchomo również na pochyłości.

9. Atesty – rodzice powinni zwrócić uwagę, czy wybrany wózek został sprawdzony pod względem bezpieczeństwa i ma np. dużą literę B w trójkącie, znak przyznawany na podstawie opinii Państwowego Zakładu Higieny. Jeśli rodzice decydują się na opcję wózka „3 w 1”, nie mogą zapomnieć o zwróceniu uwagi na atesty i certyfikaty, które posiada fotelik samochodowy.10. Gondola – powinna być duża, wygodna i głęboka. Ściany gondoli mają być sztywne, pokryte tkaniną bezpieczną, najlepiej z naturalnych materiałów, nieprzemakającą i oddychającą. Poza tym, materiał powinien być dobrej jakości i łatwy do czyszczenia.

11. Budka wózka – powinna dobrze chronić maluszka przed słońcem i wiatrem. W sklepie warto sprawdzić również, czy da się ją łatwo i cicho otworzyć. Dobrze, jeśli w daszku jest przeźroczyste okienko umożliwiające obserwowanie pociechy.

12. Oparcie wózka – mniej więcej kiedy dziecko skończy pół roku, potrzebny będzie wózek w wersji spacerowej. Dlatego należy zwrócić uwagę na oparcie. Powinno być wysokie, mieć kilkustopniową regulację i rozkładać się do pozycji leżącej. Regulacja powinna działać na tyle sprawnie, żeby można było opuścić oparcie także kiedy maluch już śpi.

13. Barierka ochronna – dobrze, jeśli ma obicie z gąbki. Jeśli jest odpinana, należy przyjrzeć się, jak działa, czy połączenie z wózkiem jest solidne na tyle, że dziecku nic nie grozi.

14. Tapicerka – powinna być wykonana z materiału łatwego do zdjęcia, czyszczenia i szybko schnącego. Część rodziców odradza zakup wózków w jasnych barwach, przestrzegając, że wózek będzie się często brudzić, zwłaszcza że będzie także służyć jako spacerówka. Z kolei internautka arinera przestrzega: „Nigdy więcej wózka w odcieniach żółtego lub w ogóle żółtego. Spacery letnie to niezwykły koszmar. Oczywiście wózek posiada moskitierę, ale to i tak nie wpływa na fakt, że na wózek wszystkie owady uwielbiają siadać (…)”.

15. Podnóżek – wózek w wersji spacerowej powinien mieć regulowany podnóżek, tak żeby dziecko wygodnie oparło nogi.

16. Przydatne akcesoria – patrz artykuł o gondolach.

Zakup wózka wielofunkcyjnego może być świetną decyzją. Dzięki raz wydanym pieniądzom pojazd może służyć maluszkowi nawet trzy lata. Warto spokojnie zastanowić się, jakie cechy wózka są najważniejsze i najbardziej przydatne, a także ustalić, czy najlepszym rozwiązaniem będzie zakup modelu „2 w 1” czy też „3 w 1”. Kolejnymi krokami powinny być: ustalenie maksymalnej ceny wózka, przejrzenie różnych dostępnych modeli, wybranie kilku najlepszych. Wówczas można przyjrzeć się w sklepie z bliska wybranym pojazdom, przetestować je i wybrać najlepszy.

Monika Nycz

Okiem Eksperta: Wózek Hybryda

Hybryda, czyli gondola ze spacerówką lub dodatkowo z fotelikiem to rozwiązanie uniwersalne dostosowane do potrzeb rozwijającego się dziecka od noworodka do momentu odstawienia wózka. Gondola zapewnia komfort podróżowania w pozycji leżącej, spacerówka - siedzącej, a fotelik-kołyska umożliwia transportowanie w samochodzie. 

Hybrydy to wózki bezpieczne i stabilne. Zwróćmy jednak uwagę na łatwość regulacji oparcia, gdyż czasem ciężko się nim steruje w niektórych wielofunkcyjnych modelach, co może wybudzać dziecko ze snu. 

Tak jak w wózkach jednoprofilowych, podstawowe zasady bezpieczeństwa to pasy, najlepiej 5-punktowe, oraz barierka zabezpieczająca. Duże koła i amortyzatory złagodzą wstrząsy, natomiast małe i skrętne koła lepiej sprawdzą się w mieście. Do wygody naszego malucha przyczyni się też regulowany podnóżek. Podczas spacerów na pewno przydadzą się: folia w razie deszczu, moskitiera na uciążliwe owady oraz parasol przeciwsłoneczny.

Wózek hybryda, czyli uniwersalny, to dobre rozwiązanie, choć nie zawsze idealne w każdym wieku. 

pediatra Dorota Dziemian

Ranking ""

 1. Wózek Peg Perego Culla + fotelik Primo Vaggio TRI-FIX K 2012 2 345,00 zł
 2. Wózek Delti Cat

  Wózek Delti Cat

  4.47 17 Opinie
  1 006,18 zł
 3. Wózek Bugaboo Cameleon Denim 107 4 169,00 zł
 4. Wózek Silver Cross Kensington 6 900,00 zł
 5. Wózek Mutsy 4Rider Cargo 1 679,00 zł
 6. Wózek Mutsy Urban Rider Active 1 798,00 zł
 7. Wózek Mutsy Urban Rider Team 1 849,00 zł
 8. Wózek Peg Perego Culla

  Wózek Peg Perego Culla

  4.00 11 Opinie
  1 645,00 zł
 9. Wózek Peg Perego Young

  Wózek Peg Perego Young

  4.00 8 Opinie
  1 425,00 zł
 10. Wózek Joolz Day Silver

  Wózek Joolz Day Silver

  3.92 12 Opinie
  2 200,00 zł
pokaż 5 następnych
Porozmawiaj o tym na Noworodki i niemowlaki »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

dejanira5 9 miesięcy, ciąża 5 odpowiedzi Jaki wózek najlepsiejszy?? :):):):) dejanira5:

Witam wszystkie mamuśki? Jestem w tej chwili na końcówce ciąży i ciągle jeszcze nie mam kupionego wózka, a nawet więcej, nie wiem nawet jaki dokładnie wózek bym chciała. Proszę o poradę jakie wózeczki macie lub chcecie kupić .

justineWW Noworodki i niemowlaki 967 odpowiedzi Jaki wózek? justineWW:

Przez cały czas nurtuję mnie rodzaj wózka dla dzidziusia. Zastanawiam się nad dwoma wzorami wózków, nie koniecznie tych firm ale chodzi mi wzór. Pierwszy z nich to ROAN- głęboko spacerowy Marita a drugi to coś w rodzaju TAKO NATALIA .

pokaż 5 następnych

Artykuły Wózki dla niemowlaka

Oszczędzaj z Parenting.pl!
Wózki dla niemowlaka Oszczędzaj z Parenting.pl!

Dzieci to największy skarb i szczęście każdego rodzica. Niestety, posiadanie potomstwa wiąże się z dużymi wydatkami, ponieważ produkty dla maluchów są bardzo kosztowne. Jeśli szukasz akcesoriów wysokiej jakości, a jednocześnie w przystępnej...

Wózki dla niemowlaka Wózek spacerowy

Wózek spacerowy to kolejny etap w zakupach. Jedni kupują go już na samym początku (zestaw wielofunkcyjny), inni czekają do momentu, kiedy ich dziecko nie zacznie samodzielnie siedzieć. Bez względu na to, kiedy ta chwila nastąpi trzeba się do niej...

Wózki dla niemowlaka Wózek głęboki

Każda z nas staje przed takim dylematem. Jaki ma być ten pierwszy wózek dla dziecka? Przecież to pojazd, w którym nasz Maluch spędzi sporo czasu, zwłaszcza wtedy, kiedy za oknem piękna pogoda. Pamiętam, jak weszłam do ogromnego sklepu. Na...

Akcesoria do wózka
Wózki dla niemowlaka Akcesoria do wózka

Akcesoria do wózka pozwalają na komfortową jazdę maluszkowi, a tobie ułatwiają prowadzenie dziecięcego pojazdu. Decydując się na kupno wózka dla niemowlaka, niejednokrotnie odwiedzasz kilkanaście sklepów, aby dokonać właściwego...

Wózki dla niemowlaka Wózki bliźniacze

Obecnie coraz częściej spotyka się na ulicach czy placach zabaw rodzeństwa w podobnym wieku lub wręcz bliźnięta. W takich wypadkach trudno jest mamom używać tylko jednego wózka. Często dzieci chcą mieć tylko swój i nie lubią ustępować...

Wózki dla niemowlaka Wózek dla bliźniaków

Dwoje dzieci to podwójne szczęście. Jednak wybór odpowiedniego wózka to spore wyzwanie. Wprawdzie mówi się, że pojazd dla bliźniaków to w zasadzie podwójna wersja tradycyjnego wózka, ale w praktyce okazuje...

Wózki dla niemowlaka Spacerówka i parasolka

Dziecko ma już sześć-siedem miesięcy. Okazuje się, że gondola zaczyna być za mała. Poza tym, maluszek chce jak najwięcej oglądać świat w pozycji siedzącej. To jest właśnie moment, kiedy czas głęboki wózek pożegnać i zastąpić...

Wózki dla niemowlaka Wózki głębokie

Ponoć każdy wózek jest dobry… co najwyżej jego zakup może być przysłowiowym strzałem kulą w płot. Wszystko bowiem zależy od tego, czy rodzice, wybierając dany model, kierują się impulsem, ładnym kolorem, namowami przyjaciół czy też...

Wózki dla niemowlaka Wózki do joggingu

Rodzice, którzy nie wyobrażają sobie życia bez sportu mogą kupić specjalny wózek do biegania. Tym sposobem, odpadnie częsty problem aktywnych rodziców, czyli czekanie, aż ktoś zostanie z dzieckiem. Podczas spaceru mama czy tata może...

Wózki dla niemowlaka Rodzaje wózków dziecięcych

Rodzaje wózków dziecięcych zależą od ilości przewożonych dzieci, spełnianych funkcji i wielkości. Rodzicom stojącym przed koniecznością kupna wózka często włos jeży się na głowie, ponieważ nie wiedzą, jaki pojazd dla malucha byłby...

Wózki dla niemowlaka Ekowózki

Ekorodzicielstwo, czyli ekologiczne rodzicielstwo, to niekomercyjne działania obejmujące wychowanie i pielęgnację dzieci w zgodzie z naturą. Na ekorodzicielstwo składa się zarówno naturalny poród, jak i naturalna dieta, naturalne produkty i naturalne...

Jaki wózek dla niemowlaka?
Wózki dla niemowlaka Jaki wózek dla niemowlaka?

Wybór wózka dla niemowlaka często sprawia rodzicom problem, zwłaszcza jeśli dziecko urodzi się wiosną lub latem. Jednak nawet wtedy trzeba kupić głęboki wózek. Poza tym bardzo ważne jest przyjrzenie się wadze i stabilności...

Wózki dla niemowlaka Śpiworek do wózka

Śpiworki do wózka są obecnie bardzo popularne. Dużą ich zaletą jest fakt, że niemowlęta nie mogą ich zdjąć, kopiąc nogami. W rezultacie nie marzną podczas spacerów w wózku i nie budzą się z powodu zimna. Mimo iż dostępne są śpiworki...

Wózki dla niemowlaka Wózek spacerowy

Wózek spacerowy to kolejny etap w zakupach. Jedni kupują go już na samym początku (zestaw wielofunkcyjny), inni czekają do momentu, kiedy ich dziecko nie zacznie samodzielnie siedzieć. Bez względu na to, kiedy ta chwila nastąpi trzeba się do niej...

Wózki dla niemowlaka Wózek głęboki

Każda z nas staje przed takim dylematem. Jaki ma być ten pierwszy wózek dla dziecka? Przecież to pojazd, w którym nasz Maluch spędzi sporo czasu, zwłaszcza wtedy, kiedy za oknem piękna pogoda. Pamiętam, jak weszłam do ogromnego sklepu. Na...

Wózki dla niemowlaka Wózek dla bliźniaków

Dwoje dzieci to podwójne szczęście. Jednak wybór odpowiedniego wózka to spore wyzwanie. Wprawdzie mówi się, że pojazd dla bliźniaków to w zasadzie podwójna wersja tradycyjnego wózka, ale w praktyce okazuje...

Wózek dla noworodka
Wyprawka dla noworodka Wózek dla noworodka

Wózek dla noworodka powinien być starannie wybrany. Należy wybrać wózek głęboki, czyli klasyczny. Na tym etapie rozwoju niedopuszczalne są jeszcze spacerówki.

Jaki wózek dla niemowlaka?
Wózki dla niemowlaka Jaki wózek dla niemowlaka?

Wybór wózka dla niemowlaka często sprawia rodzicom problem, zwłaszcza jeśli dziecko urodzi się wiosną lub latem. Jednak nawet wtedy trzeba kupić głęboki wózek. Poza tym bardzo ważne jest przyjrzenie się wadze i stabilności wózka....

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij