Prawa rodziców po poronieniu
Strata dziecka jest traumatycznym przeżyciem dla każdego rodzica. Otrząsnąć się jest bardzo trudno, a ból w sercu pozostaje jeszcze długo. Niestety, w wielu wypadkach postępowanie z pacjentką, która poroniła, pozostawia dużo do życzenia. Tak naprawdę kobiety te pozostają ze swoim problemem same i niekiedy nawet uzyskanie podstawowych informacji jest bardzo trudne. Fachowa pomoc rodzicom w tej sytuacji jest niezmiernie ważna, również ta pozamedyczna. Warto więc dowiedzieć się, jakie prawa przysługują pacjentce w czasie pobytu w szpitalu oraz jakie prawa przysługują jej po stracie dziecka.
1. Prawa pacjentki
- Kobieta ma prawo do intymności i poszanowania godności w czasie udzielania świadczeń zdrowotnych.
- Kobieta ma prawo do informacji o stanie zdrowia swoim i dziecka.
- Kobieta ma prawo wglądu do wszystkich wyników badań i do tzw. historii choroby.
- Kobieta ma prawo do wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub ich odmowy.
- Kobieta ma prawo do dyskrecji.
- Kobieta ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej sprawowanej przez osobę bliską lub inną osobę wskazaną przez siebie.
- Kobieta ma prawo do odwiedzin przez najbliższych.
- Kobieta ma prawo do opieki duszpasterskiej.
- Kobieta ma prawo do opieki psychologa szpitalnego.
2. Prawa rodziców po stracie dziecka
W szpitalu rodzice mają prawo do uzyskania wszelkich niezbędnych informacji dotyczących formalnych spraw oraz dalszego postępowania. Rodzice mają prawo do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wydanie tzw. pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka przez szpital przysługuje każdemu, bez względu na czas zakończenia ciąży. Na podstawie tego wypisu Urząd Stanu Cywilnego wydaje akt urodzenia dziecka z adnotacją, że urodziło się martwe.
Akt urodzenia z adnotacją o śmierci dziecka jest jednocześnie „aktem zgonu”. Prawo do rejestracji dotyczy także tych dzieci, które zostały poronione w domu, jak również tych urodzonych poza granicami Polski, nawet jeśli państwo, w którym doszło do poronienia/porodu, prawo to ogranicza np. ze względu na długość trwania ciąży. Rodzice mają prawo do pochowania dziecka. Szpital wydaje wówczas Kartę Zgonu, która jest potrzebna do pochowku. Kartę tę wydaje się bez względu na czas zakończenia ciąży.
Matka ma prawo do urlopu macierzyńskiego (lub zasiłku macierzyńskiego, jeśli przebywa na urlopie wychowawczym). W przypadku narodzin martwego dziecka kobiecie przysługuje 8 tygodni urlopu.
W pracy należy przedstawić skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Nie ma potrzeby składania zaświadczenia lekarskiego o odbytym porodzie. Rodzice mają prawo do uzyskania zasiłku pogrzebowego. Żeby go uzyskać, należy w ZUS-ie przedstawić dokumenty potwierdzające prawo do świadczeń oraz akt zgonu. Rodzice mają prawo, jak inni pacjenci, do uzyskania dokumentacji medycznej.
Anna Brzyszcz