Trwa ładowanie...

Poród przedwczesny

Poród przedwczesny

Poród przedwczesny to zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Jeśli jest to możliwe, lekarze starają się mu zapobiec, czasami jest już jednak za późno i następuje akcja porodowa. Przyczyny porodu przedwczesnego mogą mieć różne podłoże. Wiadomo, że do przedwczesnych porodów częściej dochodzi u kobiet, które już wcześniej rodziły przed terminem. Podtrzymaniu ciąży do wyznaczonego terminu nie sprzyja też niezdrowy tryb życia. Objawy porodu przedwczesnego w większości przypominają objawy porodu normalnego, są to więc głównie skurcze i bóle.


Czym objawia się poród przedwczesny?

Z reguły poród przedwczesny objawia się tak samo, jak poród w terminie, z tą różnicą, że objawy te pojawiają się między 24 a 37 tygodniem ciąży. Na rozpoczęcie porodu przedwczesnego wskazuje:

  • uczucie ucisku dziecka na kanał rodny,
  • silne bóle pleców,
  • krwawienie lub plamienie z dróg rodnych,
  • bolesne skurcze, podobne do skurczów menstruacyjnych – jeśli występują częściej niż 4 razy na godzinę, jest to powodem do niepokoju,
  • obfita, wodnista wydzielina z pochwy, niekiedy podbarwiona krwią.

Rozpoczęcie porodu zwiastuje odejście krwistego czopu śluzowego, który zamyka szyjkę macicy. Śluz zawiera domieszkę krwi z naczyń krwionośnych szyjki macicy, które zostają uszkodzone przy jej rozwieraniu.

Inne objawy porodu to zwiększone napięcie brzucha, skracanie, zgładzanie, a następnie rozwieranie szyjki macicy, a także różnego rodzaju objawy ogólne. Zalicza się do nich nerwobóle uciskowe, niepokój, kołatanie serca, nawracające bóle okolicy krzyżowej, wymioty, biegunka, uczucie parcia na kiszkę stolcową.

Postępowanie w przypadku przedwczesnego porodu

Kobieta, u której występuje ryzyko porodu przed terminem musi być pod stałą opieką lekarza. Zaleca się unikanie stresu i wysiłku fizycznego oraz dużo odpoczynku. Zdarza się, że ciąża jest zagrożona, a wtedy lekarz może nakazać bezwzględne leżenie. Jeśli kobieta wie, że grozi jej poród przedwczesny, powinna uważnie obserwować swoje ciało. Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy, które mogłyby wskazywać na rozpoczęcie porodu, konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza. Jeśli pod opiekę lekarza trafi się na wczesnym etapie przedwczesnego porodu, możliwe jest zahamowanie go, a to oznacza dodatkowe dni lub nawet tygodnie dla rozwoju dziecka w łonie matki.

Wiadomo, że im wcześniej dziecko się urodzi, tym większe ryzyko dla jego zdrowia i życia. Wcześniaki są niedojrzałe, a to oznacza, że nie są jeszcze gotowe do samodzielnego funkcjonowania. Ich układy, w tym szczególnie układ oddechowy, nie są w stanie prawidłowo pracować. Dlatego też każdy dodatkowy dzień w łonie matki jest bezcenny.

Przy dzisiejszym rozwoju medycyny poród przedwczesny nie stanowi aż tak dużego niebezpieczeństwa, jak to było kiedyś. Dzięki zastosowaniu inkubatorów możliwe jest podtrzymanie przy życiu nawet najmniejszych wcześniaków. Jeśli jednak takiemu porodowi można zapobiec, należy zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby dziecko przyszło na świat w wyznaczonym przez lekarza terminie. Aby nie dopuścić do porodu przedwczesnego, należy dbać o siebie i dziecko podczas ciąży. Oznacza to zdrowe odżywianie i odstawienie wszelkich używek, a także unikanie stresów i wysiłku fizycznego.