Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Czupryniak

Jak karmić butelką?

Avatar placeholder
Mgr Anna Czupryniak 13.09.2021 15:53
Jak karmić butelką?
Jak karmić butelką? (123rf)

Najważniejszym elementem w standardzie żywienia niemowląt jest karmienie piersią. Jeżeli jednak nie możesz karmić w ten sposób, po konsultacji z pediatrą zacznij podawać mleko modyfikowane, dopasowane do wieku i potrzeb rozwojowych twojego maluszka.

spis treści

1. Karmienie butelką krok po kroku

Gdy maluszek marudzi, kręci się oraz ssie paluszki, tym samym daje ci znać, że jest głodny. Możesz wtedy rozpocząć przygotowywanie posiłku. Przed przygotowaniem mleka umyj dokładnie ręce oraz przygotuj niskozmineralizowaną lub źródlaną wodę mineralną. Następnie przyrządź mleko zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu.

Zawsze przygotowuj mleko bezpośrednio przed podaniem dziecku i nigdy nie podawaj niewykorzystanej części pokarmu. Przed podaniem dziecku butelki umieść kilka kropel mleka na nadgarstku, by upewnić się, że mieszanka nie jest za gorąca. Mleko powinno być delikatnie ciepłe, zbliżone do temperatury ciała. Możesz też użyć specjalnej butelki z termometrem.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

Podczas karmienia trzymaj dziecko we właściwej pozycji: ważne, żeby jego główka była nieco wyżej niż reszta ciała. Przechyl butelkę tak, aby smoczek był wypełniony pokarmem. Zapobiega to połykaniu powietrza, które gromadzi się w jelitach.

Po każdym karmieniu zadbaj o to, aby dziecku się odbiło, dlatego przytul je w pozycji pionowej tak, aby główkę miało opartą o twój bark. Następnie delikatnie poklep maluszka po pleckach. To pomaga ulecieć pęcherzykom powietrza z przewodu pokarmowego.

2. Jak często karmić butelką?

Pamiętaj, że jako mama karmiąca mlekiem modyfikowanym masz dodatkowe zadanie. To przede wszystkim kontrolowanie wielkości i częstotliwości karmień. Stosując się do zaleceń, nie dopuścisz do przekarmienia lub podania zbyt małej ilości mleka. Pamiętaj jednak, że dzieci rozwijają się w różnym tempie i mają różne potrzeby.

W pierwszym miesiącu życia karmienia mogą być jeszcze nieregularne. Około drugiego miesiąca życia niemowlę zwykle charakteryzuje się własnym, indywidualnym rytmem snu i jedzenia. Dzięki temu jest znacznie spokojniejsze. Regularne przerwy między karmieniami do około 3 godzin to czas niezbędny na strawienie i wchłonięcie pokarmu.

Na początku dziecko zjada zwykle około 7 butelek mleka dziennie. Ilość pokarmu zwiększa się oczywiście w miarę rosnącego apetytu. Gdy dziecko ma powyżej pół roku, należy unikać nocnego karmienia. Zalecenie to stosuje się w profilaktyce otyłości i próchnicy.

3. Jak trzymać dziecko podczas karmienia butelką?

Podczas karmienia butelką bardzo ważna jest pozycja, w jakiej trzymasz dziecko. Ułóż je w taki sposób, aby tułów i główka tworzyły linię prostą. Dzięki takiej pozycji dziecko lepiej oddycha, ssie i połyka, a także mniej się męczy podczas jedzenia.

Rodzice często układają malucha na zgięciu przedramienia, tak jak podczas karmienia piersią. Ta wyjątkowo wygodna pozycja pozwala również zaspokajać potrzebę bliskości.

Absolutnie nie wolno podawać dziecku butelki, gdy leży ono zupełnie płasko, gdyż może się wtedy zakrztusić. Karmienie w pozycji na płasko może także przyczynić się do wystąpienia w przyszłości wad zgryzu, warto zatem zwrócić na to uwagę.

Aby uatrakcyjnić karmienie, połóż dziecko na swoich kolanach naprzeciwko siebie i ułóż je tak, aby jego pupa opierała się o twój brzuch. Ta pozycja zapewnia idealne ułożenie tułowia i główki, pozwala wam na kontakt wzrokowy.

Zwróć przy tym uwagę, aby brzuch dziecka nie był zgięty. Gdy dziecko jest przeziębione i ma katar lub gdy dużo ulewa pokarmu, do karmienia połóż je bokiem na jednym ze swoich ud. Plecy i główkę oprzyj o drugą nogę, a pupę dziecka o swój brzuch.

Pomyśl nad włączeniem taty malucha do rytuału karmienia. Zaangażowanie taty w opiekę nad dzieckiem buduje więź między nimi, a tobie pozwala podzielić się z partnerem wieloma obowiązkami. Jednym z nich może być karmienie butelką.

Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane?
Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane?

Zastanawiasz się nad wprowadzeniem mleka modyfikowanego do diety swojego dziecka? Wyjaśniamy, w jaki

przeczytaj artykuł

4. Jaki smoczek wybrać?

Wybierając smoczek, weź pod uwagę nie tylko wiek swojego dziecka, ale i to, jaki rodzaj pokarmu będziesz mu przez niego podawać. Będzie Ci wtedy łatwiej ustalić rozmiar smoczka oraz odpowiednią wielkość dziurek.

Na sklepowych półkach znajdziesz smoczki przeznaczone do mleka, kaszek, papek lub płynów. Przeczytaj informacje na opakowaniu – producenci smoczków stosują różną numerację i oznaczenia, które pomogą Ci wybrać smoczek najlepiej dopasowany do wymagań Twojego maluszka.

Mleko powinno płynąć bez przeszkód, ale nie za szybko – w optymalnym dla dziecka tempie. By zminimalizować ryzyko wystąpienia kolki, dziecko nie powinno połykać zbyt dużych ilości powietrza.

4.1. Silikon lub kauczuk?

Smoczki silikonowe są przezroczyste, bardziej wytrzymałe i twardsze, przez co wymagają więcej wysiłku od dziecka podczas ssania i pomagają ćwiczyć mięśnie buzi i języka. Smoczki kauczukowesą miękkie i często wygodniejsze dla dziecka, ale za to szybko matowieją i odkształcają się.

4.2. Kształty smoczków

Na rynku znajdują się różne modele. Najważniejsze jest, aby smoczek był dopasowany do jamy ustnej dziecka. Istnieją 3 podstawowe kształty smoczków: z okrągłą główką, z zastawką pozwalającą regulować wlot powietrza i wypływ mleka oraz najbardziej polecane – smoczki przypominające kształtem brodawkę sutkową – umocowane na szerokiej podstawie. Mają one zazwyczaj obły i szeroki kształt, który pozwala ułożyć się wargom dziecka prawie tak jak na piersi.

Górna część smoczka, którą ssie dziecko, powinna być walcowata i prosta, bardziej plastyczna niż podstawa. Powinna się giąć i wyciągać, w ten sposób umożliwi aktywną pracę języka i policzków w trakcie ssania.

4.3. Smoczki specjalne

Smoczki mogą także pełnić dodatkowe funkcje, tak jak np. smoczki wieloprzepływowe, które mają regulowany przepływ płynu czy smoczki z zaworem antykolkowym, które zapobiegają połykaniu przez dziecko powietrza.

Natomiast smoczki ortodontyczne zapobiegają wadom zgryzu i utrzymują język w odpowiedniej pozycji, są lekko spłaszczone z jednej strony. Bogaty wybór smoczków na rynku umożliwi Ci wybór tego właściwego – odpowiadającego na aktualne potrzeby Twojego maluszka.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:Karmienie butelką noworodka. Jak zadbać o wygodę podczas karmienia?.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze