Trwa ładowanie...

Doula - jaką pełni rolę podczas porodu?

Doula
Doula (Grafika / Shutterstock)

Doula to po grecku „kobieta, która służy”. W dzisiejszych czasach tym mianem nazywa się osobę, która profesjonalnie wspiera, pomaga fizycznie oraz duchowo rodzącej kobiecie. Doula podczas porodu dba o rodzącą, odpowiada na wszelkie pytania, wspiera emocjonalnie. Jest z kobietą przez cały czas porodu, a także i pomaga świeżo upieczonej mamie w pierwszych dniach opieki nad maluszkiem. Jeśli kobieta rodzi z bliską osobą, Doula wspiera i pomaga także jej – sugeruje jak się zachować, eliminuje stres. Jednym z zadań Douli jest też pomoc w odrzuceniu negatywnych emocji - likwidacja lęku, nauka radzenia sobie z nową sytuacją.

spis treści

1. Doula a położna

Czytając powyższe informacje, na myśl nasuwa się funkcja położnej. Kim jest Doula, czy to może położna? Nie. Położna w przeciwieństwie do Douli ma wykształcenie i przygotowanie medyczne. Doula zaś to kobieta, która tylko odbyła kurs przygotowujący do tej roli. Jej zadaniem jest wsparcie kobiety pod kątem emocjonalnym, duchowym i psychicznym. Doula chwali, pomaga, ociera z czoła pot, masuje i stanowi pomost między rodzącą a lekarzem. Dodatkowo jej rola nie kończy się na pomocy przy porodzie. Czuwa ona nad pierwszym karmieniem, myciem i pomaga opiekować się dzieckiem w pierwszych – nowych chwilach.

2. Czy obecność Douli jest ważna?

  • obecność Douli podczas porodu skraca jego przebieg,
  • pomaga w radzeniu sobie ze skurczami i bólem porodowym,
  • kieruje współpracą między partnerem a rodzącą,
  • pomaga w radzeniu sobie z nową rzeczywistością,
  • prawdopodobnie Doula i jej obecność zmniejszają stres i wydzielanie hormonu adrenaliny u rodzącej, w związku z tym przyszła mama lepiej radzi sobie z oddychaniem, nie kieruje się emocjami, słucha rad udzielanych jej przez położną, lekarzy oraz oczywiście samą Doulę.
Zobacz film: "Jak uniknąć komplikacji okołoporodowych?"

Każda kobieta rodząca potrzebuje wsparcia, jednakże nie każda ma szczęście posiadania osoby, która potrafi jej je udzielić. Do pomagania przy porodzie trzeba być emocjonalnie przygotowanym. Wielu młodych mężczyzn nie podejmuje się wyzwania, odsuwając się od tego ważnego wydarzenia. Rodząca tymczasem potrzebuje pomocy, wsparcia i porady. I tutaj właśnie pojawia się niezwykle ważna funkcja Douli. Często też zaangażowany młody tata nie radzi sobie (np. podczas długiego porodu) ze wspieraniem partnerki, wtedy Doula prócz młodej mamy udziela pomocy także i jemu.

Doula w Polsce to nowa profesja, jeszcze mało znana, jednakże coraz bardziej popularna. Fundacja „Rodzić po ludzku” zajmuje się kształceniem kobiet w tym zawodzie od 2009 roku. To dobry początek na drodze do rodzenia naprawdę po ludzku, w komforcie nie tylko fizycznym, ale i psychicznym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze