Chodzenie niemowląt - od kiedy, jak pomóc
Rodzice często są bardzo niecierpliwi w oczekiwaniu na pierwszy krok dziecka. Tymczasem chodzenie niemowląt to zwykle kilka etapów nauki. Najpierw dziecko pełza, później następuje raczkowanie, a dopiero na końcu chodzi. Ośmiomiesięczny szkrab umie stać, jeśli trzyma się go pod pachami. W tym wieku prawdopodobnie siedzi i raczkuje, ale do chodzenia jeszcze długa droga.
1. Chodzenie niemowląt - od kiedy?
Dziecko 8-miesięczne potrafi stać, ale tylko pod warunkiem,że trzyma się je pod pachami. W wieku dziesięciu miesięcy potrafi stać już samo, ale jednak woli się czegoś trzymać. Unosi się, trzymając się na przykład prętów łóżeczka lub rodzica. Często jeszcze raczkuje i to jest jego główny "środek lokomocji".
Po wyczerpującym spacerku, który na razie trwa bardzo krótko, maluch bez problemu siada na pupę. Czasem maluch nie raczkuje tylko od razu z pełzania przechodzi do chodzenia. Jest to całkiem normalne. Na samodzielne chodzenie niemowląt jest szansa dopiero około jedenastego-czternastego miesiąca życia dziecka. Maluch trzyma się wszystkiego, co jest w zasięgu rączek. Samodzielny pierwszy krok bez podpierania może się zdarzyć już rocznemu dziecku, po kilku tygodniach chodzenia z różnymi "podpórkami".
2. Chodzenie niemowląt - jak pomóc?
Rodzice często chcą, aby dziecko zaczęło chodzić jak najszybciej. Nauka chodzenia niemowląt może rozpocząć się bardzo wcześnie. Ale nie polega ona na uczeniu chodzenia, a na wspomaganiu ogólnego rozwoju motorycznego dziecka.
Pozwalajmy maluchowi pełzać po podłodze, później zachęcajmy do raczkowania, rozkładając wokół dziecka zabawki. Dzięki takiej mobilizacji dziecko ma ochotę raczkować i dzięki temu ćwiczy mięśnie, których będzie potrzebowało, aby nauczyć się chodzić. Im więcej maluch pełza i raczkuje, tym łatwiej przyjdzie mu chodzenie.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy płaskostopie przeszkadza w nauce chodzenia? - odpowiada dr n. med. Paweł Kołodziejski
- Czy problemy ze stopą mają wpływ na naukę chodzenia? - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- Jak powinno wyglądać chodzenie 15-miesięcznego dziecka - odpowiada lek. Tomasz Kowalski
Chodziki nie pomogą dziecku nauczyć się chodzić, a raczej nauczą je nieprawidłowego ustawienia nóżek i postawy ciała podczas chodzenia. Lepiej, aby uczyło się chodzić trzymając się mebli i rodziców. Nie pomogą maleństwu także buciki. Nauka chodzenia powinna się odbywać na bosaka. Na buciki do chodzenia jeszcze przyjdzie czas. Buciki dla dziecka mogą się przydać, jeśli maluch będzie chodziło po dworze. Muszą być dopasowane i wygodne.
Naukę chodzenia i poruszania się na inne sposoby ułatwią niekrępujące ruchów lekkie ubranka dla niemowlaków. Czasem maluch może bawić się na golasa. Kiedy dziecko zaczyna pełzać i raczkować najlepszym miejscem do zabawy jest podłoga. Wtedy mamy pewność, że maluch znikąd nie spadnie.
Aby jednak zachować bezpieczeństwo przy pierwszych krokach dziecka, musimy dobrze rozejrzeć się po pokoju, w którym będzie "trenował". Podłoga musi być czysta, nie zostawiamy w zasięgu dziecka żadnych drobnych ani ostrych przedmiotów. Dobrym pomysłem mogą okazać się specjalne nakładki na ostre kanty mebli. Można także pomyśleć o założeniu zaślepek na gniazdka elektryczne.
Ze względu na to, że dziecko chwyta się wszystkiego podczas chodzenia, żadne sprzęty ani meble nie mogą być chybotliwe. Przed schodami najlepiej zainstalować płotki, które nie pozwolą dziecku zrobić sobie na schodach krzywdy.