Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Aneta Zwierzchowska

7 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka

7 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka
7 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka (123rf)

Długość zarodka w siódmym tygodniu ciąży to 7 do 12 mm (CRL). Jego waga powoli zbliża się do jednego grama. Na tym etapie ciąży można dokładnie szacować wiek ciążowy, opierając się na wymiarze CRL, który przybiera teraz około 1 mm dziennie. Wiek w dniach otrzymuje się przez dodanie do wymiaru w milimetrach liczby 35.

Na tym etapie tętno płodu (FHR) powinno już wzrosnąć do wartości pomiędzy 130 a 160. Ewentualne niższe wartości mogą wskazywać na wady rozwojowe i wiążą się z wysokim ryzykiem poronienia.

spis treści

1. 7 tydzień ciąży - zmiany w organizmie

W siódmym tygodniu ciąży powiększa się część głowowa, następuje dalszy rozwój wszystkich ważnych dla życia narządów wewnętrznych. W tym tygodniu również zaczynają kształtować się kończyny górne i dolne. Początkowo mają postać płetwowatych wypustek. Najpierw pojawiają się kończyny górne, natomiast kończyny dolne kilka dni później. Rozsiódwój kończyn dolnych jest nieco opóźniony w stosunku do kończyn górnych.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Tabela. Wymiary ciąży w 7 tygodniu ciąży. Opis skrótów ukazanych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wiek ciążyPęcherzyk ciążowyCRL
7 tydzień 1 dzień19 mm7 mm
7 tydzień 2 dzień21 mm8 mm
7 tydzień 3 dzień22 mm9 mm
7 tydzień 4 dzień23 mm10 mm
7 tydzień 5 dzień24 mm11 mm
7 tydzień 6 dzień25 mm12 mm

Rozwój kończyn górnych cały czas następuje z lekkim wyprzedzeniem w stosunku do dolnych. Pod koniec tego tygodnia na kończynach w ich końcowej części pojawiają się lekkie przewężenia, które oddzielają bardziej płaską część końcową od owalnej bliższej ciała. Tak powstają rączki i stópki. Głowa dziecka w siódmym tygodniu ciąży nadal się powiększa, a wydłużona szyja uwydatnia żuchwę.

Tworzą się wargi i zawiązek języka, zaczyna zarastać podniebienie, otwierają się przewody nosowe, powstają kanały półkoliste ucha, małżowina uszna przybiera kształt odziedziczony po rodzicach. Oddzielają się od siebie drogi moczowo-płciowe i przewód pokarmowy. Pranercze oczyszcza krew z produktów przemiany materii, a żebra i kręgi kostnieją. Póki co, to wątroba wytwarza komórkowe składniki krwi, z czasem wytworzy się szpik kostny, który przejmie tę funkcję.

W dalszym ciągu rozwija się łożysko, które przygotowuje się do przejęcia funkcji odżywiania płodu. Funkcję tę póki co w dalszym ciągu spełnia ciałko żółte, które zaczyna się jednak powoli zmniejszać.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. 7 tydzień ciąży - proces ciąży

Twoja macica wciąż nie powiększyła się znacznie w porównaniu z czasem sprzed ciąży. Pomimo to możesz zauważyć lekkie uwypuklenie brzuszka poniżej linii pępka. Możesz zauważyć, że dobrze dopasowane spodnie sprawiają Ci już pewien dyskomfort. Jest jeszcze za wcześnie na zakup odzieży ciążowej, ale pewnie będziesz wybierać obecnie luźniejsze rzeczy ze swojej garderoby. Właściwy wygląd ciężarnej kobiety osiągniesz dopiero na początku drugiego trymestru.

Wciąż dokuczać Ci będą typowe dolegliwości pierwszego trymestru. Doświadczać będziesz porannych nudności, powiększonych i tkliwych piersi, bólów podbrzusza czy wahań nastrojów. Będziesz też cierpieć z powodu częstszego odwiedzania toalety.

Większa ilość krwi w krwiobiegu spowoduje, że nerki będą pracować na obrotach, do których nie przywykł Twój pęcherz. W efekcie możesz oddawać mocz nawet co kilkanaście minut. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, nie świadczy to o zapaleniu dróg moczowych. Jeśli natomiast pojawi się ból czy dyskomfort w czasie siusiania, zauważysz krew w moczu, to mogą to już być objawy częstego w ciąży zapalenia dróg moczowych, które wymaga niezwłocznego podjęcia leczenia. W takim wypadku zgłoś się do lekarza.

Wydzielanie śliny w siódmym tygodniu może być nadmierne. Występowanie tego syndromu jest silnie skorelowane z natężeniem porannych nudności. Im silniej doświadczasz nudności, tym większą szansę masz na uczucie nadmiernego wydzielania śliny. Objaw ten może zaniknąć w drugim trymestrze, ale równie dobrze może Ci towarzyszyć aż do rozwiązania. Wydzielanie śliny spowodowane jest przez zmiany hormonalne. Spróbuj częściej myć zęby, tak by nie dopuścić do powstania infekcji w jamie ustnej.

Obok nudności i nadmiernego wydzielania śliny, często na tym etapie pojawia się metaliczny smak w ustach, szczególnie po jedzeniu. Nie jest on spowodowany zatruciem metalami – nie obawiaj się, podobnie jak poprzednie objawy jest to wynik podwyższonego poziomu hormonów płciowych. Podobnie jak nudności, metaliczny posmak powinien ustąpić w drugim trymestrze.

Zobacz także

3. 7 tydzień ciąży - rozwój dziecka

Puste jajo płodowe to na wpół potoczny termin określający ciążę, w której na bardzo wczesnym etapie doszło do zatrzymania rozwoju i obumarcia zarodka, natomiast nie doszło do poronienia. W badaniu USG widać pęcherzyk ciążowy, który nie zawiera zarodka ani ciałka żółtego. Pomimo zatrzymania rozwoju zarodka, nie od razu dochodzi do poronienia ciąży, a sam pęcherzyk ciążowy może dalej wzrastać. Inna, bardziej poprawna nazwa tego stanu to „ciąża bezzarodkowa”.

Poronienie zatrzymane w I trymestrze to obumarcie jaja płodowego, do którego doszło na nieco późniejszym etapie, gdy zarodek jest już możliwy do zobrazowania. Pomimo obumarcia zarodka, podobnie jak w przypadku pustego jaja płodowego, nie od razu dochodzi do wydalenia zawartości macicy (poronienia) i aby uniknąć zakażenia czy powikłań zakrzepowych, konieczne jest leczenie.

W diagnostyce pustego jaja płodowego najważniejsze jest porównanie wyników dwóch badań na przestrzeni czasu. Czasem bowiem zdarza się, że zarodek pojawia się, gdy pęcherzyk ciążowy jest już bardzo duży, o wielkości nawet 25 mm (zamiast standardowych 12-15 mm).

Zwykle, w przypadku stwierdzenia pęcherzyka ciążowego niezawierającego zarodka ani pęcherzyka żółtkowego, ponowne badanie USG wykonuje się po tygodniu od pierwszego. Jeśli w ponownym badaniu nie dostrzeże się zmian dających nadzieję na pomyślny rozwój ciąży – przystępuje się do leczenia.

Wykonywanie badań USG w siódmym miesiącu ciąży pozwoli nam określić, czy początek ciąży przebiega w prawidłowy sposób
Wykonywanie badań USG w siódmym miesiącu ciąży pozwoli nam określić, czy początek ciąży przebiega w prawidłowy sposób (123RF)

Podobnie postępujemy przy podejrzeniu poronienia zatrzymanego – jeśli stwierdzimy brak czynności serca u widocznego zarodka, ponawiamy badanie za tydzień. Brak wzrostu zarodka i nieobecność czynności serca będą jednoznacznie wskazywały na jego obumarcie.

Leczenie pustego jaja płodowego i poronienia zatrzymanego może być dwojakie. Przez długie lata obowiązywało wyłyżeczkowanie jamy macicy, czyli leczenie zabiegowe. Jest to zabieg trwający zwykle kilka minut. Wymaga on jednak znieczulenia ogólnego i obarczony jest ryzykiem powikłań, tj. zakażenie, przebicie macicy, komplikacje związane z anestezją, powstanie zrostów wewnątrz macicy. Ryzyko wystąpienia powikłań jest niskie, ale nie zerowe.

Alternatywnie, możliwe jest leczenie farmakologiczne – dopochwowe lub podjęzykowe podanie tabletek powodujących obkurczanie macicy skutkujące poronieniem. Jest to nowocześniejsza i coraz częściej stosowana metoda leczenia poronienia zatrzymanego i pustego jaja płodowego. W tym przypadku opróżnienie jamy macicy trwa dłużej niż ma to miejsce podczas zabiegu – może wymagać podawania tabletek nawet przez dwie doby – i istnieje ryzyko, że i tak trzeba będzie wykonać zabieg ze względu na nieskuteczność leczenia farmakologicznego lub obfite krwawienie w jego trakcie. Wydaje się jednak, że korzyści przewyższają ryzyko i jest to obecnie metoda preferowana przez coraz większą liczbę oddziałów ginekologicznych.

Następny artykuł: 8 tydzień ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze