Trwa ładowanie...

Pomysły na prezenty dla dzieci na mikołajki. Jakie zabawki dla najmłodszych oraz dla starszych dzieci wybrać w tym roku?

Avatar placeholder
02.12.2020 14:35
Materiał sponsorowany przez
(Materiał partnera)

Dzieciństwo to czas, który poświęcamy głównie na zabawę – to nie tylko rozrywka i umilenie czasu malucha, to też metoda poznawania otaczającego go świata, edukacja i rozwijanie zmysłów. Zabawa jest więc nieodłącznym elementem rozwoju. Warto jednak pamiętać, że zabawki należy dopasowywać do wieku malucha. Informacja podawana przez producenta jest więc nie tylko zabezpieczeniem przed ewentualnym zagrożeniem (np. połknięciem części zabawki) ale wskazówką, w jakim wieku nasz podopieczny wyciągnie najwięcej korzyści z prezentu.

Szczególnie w pierwszych latach życia dziecka widoczne są bardzo wyraźne skoki rozwojowe: nie widać tego pomiędzy na przykład trzynasto- a czternastolatkiem, natomiast dziecko roczne i dwuletnie będzie wymagało zupełnie innego podejścia.

Poniżej przedstawiamy najlepsze propozycje prezentu na mikołajki dla każdego dziecka, które dostępne są w PEPCO.

Zabawki dla niemowlaka

Maluszki w wieku do 6 miesięcy potrzebują zabawek sensorycznych – takich, które są kolorowe, mają graficzne wzory i ewentualnie wydają delikatne dźwięki. Dziecko w tym wieku nie jest jeszcze w stanie bawić się w powszechnym tego słowa rozumieniu. Przy pomocy zabawki można więc stymulować bodźce wzrokowe i słuchowe, choć nie jest wskazane robienie tego w tym samym czasie (dla niektórych dzieci może to być za dużo).

Dobrym wyborem na prezent dla niemowlaka będą wszelkie, materiałowe zawieszki (miękkie, aby nie zrobiły krzywdy w razie odczepienia się od np. ramy łóżeczka) i kolorowe (aby maluch chętnie zwracał na nie uwagę). Mniej więcej od 3 miesiąca dziecko zaczyna delikatne łapać i chwytać. To czas, w którym można rozpocząć stymulację zmysłu dotyku, na przykład przy pomocy małych, miękkich piłeczek, mat sensorycznych lub specjalnych książeczek sensorycznych, które zrobione są z różnych materiałów.

Zabawkę sensoryczną można też zrobić samodzielnie – może być to szmaciana lalka albo kocyk, który zszyjemy z kawałków tkanin metodą patchworku. Najbezpieczniej jest jednak taką zabawkę zakupić (czasem nie przyjdzie nam do głowy, że jakiś element może zaszkodzić dziecku). Od około 5 miesiąca życia dziecko zaczyna bardziej interesować się dźwiękiem – tu przydadzą się grzechotki czy piszczałki, albo misie wydające odgłosy. Oczywiście każdy niemowlak ucieszy się z gryzaka – ząbkowanie to proces, który powoduje u malucha dyskomfort, a gryzienie miękkich (silikonowych czy gumowych) przedmiotów przynosi mu ulgę.

Zabawki dla rocznego dziecka

Dziecko roczne to już bardziej rozumny, mały człowiek. Stawia pierwsze kroki, więc warto zaopatrzyć go w zabawki, które rozwijają motorykę, jak chodziki lub inne gadżety zachęcające do przemieszczania się i siadania.

Maluch w tym wieku pomału rozwija również zdolności myślenia logicznego i przestrzennego: to czas na klocki, układanki, wszelkiego rodzaju maty i stoliki edukacyjne. Dziecko uczy się też naśladowania dźwięków, wypowiadania pojedynczych, krótkich słów jak „mama”,„tata”, dlatego świetnym prezentem na mikołajki będzie „zwierzak” wydający dźwięki lub „śpiewający” krótkie piosenki.

Zabawki dla 2- i 3-latka

Produkty dla dzieci w tym wieku są już podzielone ze względu na płeć. Zabawki dla chłopców zwykle mają związek z motoryzacja, budownictwem, zabawki dla dziewczynek zaś zazwyczaj są pastelowe (głównie różowe), to lale czy zestawy związane z modą albo gospodarstwem domowym. Mimo iż to najprostsze skojarzenia, nie możemy zabraniać dzieciom bawić się tym, czym się interesują. Nie ma niczego niepokojącego w rozwoju dziewczynki, która wybiera samochody i klocki zamiast misiów i lalek, co więcej: tego typu zabawki „dla chłopców” mogą lepiej rozwijać wyobraźnię przestrzenną młodego człowieka.

Uniwersalnymi będą więc wszystkie zabawki. W tym wieku łatwo też zauważyć, czym interesuje się dziecko – czy chętniej wykonuje skomplikowane budowle z klocków, czy uwielbia lepić z plasteliny albo malować farbami. Warto rozwijać w dziecku zdolności, podsuwać pomysły, ale nie zmuszać do określonej formy zabawy. Maluchy w tym wieku ucieszą się na przykład z rozbudowanego zestawu z wielokolorowej ciastoliny albo plastikowych narzędzi warsztatowych. Wymarzonym prezentem na świętą z pewnością będzie też tor wyścigowy (choć przy tej zabawie musi być obecny opiekun).

Zabawki dla 4-latków i starszych dzieci

Jeśli chodzi o prezent dla 4-latka, tu mamy już bardzo szerokie pole do popisu. Dzieci w tym wieku płynnie mówią i uczą się czytać, dlatego świetnym prezentem będą książki. Najlepiej postawić na czytanki z tekstem pisanym dużą czcionką, które przy okazji sprawiają, że malec uczy się nowych rzeczy, na przykład budowy ciała człowieka, świata roślin, zwierząt czy kosmosu. Mogą to również być bajki z morałem, o którym młody człowiek może podyskutować z rodzicem i umocnić pewne wartości a także poznać nowe emocje. Ważne, aby tytuły były bogato ilustrowane – to na pewno przyciągnie uwagę.

Dzieci w tym wieku lubią też zabawy tematyczne, które najczęściej mają fabułę: zabawa w sklep, w szkołę (w nauczycielkę lub nauczyciela), dom, policjanta, pielęgniarkę, kosmetyczkę – fantazja dziecięca jest nieograniczona. Tu przydadzą się rekwizyty, które do złudzenia przypominają przedmioty dla dorosłych, lecz są dopasowane do wzrostu dziecka, a ponadto są bezpieczne: zestaw z "kasą fiskalną", zestaw "salon piękności" czy na przykład strój strażaka.

Najlepsze zabawki na mikołajki:

Lalki bobasy

Lalka bobas to bardzo popularna zabawka wśród małych dziewczynek, które uwielbiają naśladować dorosłych, w szczególności swoją mamę. Opieka nad lalką, karmienie jej, przytulanie czy zmienianie pampersa to nie tylko frajda, ale także sposób na rozwijanie poczucia odpowiedzialności i empatii. Jeśli jednak dziewczynka nie lubi bawić się lalami – również nie ma w tym nic niepokojącego. Równie dobrze te cechy może ukształtować zajmując się ulubionym pluszakiem!

Wózek dla lalek

Wózki dla lalek to niemal obowiązkowy element zabawy każdej dziewczynki. Nie wszystkie dzieci wykorzystują go do wożenia lalek – niektóre umieszczają w nim inne ukochane zabawki. Frajdą z posiadania wózka jest znów możliwość naśladowania mamy: dziecko, które widzi codzienne szykowanie się do spaceru, może tak samo przygotować swoją ulubioną lalkę do drogi, nawet jeśli to tylko przechadzka z pokoju do kuchni.

Kuchnia dla dzieci

Kuchnia dla dzieci to doskonały prezent na mikołajki! Niezależnie od płci, dzieci są bardzo ciekawskie i żywo interesują się zajęciami dorosłych. Dzięki małej, zabawkowej kuchni będą mogły samodzielnie przygotować "potrawy" dla misiów, lalek czy kolekcjonowanych figurek. Na podobnej zasadzie działają zestawy do zabawy w sklep, gdzie dziecko ma do dyspozycji „kasę fiskalną” (jeśli kasa dodatkowo otwiera się i wydaje dźwięki malec będzie zachwycony), ladę i do złudzenia przypominające prawdziwe produkty spożywcze. W tym przypadku, ze względu na gabaryty prezentu, warto skonsultować pomysł z rodzicami obdarowywanego malucha.

Klocki

Klocki doskonale rozbudowują wyobraźnię przestrzenną. Niemal w każdym wieku dzieci uwielbiają bawić się klockami. Początkowo cieszy je sam fakt złożenia jakiegokolwiek kształtu, w późniejszych latach budowle mogą mieć określoną „funkcję”, na przykład przypominać zamek, garaż czy fortecę. Zestawy klocków to zawsze strzał w dziesiątkę!

Kolorowanki

Podobnie jak klocki, kolorowanki zapewniają zajęcie dzieciom w każdym wieku! Rysowanie i malowanie uczy koncentracji, rozwija zdolności manualne i zdolności kreatywnego myślenia, w dodatku można do nich wykorzystać nie tylko kredki, ale flamastry, plastelinę, naklejki – w zasadzie czego dusza zapragnie. Dla tych, którzy obawiają się nadmiernej artystycznej ekspresji pociechy, idealnym rozwiązaniem będzie tablica kreatywna 3D z szablonami i podświetleniem, a co najważniejsze – bez konieczności używania tradycyjnych akcesoriów plastycznych.

Kreatywne zabawy dla dzieci w domu

Prezenty prezentami ale prawdziwą radość sprawią dzieciom też kreatywne zabawy z naszym udziałem. Takie zabawy nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych, a jedynie odrobinę wyobraźni i wolnego czasu. Starsze dzieci będą z pewnością bardzo rozemocjonowane, kiedy zaproponujemy im na przykład zabawę w chowanego (w każdym mieszkaniu czy domu jest mnóstwo kryjówek, nawet jeśli ma niewielki metraż).

Mniej dynamicznie, lecz wcale nie nudno – zabawy słowne, jak na przykład naśladowanie odgłosów natury, gra w skojarzenia, nazywanie kolorów, czy gra w ciepło-zimno, która polega na ukrywaniu przedmiotu i podpowiadaniu dziecku kryjówki słowami ciepło (jesteś blisko) lub zimno (szukaj dalej). Kiedy pogoda lub inne okoliczności nie pozwalają na wspólny spacer czy aktywność na placu zabaw, można wspólnie zbudować domową bazę! Wystarczą koce, kołdry, poduszki i dekoracja w postaci świątecznych lampek, aby wyczarować miejsce z dziecięcych marzeń.

Małego majsterkowicza na wiele godzin zajmie zabawa w wynalazcę – wystarczy dać dziecku kilka przedmiotów (niezwiązanych ze sobą tematycznie) i poprosić o stworzenie z wynalazku, który ma praktyczne zastosowanie. Musimy jednak pamiętać, aby zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa i nie używać do zabawy przedmiotów ciężkich (dziecko może upuścić je na nogę i się zranić) albo takich, którym może się zadławić, bądź włożyć do nosa.

Bardzo łatwą zabawą jest też wspólne malowanie się farbkami do ciała, lub w wersji jeszcze prostszej i mniej wymagającej dla dorosłego, zabawa w salon piękności, w którym dziecko może pomalować lub uczesać opiekuna.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze