Paracetamol w ciąży
Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy popularne leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, nie zaszkodzą rozwijającemu się płodowi. Faktycznie, niektóre specyfiki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Specjaliści uspokajają jednak, że paracetamol to bezpieczny środek, który można przyjmować po pojawieniu się umiarkowanego lub silnego bólu, a także w razie gorączki. Żadne dotychczasowe badania nie wykryły szkodliwego wpływu paracetamolu na płód. Przed jego zastosowaniem należy jednak skonsultować się z lekarzem i przyjmować jedynie najmniejszą skuteczną dawkę leku.
1. Paracetamol a ryzyko astmy u dziecka
Jakkolwiek paracetamol uchodzi za bezpieczny lek dla ciężarnych, przeprowadzona niedawno analiza sześciu wcześniejszych badań wykazała, że środek ten może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka astmy. Trzy z sześciu badań udowodniły, że stosowanie paracetamolu w czasie ciąży zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się u dziecka świszczącego oddechu, który jest jednym z objawów astmy. Pozostałe badania nie wykazały jednak tej zależności. Specjaliści uspokajają, że istnieje wiele przyczyn astmy u dzieci. Znacznie bardziej poważne jest narażanie płodu lub urodzonego już dziecka na dym papierosowy. Mimo iż niektóre badania wskazują na związek pomiędzy stosowaniem paracetamolu w ciąży a astmą u dziecka, lek ten nadal zalicza się do bezpiecznych, zarówno w czasie ciąży, jak i karmienia piersią.
Warto uświadomić sobie, że diagnoza astmy u dzieci jest dużym wyzwaniem dla lekarzy. Czasami jedynym objawem choroby jest kaszel nocny. Świszczący oddech, o którym była mowa w przeprowadzonych badaniach, może pojawiać się także u dzieci, które nie chorują na astmę. W związku z tym w czasie badań nie było możliwe ustalenie z całą pewnością, czy badane dzieci, u których pojawił się świszczący oddech, faktycznie były chore na astmę.
2. Leki a ciąża
Ciężarnym kobietom zaleca się unikanie leków, zwłaszcza w ciągu pierwszego trymestru ciąży. Przeziębienie oraz mało intensywne bóle nie wymagają zwykle leczenia i ustępują samoistnie. Jeśli tak się nie stanie, warto wybrać się do lekarza. Jeżeli przepisze on leki, najwłaściwsza dla kobiety spodziewającej się dziecka jest minimalna efektywna dawka przyjmowana przez możliwie krótki czas. Może się zdarzyć, że taka dawka leku okaże się nieskuteczna, a dolegliwości nie miną. Wówczas warto skonsultować się z lekarzem odnośnie do podjęcia dalszych kroków. W żadnym wypadku nie należy przyjmować leków na własną rękę. Kobiety w ciąży powinny uświadomić sobie, że od ich decyzji zależy zdrowie, a nawet życie ich dziecka. Niektóre leki mogą przyczynić się do wystąpienia wad wrodzonych u płodu lub doprowadzić do poronienia lub porodu przedwczesnego.
Dobro dziecka jest dla kobiet ciężarnych sprawą najważniejszą. Nic więc dziwnego, że przyszłe mamy ostrożnie podchodzą do przyjmowania leków. Nie od dziś wiadomo, że niektóre specyfiki szkodzą dziecku i mogą wywołać poważne komplikacje ciążowe. W przypadku paracetamolu nie ma powodu do obaw – jest to bezpieczny lek przeciwbólowy, który można jednak stosować tylko w niewielkich dawkach po konsultacji lekarskiej.