Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Nauka liczenia dla dzieci

Avatar placeholder
10.12.2014 11:18
Nauka liczenia dla dzieci
Nauka liczenia dla dzieci

Nauka liczenia, podobnie jak nauka czytania czy pisania, nie musi być odkładana do momentu, aż maluch pójdzie do przedszkola. Naukę matematyki można wprowadzić już znacznie wcześniej podczas codziennych czynności i zabaw. Niektórym rodzicom wydaje się to pewnie niemożliwe. Jak to nauka matematyki? Przecież matematyka wymaga umiejętności wnioskowania, abstrakcyjnego myślenia, znajomości cyfr i budowania związków przyczynowo-skutkowych. Owszem, to wszystko prawda, ale świetną okazją do nauki liczenia są codzienne czynności, jak wspólne nakrywanie do stołu („Ile talerzy potrzebujemy?”) czy gotowanie („Ile pomidorów dodać do sałatki?”). Jak nauczyć dziecko liczyć?

1. Zabawy w liczenie z rodzicami

Liczenie
Liczenie

Nauka liczenia, podobnie jak nauka czytania czy pisania, nie musi być odkładana do momentu, aż maluch

zobacz galerię

Naukę liczenia można rozpocząć bardzo wcześnie, przy okazji codziennych czynności, jak segregowanie wyschniętego prania czy przygotowywanie składników do sałatki. Można też skorzystać z propozycji serwisów edukacyjnych dla maluchów, w których znajduje się wiele różnych i ciekawych gier komputerowych do ćwiczenia umiejętności liczenia, np. liczenie na palcach na ekranie komputera albo rozstawianie talerzy dla gości przed planowanym balem dla znajomych. Nie tylko jednak gry i zabawy dydaktycznesłużą nauce liczenia, ale takim pretekstem mogą być też czynności samoobsługowe dziecka. Naukę liczenia można przeprowadzić na zwykłych guzikach. Zabawa może polegać na segregowaniu guzików według kolorów (jasne – ciemne), wielkości (duże – małe) czy faktury (twarde – miękkie) itp. Guziki można układać od największego do najmniejszego – te wszystkie ćwiczenia kształtują zmysł matematyczny dziecka.

Dzieciaki uwielbiają też wszystko mierzyć. Stają plecami do mamy, by sprawdzić, kto jest większy. Mierzyć można wszystko – parapet, tapczan, podłogę, szafkę. Nie musimy mieć wcale metrówki czy centymetra. Wystarczy łokieć, własne stopy, kawałek sznurka czy wstążeczki. Maluch może zmierzyć np. ile wstążek mierzy mama. W nauce matematyki pomagają też gry planszowe. Dziecko mimochodem przyswaja, o ile pól musi przesunąć się do przodu, gdy wyrzuci daną liczbę oczek na kostce. Planszą do gry mogą być nawet płytki w kuchni, a wy wcielacie się w rolę pionków. Przeskakuj o tyle płytek do przodu, ile wyrzucisz oczek. Dla dziecka to świetna zabawa i mnóstwo frajdy.

2. Nauka matematyki w przedszkolu

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Zazwyczaj „poważną matematykę” dzieciaki rozpoczynają w przedszkolu. Czego przedszkole ma nauczyć malucha w zakresie matematyki?

  • Umiejętności klasyfikowania przedmiotów według różnych kryteriów – kształtów (koła, trójkąty, kwadraty), kolorów, wielkości itp.
  • Grupowania elementów w zbiory.
  • Zdolności wyboru przedmiotów ze zbioru o takich samych cechach.
  • Umiejętności przeliczania elementów zbioru i porównywania ich zawartości.
  • Dodawania i odejmowania w zakresie do 10.
  • Umiejętności liczenia na palcach jako początku liczenia w pamięci.
  • Umiejętności wyodrębniania cech ilościowych i jakościowych (wielkość, ciężar, kształt, pojemność, długość, szerokość, wysokość).
  • Umiejętności określania położenia przedmiotów w przestrzeni i porównywania odległości.
  • Umiejętności określania czasu, posługiwania się nazwami dni tygodnia i miesięcy.
  • Rozpoznawania podstawowych kształtów geometrycznych.
  • Znajomości znaków: -, +, =, .

W niektórych przedszkolach do nauki liczenia wykorzystuje się metodę Glenna Domana i jego białe karty z wyrysowanymi na nich czerwonymi kropkami. Dziecko na początku uczy się rozpoznawać rzeczywiste wartości, a nie tylko przedstawiające je symbole typu „3” albo „5”, które nic maluchowi nie mówią, gdyż dziecko pozostaje jeszcze na poziomie konkretu. Nauka liczenia, bez względu na zastosowane metody, zawsze powinna mieć charakter zabawy, a nie nudnego obowiązku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze