Trwa ładowanie...

Karmienie piersią powyżej roku

Avatar placeholder
12.10.2020 18:13
Karmienie piersią powyżej roku
Karmienie piersią powyżej roku

Istnieje wiele teorii na temat karmienia piersią. Pewne jest jednak to, że pierwsze miesiące są dla dziecka najważniejsze, dlatego też większość matek uważa karmienie piersią niemowlaka za swój obowiązek. Ale co zrobić jeśli dziecko skończyło rok, a my wciąż mamy pokarm? Wtedy najczęściej udajemy się do lekarza, który ma nam pomóc w tej sprawie, ale czy aby na pewno? Wielu lekarzy uważa, że dziecko powinno być karmione piersią także powyżej pierwszego roku życia, inni z kolei uważają, że gdy dziecko skończy rok, należy pierś odstawić. Ostatecznie więc decyzja należy do samej mamy, która musi zdecydować czy będzie nadal karmić malucha piersią, czy nie. Aby każda mama mogła dokonać właściwego wyboru, warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki.

spis treści

1. Karmienie piersią do roku

Fakty na temat zdrowia - Karmienie piersią
Fakty na temat zdrowia - Karmienie piersią

Karmienie piersią jest sposobem żywienia, dzięki któremu zarówno dziecko, jak i matka mogą odnieść spore

zobacz galerię

Zdanie lekarzy na temat karmienia piersią powyżej roku jest bardzo podzielone. Jedni uważają, że dziecko powinno być karmione piersią nawet do 6. roku życia, inni zaś, że po ukończeniu pierwszego roku należy pierś odstawić. Taka różnorodność zdań bardzo często wprowadza mamy w zakłopotanie. Dlatego właśnie Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby niemowlęta karmić tylko piersią do 6. miesiąca życia.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Dzieci starsze, do 2. roku, należy karmić zarówno mlekiem matki, jak i dokarmiać innymi produktami tak, aby dziecko otrzymywało wszystko, co jest mu niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Niestety takie stwierdzenie nie zawsze może być pomocne. Dlatego każda karmiąca matka powinna bacznie obserwować swoje dziecko i na podstawie obserwacji podejmować decyzje.

Każda mama powinna jednak pamiętać, że dziecko nie zawsze samo rezygnuje z piersi. Kiedy jednak tak się dzieje, prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że taki rodzaj karmienia nudzi mu się lub też pokarm przestał mu smakować. Może zdarzyć się i tak, że dziecko nie będzie umiało przekazać informacji, że nie chce już ssać piersi, wówczas wymienione wyżej obserwacje będą tu niezbędne po to, aby pomóc dziecku wyrazić to, co samo chciałoby nam przekazać, ale nie potrafi tego zrobić.

2. Wady i zalety karmienia dziecka piersią powyżej roku

Długie karmienie piersią posiada swoje zalety i wady. Pierwszą zaletą jest to, że im dłużej karmimy piersią, tym dziecko dłużej dostaje wszystko, co niezbędne. Dlatego matki karmiące przedszkolaki obserwują, że ich dzieci są odporniejsze i rzadziej chorują niż ich rówieśnicy, których mamy już dawno przestały karmić piersią. Kolejną zaletą jest fakt, że długie karmienie piersią jest bardzo zdrowe, zarówno dla mamy, jak i dziecka. U malucha wspomaga rozwój fizyczny, a u matki pomaga w utrzymaniu sylwetki.

Największą zaletą tak długiego karmienia jest to, że kobiety te rzadziej zapadają na osteoporozę. Warto dodać, że długie karmienie dziecka piersią jest jednym ze sposobów spędzania z nim czasu. Mimo że to nietypowy sposób, obie strony cieszą się ze wspólnie spędzonych chwil. Matka uczy się stawiać granicę pomiędzy czasem dla malucha, a innymi zajęciami. Niestety są też minusy karmienia piersią. Niekiedy matka karmiąca piersią całkowicie podporządkowuje się dziecku. Karmienie piersią polega na wzajemnej relacji pomiędzy dzieckiem, a mamą. Kobiety karmiące bardzo długo przyzwyczajają się do tego i wówczas sprawia im to przyjemność. Zaspokajają w ten sposób swoje potrzeby emocjonalne. Za inną wadę karmienia piersią mogą uchodzić zmiany zachodzące w piersiach kobiety.

Warto przypomnieć, że najintensywniejsze zmiany zachodzą w piersiach w czasie ciąży. Wówczas rozciąganie tkanek się nasila, ale jest ono spowodowane powiększeniem gruczołu mlekowego, a zmiany są niemalże niezauważalne, natomiast piersi są jędrne i twarde. Kiedy unormuje się czas laktacji, wtedy piersi staja się miękkie i wiotkie – wówczas zauważamy zmiany. Prawidłowo po około 6 miesiącach karmienia piersi powinny wrócić do normy. Jeśli zaś wystąpią choć minimalne odchylenia, wtedy należy o nie zadbać, choćby poprzez dobranie odpowiedniego stanika, masaże lub ćwiczenia.

Decyzja o karmieniu dziecka piersią jest sprawą indywidualną. Specjaliści zalecają karmienie niemowlaka mlekiem mamy z powodu korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego dziecka. Jednak karmienie piersią jest ważne także dla mamy. Warto pamiętać, że jeśli dziecko ma za sobą pierwsze urodziny, ale nadal chce ssać pierś mamy, nie ma w tym nic złego. Odstawienie od piersi powinno nastąpić wtedy, gdy maluch będzie na to gotowy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze