Trwa ładowanie...

Kapsułki piorące mogą prowadzić do poparzeń oczu u dzieci

Avatar placeholder
Marta Pawlak 03.02.2017 13:24
Kapsułki piorące mogą okazać się niebezpieczne dla małych dzieci
Kapsułki piorące mogą okazać się niebezpieczne dla małych dzieci (Shutterstock)

Kapsułki piorące stały się w ostatnim czasie bardzo popularne, głównie za sprawą wygody stosowania - zawierają odpowiednią ilość detergentu do jednorazowego prania.

Jednak najnowsze badania wykazały, że mogą one okazać się niebezpieczne dla najmłodszych domowników. Z amerykańskich danych wynika, że są one coraz częstszą przyczyną uszkodzeń wzroku u dzieci w wieku przedszkolnym. Nie jest to jednak problem wyłącznie maluchów zza oceanu. Każdego tygodnia do warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka przyjeżdża trójka dzieci z objawami zatrucia kapsułkami piorącymi, co oznacza kilkadziesiąt dzieci każdego roku tylko w tej jednej placówce.

Jak wymieniają specjaliści, wypadki związane z detergentami dotyczą najczęściej zatruć, zadławień i poparzeń. Jak do nich dochodzi? Kapsułki piorące mają często jaskrawe kolory, przez co przypominają cukierki i są bardzo atrakcyjne dla małych dzieci.

Aby ocenić skalę problemu, amerykańscy naukowcy przeanalizowali raporty z wizyt na oddziałach pomocy doraźnej z powodu urazów oka w wyniku oparzeń chemicznych lub zapalenia spojówek. Wyniki badania opublikowali w czasopiśmie "JAMA Ophthalmology".

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"
Kapsułki piorące, choć są bardzo wygodne, stanowią ogromne zagrożenie dla małych dzieci
Kapsułki piorące, choć są bardzo wygodne, stanowią ogromne zagrożenie dla małych dzieci (Shutterstock)

R. Sterling Haring z Uniwersytetu Johns Hopkins w Baltimore i jego współpracownicy skoncentrowali się na urazach wśród dzieci od trzech do czterech lat, które zdarzyły się w latach 2010-2015. W sumie odnotowano 1 201 przypadków oparzeń oczu związanych z detergentami.

Okazało się, że liczba oparzeń chemicznych związanych z kapsułkami piorącymi wzrosła z 12 przypadków w 2012 roku do 480 w 2015 roku. Badanie wykazało, że detergenty te są związane z więcej niż jedną czwartą (26 proc.) oparzeń chemicznych oka u dzieci.

"Gdybym mógł poradzić coś rodzicom, powiedziałbym, żeby trzymali je z dala od swoich dzieci. To nie są zabawki. One nie służą do rozrywki" – powiedział Haring w wywiadzie.

"Po drugie, jeśli zdarzy się, że detergent dostanie się do oka dziecka, pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić, jest przemycie oka i wypłukiwanie detergentu pod zimną wodą przez 20 minut" – dodał.

Przeczytaj koniecznie

Haring podkreśla, że przednia część oka nie goi się łatwo ze względu na brak ukrwienia. Wskutek urazów twarzą się blizny, które mogą nigdy nie zniknąć.

Do poparzenia dochodzi najczęściej, gdy detergent z kapsułki dostanie się do jednego lub obu oczu dziecka. Niestety maluchy mają tendencje do tarcia swędzących spojówek, więc jeśli minimalna ilość detergentu trafi na ręce dziecka, również może dojść do oparzenia.

Jeśli dojdzie do połknięcia detergentu lub do kontaktu z oczami, należy natychmiast udać się do lekarza.

W przypadku połknięcia, dziecko powinno wypluć tak dużo detergentu, jak to tylko możliwe.

Haring powiedział, że niektórzy producenci kapsułek do prania podjęli działania, aby utrudnić małym dzieciom dostęp do kapsułek. Jednak obawia się, że to nie wystarczy. Dodaje również, że najlprostszym rozwiązaniem dla rodziców martwiących się o bezpieczeństwo swoich potomków jest powrót do standardowego proszku i miarki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze