Infekcje wirusowe a rozwój cukrzycy
Dominującą postacią cukrzycy jest cukrzyca typu drugiego, która stanowi 80 procent wszystkich zachorowań. Warto także wspomnieć o cukrzycy typu pierwszego, która dotyka około 10 procent pacjentów zmagających się z tą przewlekłą chorobą.
To schorzenie, które występuje głównie u dzieci i młodych osób - średnio do 30 roku życia. Najnowsze badania odnoszą się do współwystępowania cukrzycy i infekcji jelitowych u dzieci. Z patofizjologicznego punktu widzenia, cukrzyca typu pierwszego jest chorobą powstałą na podłożu autoimmunologicznym w której dochodzi do zmniejszenia produkcji insuliny na skutek destrukcji komórek beta trzustki.
Choroba może być wykryta zanim pojawią się specyficzne objawy - konieczne jest wykrycie specyficznych przeciwciał w krwi pacjenta. Insulina jest hormonem peptydowym, który jest odpowiedzialny za utrzymanie właściwego stężenia poziomu glukozy we krwi.
Przedmiotem badań fińskich naukowców jest związek pomiędzy infekcjami wywołanymi przez enterowirusy, przy współistniejącej cukrzycy typu pierwszego. Analizy dokonano poprzez badanie próbek kału na obecność materiału genetycznego wirusa używając metody polimerazowej reakcji łańcuchowej (ang. PCR).
Według naukowców dzieci zmagające się z cukrzycą typu pierwszego miały trzykrotnie częsciej infekcję powodowaną przez enterowirusy w przeszłości. Badacze postanowili także sprawdzić jaki czas dzielił wystąpienie infekcji jelitowej z rozpoznaniem cukrzycy.
Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy twierdzą, że infekcja wirusowa miała miejsce nawet rok przed stwierdzeniem zaburzeń wytwarzania insuliny (czyli cukrzycy). Jak zaznaczają badacze, to największe badanie tego typu, jakie zostało przeprowadzone. Kolejnym aspektem jest fakt, że analiza nie dotyczyła globalnych danych, a jednie odnosi się do wąskiej populacji – mówiąc głównie o skali krajowej.
W przedstawionej analizie, wirusami, które odgrywały największą rolę w zakażeniu były wirusy z Coxsackie z rodziny Enterowirusów. Przedstawiona analiza jest ciekawym doświadczeniem i płynie z niej bardzo ważny wniosek. To wskazówka dla innego sztabu naukowców, który powinien opracować skuteczną szczepionkę na wirusy, które mogą przyczynić się do rozwoju przeciwciał przeciwko komórkom beta trzustki, które produkują insulinę.
Oczywiście badania, które doprowadziły do tych wniosków powinne być przeprowadzone także na większej ilości uczestników, ale jak widać kierunek badań odnosi się do ważnych kwestii. Cukrzyca typu pierwszego należy do chorób, które mają wpływ na całe życie chorego.
Konieczne jest często sprawdzanie poziomu cukru, przyjmowanie leków oraz kontrola diety. Warto wspomnieć, że dobrze kontrolowana cukrzyca nie obniża znacząco jakości życia pacjentów, ale wymaga pewnej samodyscypliny.
Pozostaje również pytanie, na ile pozornie nie groźne infekcje wpływają na całe nasze życie i rozwój przewlekłych, w tym autoimmunologicznych chorób?