Trwa ładowanie...

Beskidy. Położenie, klimat, najwyższe szczyty i popularne miejscowości

Beskidy. Położenie, klimat, najwyższe szczyty i popularne miejscowości
Beskidy. Położenie, klimat, najwyższe szczyty i popularne miejscowości (GettyImages)

Beskidy, czyli pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, rozciągają się od rzeki Beczwy w Czechach do rzeki Czeremosz na Ukrainie. Są szerokie nawet na 70 km i długie na 600 km. Jakie są najwyższe szczyty w Beskidach i jakie na ich terenie leżą miasta?

spis treści

1. Gdzie leżą Beskidy?

Beskidy stanowią pasmo górskie, położone w Karpatach Zachodnich; zajmują tereny od rzeki Beczwy w zachodnich Czechach, aż po Czeremosz - rzekę na wschodzie Ukrainy. Od południa polskie Beskidy graniczą z Pieninami i Obniżeniem Orawsko-Podhalańskim, a od północy z Pogórzem Karpackim.

2. Charakterystyka i podział Beskidów

Długość Beskidów liczy się z zachodu na wschód i wynosi ok. 600 km. Szerokość ich szacuje się na 50 do 70 km. Najbardziej znane pasma w Beskidach to Beskid Śląski, Beskid Żywiecki oraz Gorce. Beskidy są najmłodszym pasmem górskim w Polsce, na którego obszarze jest 11 parków narodowych - w tym 4 z nich są na terytorium Polski.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

W Beskidach jest klimat umiarkowany górski. Na terenie tego pasma występują pokłady ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Cechuje je także duża ilość źródeł mineralnych.

Beskidy można podzielić na Zachodnie, Wschodnie, Środkowe i Połonińskie.

Do Beskidów Zachodnich zaliczane są: Beskid Śląsko-Morawski, Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Śląski, Kotlina Żywiecka, Beskid Wyspowy, Kotlina Rabczańska, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Kotlina Sądecka, Góry Czerchowskie, Góry Kisuckie i Magura Orawska.

W skład Beskidów Środkowych wchodzi Beskid Niski i Pogórze Ondawskie.

W Beskidach Wschodnich obowiązuje jeszcze podział na 2 równoległe łańcuchy: Beskidy Lesiste oraz Beskidy Połonińskie. W skład tych pierwszych wchodzą: Góry Sanocko-Turczańskie, Bieszczady Wschodnie, Bieszczady Zachodnie, Beskidy Brzeżne, Gorgany, Beskidy Pokuco-Bukowińskie.

Do Beskidów Połonińskich należą: Połonina Równa, Połonina Borżawa, Świdowiec, Połonina Czerwona, Czarnohora, Połoniny Hryniawskie.

3. Najwyższe szczyty

Najwyższy szczyt w Beskidach to Babia Góra o wysokości 1725 m n.p.m. Leży w Beskidzie Żywieckim i zalicza się do Korony Gór Polskich. Pomijając Tatry, jest to najwyższy szczyt w Polsce.

Kolejnym najwyższym szczytem Beskidów jest Pilsko, również w Beskidzie Żywieckim. Jego wysokość określa się na 1557 m n.p.m., ma płaską i rozległą kopułę, zaś podejście na sam szczyt czarnym szlakiem jest dość strome, mimo tego, że nie jest technicznie trudne. Sywula to szczyt położony w Beskidzie Lesistym, o wysokości 1836 m n.p.m. Mieści się na terenie Ukrainy.

Dalej w kolejności jest Łysa Góra, znajdująca się w paśmie Beskidu Morawsko-Śląskiego - 1313 m n.p.m. Jest tam czynne schronisko turystyczne. Ze szczytu można podziwiać wyjątkowo piękny widok na Górny Śląsk.

Turbacz jest niewiele niższy od Łysej Góry - ma 1310 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Gorców. Poza tym stanowi jeden z bardziej znanych szczytów w Beskidach, który turyści odwiedzają szczególnie chętnie - jak Babią Górę.

4. Popularne miejscowości w Beskidach

W Beskidach jest wiele miejscowości, które warto odwiedzić. Do najbardziej popularnych zaliczane są miasta: Szczyrk, Ustroń, Bielsko-Biała, Żywiec, Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Istebna, Wisła oraz Brenna.

Ta ostatnia miejscowość znajduje się już na samym krańcu Polski południowej (województwo Śląskie). Szczyrk polecany jest szczególnie zimą, z uwagi na doskonałe warunki narciarskie. Również Wisła uznawana jest za kurort narciarski.

Poza tym jest to miasto, z którego pochodzi znany skoczek Adam Małysz. Ustroń, położony na południu Śląska, słynie z zasobów leczniczych wód mineralnych. Miasto Żywiec w województwie Śląskim, oferuje znakomite trasy narciarskie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze