Trwa ładowanie...

Anemia w ciąży zwiększa ryzyko autyzmu i ADHD u dziecka. Nowe badania

Avatar placeholder
20.09.2019 20:39
Zdaniem szwedzkich naukowców anemia w ciąży zwiększa ryzyko autyzmu i ADHD u dzieci
Zdaniem szwedzkich naukowców anemia w ciąży zwiększa ryzyko autyzmu i ADHD u dzieci (123rf)

Naukowcy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie przyjrzeli się 300 tys. matek i 500 tys. dzieci urodzonym w Szwecji w latach 1987-2010. Okazało się, autyzm i ADHD częściej występowały u dzieci matek, które w ciągu pierwszych trzydziestu tygodni ciąży chorowały na anemię.

1. Anemia a autyzm

U 6 proc. matek, które wzięły udział w badaniu, zdiagnozowano niedokrwistość, z czego u mniej niż 1 proc. wystąpiła ona w pierwszych trzydziestu tygodniach ciąży. Badanie wykazało, że u dzieci matek z niedokrwistością ryzyko ADHD było wyższe o 37 proc., a niepełnosprawności intelektualnej o 120 proc. 4,9 proc. dzieci urodzonych przez matki, które cierpiały na wczesną anemię, miało autyzm, w porównaniu do 3,5 procent dzieci urodzonych przez zdrowe matki. U 9,3 proc. dzieci matek z niedokrwistością zdiagnozowano ADHD. Dla porównania odsetek ten wynosił zaledwie 7,1 proc. u dzieci urodzonych przez matki, których wyniki krwi były prawidłowe. Niepełnosprawność intelektualną zdiagnozowano u 3,1 proc. dzieci matek z anemią, w porównaniu do 1,3 procent dzieci matek bez niedokrwistości.

Anemia zdiagnozowana po trzydziestym tygodniu ciąży nie zwiększała ryzyka autyzmu i ADHD.

2. Wpływ żelaza na mózgu

Zobacz film: "Dr Harvey Karp twierdzi, że zna przyczynę autyzmu. Nie chodzi o szczepionki"

Żelazo pełni ważną rolę w rozwoju mózgu płodu, szczególnie w pierwszych trzydziestu tygodniach ciąży. Jego niedobór u ciężarnych szkodliwie wpływa na dzieci. Wcześniejsze badania wykazały, że niedobór żelaza we wczesnym okresie życia może upośledzać rozwój motoryczny, językowy i zachowanie dziecka.

Jak się okazało, żelazo jest niezbędne do rozwoju niektórych neuroprzekaźników, które mogą być upośledzone w mózgach osób z autyzmem i ADHD.

Naukowcy potwierdzają, że przyjmowanie suplementów żelaza w ciąży może zmniejszyć ryzyko urodzenia dziecka z autyzmem. Dorosłe kobiety zwykle potrzebują 15 mg żelaza dziennie, chociaż zapotrzebowanie na ten składnik wzrasta w późniejszym okresie ciąży. Szacuje się, że nawet 20 proc. ciężarnych cierpi na anemię.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze