Trwa ładowanie...

300 plus. Rodziny otrzymały 2,5 mln świadczeń

300 plus. Rodziny otrzymały 2,5 mln świadczeń
300 plus. Rodziny otrzymały 2,5 mln świadczeń (GettyImages)

Program "Dobry Start" cieszy się dużą popularnością. Tylko w województwie łódzkim jednorazowe świadczenie 300 plus na wyprawkę szkolną wypłacono już 140 tys. rodzin. Łącznie w całym kraju to ponad 2,5 mln świadczeń.

spis treści

1. 300 plus dla uczniów

Program "Dobry Start" ma na celu wsparcie polskich rodzin, poprzez jednorazowe dofinansowanie szkolnej wyprawki dla dziecka. O świadczenie można się ubiegać bez względu na dochód. Według rządu jest to wsparcie dla 4,4 miliona uczniów.

"Do tej pory w całym kraju złożono ponad 2 mln 263 tys. wniosków o 300 plus z programu Dobry Start. W województwie łódzkim złożono 133 tys. wniosków o wyprawkę, na 185,6 tys. dzieci. Ogółem Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już prawie 2,5 mln świadczeń na kwotę niemal 725 mln zł. W Łódzkiem wypłacono 140 tys. świadczeń na kwotę 42 mln zł" – poinformowała PAP w poniedziałek Monika Kiełczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS w Łódzkiem.

Zobacz film: "Co się stanie, gdy będziesz moczyć stopy w wodzie z czosnkiem?"

Świadczenie na wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł przyznawane jest na dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia przez nie 20 lat lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

"Od tego roku wnioski o to świadczenie obsługuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać do 30 listopada, wyłącznie w formie elektronicznej. Wypłata świadczenia nastąpi w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Wnioski złożone jeszcze sierpniu powinny zostać zrealizowane do końca września" – przypomniała rzeczniczka łódzkiego ZUS.

Wnioski można składać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Empatia. Ze wszystkich kanałów może skorzystać jedynie rodzic. Osoba sprawująca pieczę nad dzieckiem, opiekun prawny, opiekun faktyczny, osoba ucząca się – usamodzielniona czy dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej lub opiekuńczo-terapeutycznej, wniosek o 300 plus może złożyć tylko za pomocą portalu PUE ZUS.

2. Złożenie wniosku

Świadczenie 300 plus wypłacane będzie tylko w formie bezgotówkowej, na numer rachunku bankowego. Rodzice, którzy nie mają konta w banku, będą musieli je założyć. To samo dotyczy osób, które mają przedpłatowe karty z MOPS-u czy GOPS-u, gdyż numery tych kart nie mogą być podawane jako numer rachunku bankowego.

Osoby, które nie radzą sobie z elektroniczną formą składania wniosku, mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS przy ich składaniu zarówno na salach obsługi klientów w placówkach ZUS, jak i w wybranych placówkach Poczty Polskiej, urzędach gmin i w placówkach KRUS. Informacje na temat czasu i miejsca dyżurów dostępne są na stronie zus.pl, w zakładce "Dobry Start".

"Nasi pracownicy pomagający w wysłaniu wniosków o 300 plus zauważyli, że osoby wnioskujące często nie mają przy sobie numeru rachunku, który należy wpisać we wniosku, nie mają założonej poczty elektronicznej – a we wniosku należy podać adres mailowy. Problemem czasem bywa też podanie nazwy szkoły, do której uczęszcza lub będzie uczęszczać dziecko. Tymczasem wszystkie te dane są niezbędne, bez nich nie można wysłać wniosku. Zanim zaczniemy wypełniać wniosek, warto przygotować wszystkie te informacje, łącznie z nazwą szkoły" – zaznaczyła Kiełczyńska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze