Trwa ładowanie...

Zwalcz objawy przeziębienia u dziecka

Avatar placeholder
08.06.2021 11:55
Zwalcz objawy przeziębienia u dziecka
Zwalcz objawy przeziębienia u dziecka

Zwykłe przeziębienie u małego dziecka może zakończyć się chorobą, która będzie wymagała zastosowania antybiotyku, np. zapaleniem oskrzeli, ucha środkowego, a w skrajnych przypadkach zapaleniem płuc.

W przypadku małych dzieci gorączka, która wymaga obniżenia to, 38 stopni C. Wysoka gorączka może doprowadzić do drgawek, ale mogą one wystąpić u dzieci w przedziale wiekowym od 6 miesiąca do 4. roku życia. Nie są one niebezpieczne dla życia dziecka, ale warto o nich powiedzieć lekarzowi prowadzącemu. Przy dużych drgawkach przede wszystkim trzeba udrożnić drogi oddechowe przez lekkie odchylenie dziecku głowy do tyłu. Przy dużym ślinotoku należy wydzielinę usunąć, aby nie doszło do zachłyśnięcia. Kiedy drgawki ustąpią, trzeba natychmiast obniżyć gorączkę.

spis treści

1. Jak szybko obniżyć gorączkę?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

• Należy dziecko rozebrać, tak aby ciało powoli utraciło ciepło. Można je ułożyć w łóżku, tylko nie przykrywać niczym grubym.

Można szybko zwalczyć kaszel, skutecznymi sposobami
Można szybko zwalczyć kaszel, skutecznymi sposobami (123RF)

• Na początek warto przyłożyć zimny okład.

• Kiedy widzimy, że gorączka nie spada, trzeba natychmiast podać lek przeciwgorączkowy dla dzieci.

• Kupując lek, trzeba w aptece podać wiek malucha. Są różne leki, np. w syropie, ale przy wysokiej gorączce lepiej podać czopek, ponieważ w tej formie lekarstwo szybciej się wchłania.

Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę
Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę [9 zdjęć]

Rozmaite publikacje naukowe sugerują, że cynk wykazuje właściwości przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne.

zobacz galerię

• Lekarze w takim wypadku zalecają kąpiel w chłodnej wodzie.

• Małe dziecko można także obmywać chłodną wodą, kiedy leży w łóżku. Do tego przyda się frotte myjka lub mały ręcznik, który zanurzamy w misce z letnią wodą wyciskamy i następnie, zaczynając od głowy, przecieramy ciało dziecka. Po 10 minutach sprawdzamy temperaturę. Gdy nie spada, zabieg powtarzamy.

• Bardzo ważne jest nawadnianie dziecka. Podajemy samą wodę niegazowaną albo z dodatkiem soku z cytryny. Gdy wysoka gorączka się utrzymuje, może dojść do odwodnienia organizmu.

• W trakcie snu należy kontrolować, czy maluch nie jest spocony i w razie potrzeby należy zmienić piżamę.

Musisz to wiedzieć

• Bez względu na to, czy chodzi o kaszel u niemowląt, katar czy wysoką gorączkę, bardzo ważne jest wietrzenie pomieszczenia, w którym maluch przebywa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze