Trwa ładowanie...

Zrosty po cesarce

Avatar placeholder
02.10.2020 10:37
Zrosty po cesarce
Zrosty po cesarce

Cesarskie cięcie niesie za sobą podobne komplikacje jak każda inna operacja wewnątrz jamy brzusznej. Powikłania cesarskiego cięcia pojawiają się także z powodu chorób, które były wskazaniem do operacji. Zrosty po cesarce to jedno z powikłań wszelkich operacji chirurgicznych wymagających przecięcia błon surowiczych.

spis treści

1. Co to są zrosty po cesarce?

Zrosty pooperacyjne tworzące się w miejscu nacięć, to proces gojenia się ran po operacji. Niestety, ten proces „gojenia” może się także rozpocząć w miejscach, gdzie nie było żadnych ran. Nieprawidłowe zrosty są reakcją organizmu na stan zapalny błon surowiczych otrzewnej wywołany operacją wewnątrz jamy brzusznej. Są one zbudowane z tkanki łącznej, która skleja ze sobą organy lub skórę, które normalnie nie są połączone.

W zależności od miejsca operacji, zrosty mogą się pojawić w wyniku stanu zapalnego opłucnej czy osierdzia. Zrosty w jamie brzusznej po operacji mogą się pojawić zarówno po cesarce, jak i po każdej innej operacji wymagającej otwarcia powłok jamy brzusznej. Nawet niewielkie podrażnienie może doprowadzić do pojawienia się zrostów. Uznaje się, że zrosty pojawiają się pod wpływem talku z rękawiczek używanych podczas operacji, wskutek używania zbyt gorącej soli fizjologicznej do zwilżania kompresów podczas operacji, a także w wyniku pocierania czy dotykania. W trakcje każdej operacji, szczególnie wewnątrz jamy brzusznej, bardzo łatwo o podrażnienia, które mogą doprowadzić do powstania zrostów.

Zobacz film: "Powikłania cesarskiego cięcia"

Zrosty mogą się pojawić nie tylko po cesarce, ale także po np. wycięciu wyrostka robaczkowego, operacjach ginekologicznych, a nawet po zabiegach laparoskopowych, czyli operacjach o mniejszej inwazyjności.

2. Skutki zrostów po cesarskim cięciu

Wskutek powstania zrostów po cesarskim cięciu, u kobiety zwykle pojawiają się silne bóle brzucha. Oprócz bólu może dojść do poważniejszych powikłań takich jak niepłodność (jeśli zrosty pojawiły się w obrębie macicy), zwężenie jelita, a nawet niedrożność jelit. Zaburzenie działania układu pokarmowego polegające na zatrzymaniu treści pokarmowej wewnątrz jelit leczy się jak najszybciej za pomocą kolejnej operacji chirurgicznej.

Zrosty po cesarskim cięciu to także dodatkowe utrudnienie w przypadku późniejszych operacji wewnątrz jamy brzusznej. Wskutek pojawienia się zrostów zmieniają się warunki prowadzenia operacji i w wyniku tych zmian może dojść do nieprawidłowych nacięć w czasie operacji, uszkodzenia jelita, pęcherza moczowego, a także do nasilonego krwotoku. W przypadku kolejnego cesarskiego cięcia, zrosty mogą utrudnić wyjęcie płodu z łona matki.

Najczęstszymi dolegliwościami są silne bóle brzucha, które mogą się pojawić nawet lata po operacji. Początkowo zwykle zalecane jest czekanie, gdyż mogą ustąpić same. Jeśli jednak to nie nastąpi, konieczna może się okazać operacja. Bóle mogą być niezwiązane z codzienną aktywnością, chociaż w przypadku zrostów w obrębie miednicy małej może dojść do pojawienia się dyspareunii, czyli dolegliwości bólowych w czasie stosunku płciowego.

Należy pamiętać, że cesarskie cięcie jest poważną operacją, która niesie za sobą ryzyko powikłań, tak jak każda inna operacja wewnątrz jamy brzusznej. Jest to bardziej inwazyjna forma porodu niż poród naturalny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze