Znowu wszystko robisz sama? Jak zbudować swoją grupę wsparcia?

Wiele mam skarży się na to, że mąż im nie pomaga (bo pracuje), babcia nie staje na wysokości zadania, albo została w innym mieście. Jesteśmy tak strasznie przywiązane do modelu, w którym to najbliższa rodzina powinna nas wspierać, że nie zauważamy ludzi wokół nas.

1. DO WYCHOWANIA DZIECKA POTRZEBNA JEST CAŁA WIOSKA

Kiedyś, gdy żyliśmy w wielkich rodzinach, otoczone znającymi się przez pokolenia społecznościami – było łatwiej. Łatwiej, bo wrastałyśmy w społeczność i mogłyśmy po prostu liczyć na to, że druga mama (lub ciocia, babcia) zerknie na dziecko, ugotuje obiad. Nie byłyśmy tak skazane na bycie z naszym ukochanym maluchem 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Z drugiej strony – byłyśmy po prostu skazane na pewne układy rodzinno-społeczne. I to nie zawsze było miłe i dobre, ponieważ zmienienie takiego źle działającego układu było niemal niemożliwe.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko
10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko [11 zdjęć]

Wychowanie dziecka to bardzo skomplikowany proces, który wymaga od rodzica przemyślanych decyzji. W końcu...

zobacz galerię

1.1. DZIŚ MOŻLIWE JEST NIEMAL WSZYSTKO, POD JEDNYM WARUNKIEM…

Podobno tylko sześć połączeń dzieli nas od dowolnej osoby na całym świecie. Innymi słowy: na pewno znasz kogoś, kto zna kogoś, kto może ci pomóc w twojej specyficznej sytuacji. Oznacza to, że masz dostęp właściwie do każdej wiedzy, wsparcia, czy umiejętności, która mogłaby ci się przydać. Jednak jeśli jesteś mamą, to wiesz, że jest wiele czynników, które ci przeszkadza w korzystaniu z tych możliwości:

  • Jesteś sama w domu z dzieckiem i masz poczucie, że nie znasz tych wszystkich ludzi.
  • Jesteś zmęczona i nie masz siły nawet pomyśleć o tym, czego mogłabyś potrzebować od innych, a co dopiero wyjść z domu i budować relacje.
  • Możliwe, że twoje poczucie własnej wartości i sprawczości w życiu spadło do zera.
  • Zmęczenie powoduje przygnębienie – najchętniej schowałabyś się w mysiej dziurze.

Czy coś pominęłam? Aha, jeszcze jedna kwestia. Być może wydaje ci się że MUSISZ SOBIE RADZIĆ ZE WSZYSTKIM SAMA, bo jesteś sama lub dlatego, że tylko ty znasz swoje dzieci najlepiej i tylko ty zrobisz wszystko najlepiej.

Joanna Baranowska z dziećmi / Archiwum prywatne
Joanna Baranowska z dziećmi / Archiwum prywatne

1.2. JEŚLI MYŚLISZ, ŻE JESTEŚ EKSPERTEM OD ŚPIOSZKÓW I MIOTŁY – ZATRZYMAJ SIĘ

Kochana, nie zmieniaj nic w swoim życiu jeśli jest ci w nim dobrze. Nie słuchaj żadnych doradców, a z całego tego artykułu weź sobie do serca tylko to jedno zdanie. Jednak jeśli jest ci źle, jesteś zmęczona i miewasz dość swojego dziecka, to zastanów się czy przy tym wszystkim nie zdarza ci się myśleć, że tylko ty najlepiej zrobisz to czy tamto. I jeśli to ci odpowiada, to cudownie (pisze to bez cynizmu). Ale jeśli przy tym chodzisz wkurzona to chyba coś jest nie w porządku.

1.3. ZATRZYMAJ SIĘ

Wiem, że może nie masz na to siły, ale jeśli pędzisz w dół w ciągłym zmęczeniu i frustracji, to możesz skończyć rozbijając się o ścianę w jakimś ciemnym miejscu. Jestem coachem mam bez frustracji i poczucia winy i od sześciu lat wspieram mamy w zatrzymaniu się i budowaniu życia na własnych zasadach. Tak i ty też możesz to zrobić. Wystarczy bardzo niewiele by zacząć. Możesz zapisać się na moje bezpłatne Wyzwanie dla Mam Uwolnij Moc lub sięgnąć po dowolne wsparcie.

1.4. NIE, NIE MUSISZ BYĆ SAMA – MASZ PRAWO ZBUDOWAĆ SOBIE TAKĄ GRUPĘ WSPARCIA JAKIEJ POTRZEBUJESZ

Nie musisz polegać na tym co już jest. Weź kartkę i spisz każdy obszar, w którym ci ciężko i w którym potrzebowałabyś ulgi – to jest taka kartka narzekania. Spisz: nie chce mi się wychodzić codziennie na spacer z dzieckiem, gotować obiadów, mam dość bałaganu w domu, nie wiem jak znaleźć nową pracę… Cokolwiek co przychodzi ci do głowy. Być może już na tym etapie pojawią się w twojej głowie myśli, że to bez sensu. Zapisuj je na kartce obok i powiedz, że zajmiesz się nimi później.

Teraz zastanów się jaka pomoc byłaby dla ciebie przydatna: ktoś kto wyjdzie na spacer z twoim dzieckiem? ktoś kto ugotuje obiad, lub gotowe zdrowe obiady na zamówienie * ktoś, kto pomoże w sprzątaniu? Nie zastanawiaj się jak dotrzesz do odpowiednich osób, po prostu wypisz pomysły…

Zobacz także:

1.5. MASZ PRAWO PROSIĆ O POMOC

Proszenie o pomoc to dla wielu z nas oddzielny temat. Teraz chcę ci napisać tylko, żebyś prosiła o pomoc i dawała wolność odmawiania. Tak, twój mąż, czy mama mają prawo odmówić rwojej prośbie (i znowu, nie jest to artykuł o relacjach w związku – ten temat opisze oddzielnie) W tym miesiącu w Wyzwaniu omawiamy temat budowania Twojego Osobistego Systemu Wsparcia - więc dołącz do nas KLIKNIJ

1.6. TWOJA GRUPA WSPARCIA JEST WSZĘDZIE

Odezwij się do mam w twoim przedszkolu, idź do osiedlowego klubu rodzica lub poszukaj kontaktów na Facebooku. Możesz zacząć od grup mamowych, ale też dołącz do grup tematycznych (choćby szydełkowania). Wiem, że czasem nie masz ochoty wyjść z przysłowiowych pieleszy, ale właśnie wtedy najczęściej powinnaś po prostu WYJŚĆ DO LUDZI. Spotkać się z nimi i porozmawiać. Bez stawiania sobie żadnych celów.

1.7. ZADBAJ O SIEBIE MAMO

Teraz czas na ciebie. Jestem coachem i mam fioła jeśli chodzi o skuteczność. Więc powiedz mi moja droga, jaki będzie twój ruch w tym tygodniu, czy dzisiaj? Zadzwonisz do dawno niewidzianej przyjaciółki? Porozmawiasz z pierwszą napotkaną mamą na placu zabaw? Pójdziesz na spotkanie networkingowe z dzieckiem lub bez? Dołączysz do grupy wsparcia na Facebooka i się przedstawisz? Zrób coś inaczej, coś dla siebie, a gwarantuję, że skorzysta na tym cała twoja rodzina.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.