Trwa ładowanie...

Zdrowotne zalety tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne mają wiele korzyści zdrowotnych
Tabletki antykoncepcyjne mają wiele korzyści zdrowotnych (123RF)

Tabletki antykoncepcyjne to najskuteczniejsza metoda zapobiegania ciąży. Badania donoszą, że niosą też wiele innych korzyści. Zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jajnika oraz łagodzą objawy endometriozy.

Dobór odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych wymaga wywiadu lekarskiego i przeprowadzenia badań. Ta metoda ma swoje wady, ale i zalety. Niektóre panie w czasie stosowania środków hormonalnych obserwują u siebie większą tkliwość piersi i wzrost masy ciała. Mogą też pojawiać się bóle brzucha czy głowy. Kobiety skarżą się również na zmiany nastroju czy niższe libido.

Przyjmowanie popularnych pigułek ma też dobre strony. Terapia hormonalna reguluje miesiączki, łagodzi objawy endometriozy i zmniejsza ryzyko wystąpienia raka macicy. Pozytywne właściwości tabletek antykoncepcyjnych zbadali amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu. Oto, co odkryli.

 

1. Tabletki antykoncepcyjne zapobiegają nowotworom

Zobacz film: "Czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje?"

Rak jajnika jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród kobiet. Badania wykazały, że kobiety, które stosują pigułki antykoncepcyjne są mniej narażone na rozwój tej śmiertelnej choroby. Im dłużej je zażywają, tym bardziej spada ryzyko choroby.

Dotyczy to również zachorowania na raka macicy. Efekt ochronny zwiększa się w zależności od tego, jak długo kobieta stosuje tabletki hormonalne. Według amerykańskich ekspertów, pozytywne skutki utrzymują się nawet przez 30 lat, mimo przerwania kuracji.

Tabletki zmniejszają też ryzyko wystąpienia raka dolnego odcinka jelita grubego. Badania dowodzą, że antykoncepcja hormonalna stosowana w młodości zmniejsza ryzyko zachorowania na te nowotwory w wieku średnim.

2. Tabletki antykoncepcyjne na endometriozę

Endometrioza to przerost błony śluzowej macicy – endometrium. Błona rozrasta się poza jamą macicy. Wszczepy endometrium obejmują jajniki, jajowody, więzadła podtrzymujące macicę, przestrzeń pomiędzy pochwą a odbytnicą.

Choroba powoduje bolesne miesiączki, bóle podbrzusza i miednicy oraz bóle w krzyżowym odcinku kręgosłupa. Może pojawiać się ból przy wypróżnianiu, biegunki i krwawienia. Endometrioza powoduje także niepłodność.

Hormony w doustnych środkach antykoncepcyjnych mogą spowolnić wzrost tkanek błony, dzięki temu zmniejszają się dolegliwości. Leki antykoncepcyjne stosuje się by złagodzić dolegliwości bólowe i wyregulować pracę jajników. Pomagają także ograniczyć objętość torbieli endometrialnych.

3. Tabletki antykoncepcyjne na PCOS

 

Tabletki korzystnie działają także w przypadku zespołu policystycznych jajników. PCOS jest dość częstym zaburzeniem hormonalnym u kobiet w wieku rozrodczym. Cierpi na nie około 10 proc. kobiet.

Pacjentki mają za wysoki poziom hormonu lutropiny i nieprawidłowe stężenie hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową. To powoduje, że jajniki produkują niedojrzałe pęcherzyki Graafa i nie ma owulacji.

PCOS to schorzenie, które prowadzi do niepłodności. Do objawów zespołu policystycznych jajników zalicza się nieregularne miesiączki, nadmierne owłosienie, trądzik, przyrost masy ciała. Nie wiadomo, co jest przyczyną choroby. Najprawdopodobniej decydują czynniki genetyczne.

W leczeniu zespołu policystycznych jajników niezbędna może być hormonoterapia. Lekarz przepisuje zazwyczaj środki antykoncepcyjne, aby unormować zaburzony cykl miesiączkowy. Tabletki zapobiegają rozrostowi błony śluzowej macicy i redukują nadmierne owłosienie.

4. Tabletki antykoncepcyjne na trądzik

Około 14 proc. kobiet stosuje antykoncepcję doustną, aby pozbyć się trądziku - wynika z badania Instytutu Guttmachera w USA. Według dr Beatriche Chen z Uniwersytetu w Pittsburghu, tabletki antykoncepcyjne pomagają obniżyć poziom androgenów, które odpowiadają za nadmierną produkcje sebum. Zmniejszają występowanie i nasilenie wyprysków, poprawiając kondycję cery.

5. Tabletki antykoncepcyjne a bóle miesiączkowe

Kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną mają mniejsze dolegliwości bólowe związane z miesiączką. Dzięki pigułce mniej rozrasta się śluzówka macicy, a krwawienie jest skąpe i krótkie. Tabletka reguluje również cykl miesiączkowy.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze