Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Złote zasady pielęgnacji skóry z AZS

Avatar placeholder
29.05.2017 12:42
Złote zasady pielęgnacji skóry z AZS
Złote zasady pielęgnacji skóry z AZS

Cierpiąc na atopowe zapalenie skóry (AZS), należy szczególnie dbać o skórę. Istotne w tym przypadku są odpowiednie preparaty, ale również dieta i brak stresu. Wszystko to ma bowiem wpływ na nasze samopoczucie i zmniejszenie dolegliwości spowodowanych przez AZS. Jakie są podstawowe zasady pielęgnacji skóry przy tej dolegliwości?

Używasz specjalnych maści przeciwzapalnych, a mimo to dręczą cię dokuczliwe objawy? Nawracające swędzenie i sucha skóra mogą pogorszyć samopoczucie i psychikę. Wystarczy jednak pamiętać o kilku zabiegach, aby skóra atopowa była w lepszej kondycji.

spis treści

1. Wybieraj prysznic – sporadycznie kąpiel

Codzienny prysznic może przynieść ukojenie chorym na atopowe zapalenie skóry. Warto jednak pamiętać, aby przed wejściem do kabiny prysznicowej nasmarować skórę preparatem ochronnym. Jeżeli bardzo lubimy kąpiele, należy korzystać z nich z umiarem. Ponadto woda nie powinna być zbyt ciepła. Warto również dodać do niej oliwki do ciała, aby zapobiec wysuszeniu skóry.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Atopowe zapalenie skóry można złagodzić
Atopowe zapalenie skóry można złagodzić (123RF)

Istotne jest również dobre wysuszenie ciała po myciu, korzystając z miękkiego, bawełnianego ręcznika. Zbyt szorstki może dodatkowo podrażnić skórę. Na ciepłe ciało można nałożyć oliwkę, która natłuści skórę.

2. Kosmetyki dla skóry z atopowym zapaleniem

Kosmetyki do mycia skóry atopowej nie powinny zawierać szkodliwych detergentów. Ponadto mają one kwaśny odczyn i lepiej są tolerowane przez skórę wrażliwą. Korzystne jest także stosowanie w codziennej pielęgnacji emolientów. Dostępne są w formie balsamów, kremów, emulsji i mleczek do ciała. Dzięki nim skóra jest nawilżona i posiada barierę ochronną, która uniemożliwia wodzie wyparowywanie na zewnątrz. Emolienty po nałożeniu na skórę działają około 4 godzin.

3. Proszek dla alergików i ubrania bez domieszki wełny

Chorzy na atopowe zapalenie skóry powinni dbać nie tylko o własną skórę – natłuszczać ją i smarować specjalnymi preparatami – ale także zwracać uwagę na to, co noszą i w czym piorą ubrania. Skóra atopowa łatwo ulega podrażnieniom, dlatego warto wybierać delikatne płyny i proszki do prania dla alergików. Istotne jest także dokładne wypłukanie odzieży. Jeżeli chodzi o ubrania, warto wspomnieć, że nawet najmniejsza ilość wełny w składzie może podrażniać naskórek. Wybierając odzież, należy ją dobierać stosownie do panującej temperatury. Skóry atopowej nie należy bowiem ani przegrzewać, ani wychładzać.

4. Wizyta na basenie, a skóra atopowa

Gdy chorujemy na atopowe zapalenie skóry, wizyta na basenie jest możliwa. Wybierać należy jednak taki basen, w którym woda jest ozonowana lub solankowa. Woda chlorowana nie jest wskazana dla skóry atopowej. Przed skorzystaniem z kąpieli, zarówno tej na basenie, jak i w morzu lub jeziorze, warto zabezpieczyć skórę kremem ochronnym.

Musisz to wiedzieć

5. Jak dodatkowo nie wysuszać skóry atopowej?

Przy atopowym zapaleniu skóry należyrównież pamiętać, aby nie przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych, zakurzonych lub w takich, w których się pali. Może to dodatkowo wysuszać skórę, ale również pogłębiać jej zapalenie. Skórę może dodatkowo wysuszać stosowanie płynów na spirytusie – lepiej więc ich unikać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze