Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Zielona kupka niemowlaka cz. 2/2

Ciąg dalszy artykułu Zielona kupka niemowlaka

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Powodem pojawiania się zielonej kupy u dziecka może być zielony barwniki – biliwerdyna. Biliwerdyna jest utlenioną postacią pomarańczowego barwnika żółci – bilirubiny, która wpływa na kolor stolca. Kiedy dziecko spożywa pokarm lekkostrawny (np. pokarm naturalny, mleko modyfikowane z przewagą białek serwatkowych, mleko modyfikowane zawierające zhydrolizowane białko), czas pasażu pokarmu przez przewód pokarmowy jest krótszy i wówczas utleniony barwnik – biliwerdyna – trafia do mas kałowych i nadaje stolcom zielone zabarwienie.

U starszych dzieci zielonkawą barwę mogą także nadać warzywa zawierające dużo zielonego barwnika, np. szpinak lub jarmuż. Dopóki stolce mają zielone zabarwienie, ale konsystencja i częstotliwość ich oddawania nie ulega zmianie, nie ma powodów do niepokoju.

1. Kupa u niemowlaka

Oprócz odcienia stolca powodem do obaw rodziców bywa również częstotliwość wypróżniania się u niemowlęcia. Jeśli dziecko jest karmione piersią, należy spodziewać się dużej ilości kup, zwłaszcza na początku.

Niektóre dzieci wydalają kał po każdym posiłku przez kilka pierwszych tygodni życia. Stolce są zazwyczaj luźne, stąd częste podejrzenie biegunki. Także dzieci karmione mlekiem modyfikowanym często wypróżniają się podczas pierwszych tygodni życia – można oczekiwać 4-5 kup dziennie. Gdy dziecko ma skończony miesiąc, częstotliwość wypróżniania może zacząć się zmniejszać.

Niemowlęta karmione piersią oddają stolce zaledwie co kilka dni lub wręcz raz w tygodniu. Nie należy doszukiwać się w tym zaparć – są one rzadkim zjawiskiem u dzieci spożywających mleko matki. Jeżeli jednak okres pomiędzy poszczególnymi wypróżnieniami przekracza siedem dni, a dziecko wyraźnie cierpi, należy skontaktować się z lekarzem.

Również dzieci karmione mlekiem modyfikowanym rzadziej wydalają stolec po pierwszym miesiącu życia. Większość z nich robi kupę 2 razy dziennie. Powinna być ona miękka – jeśli jest twarda lub wyglądem przypomina śrut, dziecko może mieć zaparcie. Gdy niemowlak karmiony mlekiem modyfikowanym nie wypróżnia się przez więcej niż 2-3 dni, należy skonsultować się z pediatrą.

Rodzice niemowląt powinni pamiętać również o tym, że pochrząkiwanie i płacz w trakcie wydalania stolca nie oznacza, że maluch męczy się i ma zaparcie. Niemowlęta często chrząkają, płaczą i stają się czerwone podczas wypróżniania. Gdy z czasem przyzwyczajają się do swoich potrzeb fizjologicznych, ich reakcje stają się mniej niepokojące.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.