Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników to choroba, na którą cierpi wiele kobiet w wieku rozrodczym. Schorzenie to może być przyczyną niepłodności. Zespół policystycznych jajników ma charakter hormonalny, co oznacza, że w jego przebiegu równowaga hormonalna zostaje zaburzona.

Chorobie towarzyszy wzrost produkcji hormonów męskich, które niekorzystnie wpływają na cykl menstruacyjny. Konsekwencją schorzenia są torbiele na jajnikach, wstrzymanie wzrostu pęcherzyków Graafa i utrudnienie zajścia w ciążę.

Polecane wideo:

Objawy zespołu policystycznych jajników

Chorobie towarzyszy nieprawidłowe działanie jajników. Przyczyną schorzenia jest stymulowanie jajników przez zbyt duże ilości testosteronu, hormonu luteinizującego oraz insuliny. Zespół policystycznych jajników objawia się:

 • hiperandrogenizmem;
 • zmianami skórnymi, takimi jak trądzik i łojotok;
 • hirsutyzmem (nadmierne owłosienie);
 • łysieniem;
 • brakiem owulacji;
 • zwiększeniem liczby pęcherzyków prenatalnych w jajniku;
 • powiększeniem jajników;
 • zaburzeniami miesiączkowania – nieregularne cykle, brak miesiączki;
 • zaburzeniami metabolicznymi, do których zalicza się: otyłość, hiperlipidemię, zmniejszoną wrażliwość tkanek na insulinę i nadprodukcję insuliny.

Objawy zespołu policystycznych jajników są niespecyficzne. Tylko u 40 proc. chorych występuje otyłość, zaburzenia miesiączkowania odnotowuje się u 66 proc. pacjentek, a 73 proc. z powodu choroby cierpi na niepłodność. Aż 20 proc. kobiet z tym schorzeniem nie wykazuje charakterystycznych objawów.

Diagnostyka zespołu policystycznych jajników

Jeśli istnieje podejrzenie zespołu policystycznych jajników, przeprowadza się działania diagnostyczne oparte na tzw. kryteriach Rotterdamskich. Składa się na nie obecność czynników, tj. rzadkie występowanie owulacji lub jej brak, objawy hiperandrogenizmu lub hiperandrogenemia oraz wyniki badania USG wskazujące na obecność przynajmniej 12 pęcherzyków prenatalnych o określonej wielkości.

Objawy zespołu policystycznych jajników mogą wskazywać na wiele różnych schorzeń, dlatego też przed postawieniem diagnozy należy wykluczyć inne choroby, w tym:

 • przedwczesne wygaśnięcie czynności jajnika;
 • dysfunkcję podwzgórzowo-przysadkową;
 • zespół Cushinga;
 • przerost nadnerczy.
Stany zapalne jajników

Zapalenie jajników inaczej bywa określane jako zapalenie przydatków. Bagatelizowane lub niedoleczone zapalenie jajników może skutkować poważnymi powikłaniami,...

Na chorobę wskazują określone wyniki badań laboratoryjnych. Odnotowuje się między innymi podwyższone stężenie LH (hormonu luteinizującego), testosteronu, androstendionu, DHEAS (siarczanu dehydroepiandrosteronu) i prolaktyny oraz obniżone stężenie FSH (hormonu folikulotropowego) i SHBG (globuliny wiążącej hormony płciowe). Pomocne jest także oznaczenie stosunku LH/FSH. 

Kobieta, u której zdiagnozuje się zespół policystycznych jajników, musi leczyć się praktycznie do końca życia. Terapia polega na przyjmowaniu farmaceutyków normalizujących metabolizm androgenów. Bardzo często podaje się dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne na bazie octanu cyproteronu.

Poza tym pomocne są leki zawierające desogestrel i drospirenon. Podaje się również inne medykamenty, których celem jest łagodzenie hirsutyzmu lub zwiększanie wrażliwości tkanek na insulinę. Wprowadza się również leczenie niepłodności.

dyskusje na forum

Pęcherzyk

alexia0806 • ostatni post 6 dni temu

5
Artykuły Zespół policystycznych jajników
Zespół policystycznych jajników

Objawy PCOS

Objawy PCOS są bardzo zróżnicowane. Zespół policystycznych jajników u różnych kobiet może objawiać się w odmienny sposób. Czym dokładnie jest PCOS (...) , powodujące problemy z zajściem w ciążę. Stwierdzane...

Zespół policystycznych jajników

PCOS

PCOS

Objawy PCOS są bardzo zróżnicowane. Zespół policystycznych jajników u różnych kobiet może objawiać się w odmienny sposób. Czym dokładnie jest PCOS? Do końca nie wiadomo.

Zespół policystycznych jajników

Leczenie PCOS

Zespół policystycznych jajników jest chorobą nieuleczalną. Jak dotąd przyczyny jej powstawania nie są znane, a leczenie opiera się głównie (...) owulacji nawet u połowy kobiet z zespołem policystycznych...

Zespół policystycznych jajników

Przyczyny PCOS

PCOS (ang. Polycystic Ovary Syndrome) to skrócona nazwa zespołu policystycznych jajników. Choroba dotyczy około 5-10% kobiet w wieku rozrodczym (...) gonadoliberynę - GnRH. GnRH to hormon wydzielany w sposób pulsacyjny....

Diagnostyka niepłodności

Konsultacja ginekologiczna

Konsultacja ginekologiczna

Zaburzenia hormonalne to częsta przyczyna niepłodności kobiecej. Do zaburzenia gospodarki hormonalnej doprowadzić może zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia oraz choroby tarczycy.

Niepłodność

6 objawów zespołu policystycznych jajników

6 objawów zespołu policystycznych jajników

Co to jest PCOS? Zespół policystycznych jajników (PCOS) diagnozuje się coraz częściej. Szacuje się, że problem ten dotyczy nawet 30 proc. młodych (...) jest również od efektów, jakie chce się osiągnąć...

Diagnostyka niepłodności

USG jajnika

wady anatomiczne jajników; zmiany w jajnikach związane z cyklem menstruacyjnym; torbiele na jajniku; zespół policystycznych jajników; rak jajnika...

Skurcze i bóle brzucha w ciąży

Ból jajników w ciąży cz. 2/2

lub nieodczuwaniem ruchów płodu, również jak najszybciej jedź do szpitala. Ból jajników w czasie ciąży jest normalny, gdy cierpisz na zespół (...) policystycznych jajników. Jak leczyć...