Zdiagnozowano najmłodszego pacjenta z cukrzycą – to jeszcze dziecko

Lekarze zdiagnozowali najmłodszą w historii chorą na cukrzycę typu II pacjentkę. Ma ona dopiero trzy lata, ale waży trzydzieści pięć kilogramów.

Jedzenie pełne cukru - unikaj tych produktów! zobacz galerię
Jedzenie pełne cukru - unikaj tych produktów! 10 zdjęć

1. Bezimienna dziewczynka

Rodzice zgłosili córkę do lekarza, kiedy zaczęły występować u niej takie objawy, jak niezwykle trudne do zaspokojenia pragnienie oraz ogromne ilości moczu oddawane w ciągu dnia. Opiekunowie sami są otyli, ale nigdy nie występowała u nich cukrzyca. To, co było charakterystyczne dla stylu życia rodziny, to złe nawyki żywieniowe praktykowane już od wielu lat oraz brak kontroli nad ilością spożywanego jedzenia.

Zobacz film: "Parenting.pl"

Według lekarzy z Wydziału Endokrynologii Dziecięcej Uniwersytetu Teksańskiego w Houston jest to najmłodsza zdiagnozowana pacjentka z cukrzycą typu II. Jej przypadek został zaprezentowany podczas corocznego sympozjum Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą w Sztokholmie. Dane dziecka nie są oczywiście podawane do publicznej wiadomości. Badania, którym została poddana, wykazały u niej bardzo wysoki poziom glukozy we krwi na czczo, ale testy na obecność przeciwciał wskazujących na cukrzycę typu I dały wynik negatywny.

2. Zmiany były konieczne

Lekarze zaproponowali rodzinie natychmiastową terapię. Dziewczynce została podana w formie płynu metformina, która jest stosowana u dorosłych osób chorych na cukrzycę typu 2. Dodatkowo jej rodzice zostali zaopatrzeni w niezbędną wiedzę dotyczącą cukrzycy i zasad prawidłowego żywienia. Musieli zmienić styl życia, a także zadbać o większą aktywność fizyczną córki.

Po sześciu miesiącach stosowania się do zaleceń lekarzy, waga dziewczynki spadła o 25 proc. Ustabilizowano również poziom glukozy we krwi i zakończono leczenie metforminą. Regres był możliwy dzięki wczesnemu i szybkiemu zdiagnozowaniu choroby oraz całkowitej zmianie starego stylu życia.

Lekarze z Uniwersytetu Teksańskiego podkreślają, że wzrost zachorowań na cukrzycę typu II jest spowodowany właśnie zwiększeniem się liczby pacjentów w bardzo młodym wieku. Apelują również o wykonywanie niezbędnych badań w celu jej zdiagnozowania lub wykluczenia u otyłych dzieci.

3. Niezakaźna epidemia

W 2006 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała cukrzycę za największą na świecie epidemię spowodowaną chorobą niezakaźną, w 2011 roku natomiast za jedną z czterech chorób, które zabijają ludzkość. Według opublikowanego w 2013 roku raportu „Niebieskiej Księgi Cukrzycy” przygotowanego przez Koalicję na rzecz Walki z Cukrzycą przy współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia na świecie cukrzycę diagnozuje się co dziesięć sekund, a co sześć umiera kolejna osoba z powodu jej powikłań. Prawie 382 miliony osób na świecie, w tym trzy miliony w Polsce, zmaga się z tą chorobą.

Polecane dla Ciebie

Pytania do lekarzy

Lek. dent.  Urszula Jarosz-Kajdrys Stomatolog , Warszawa umów wizytę

Co stosować na ostre zapalenie dziąseł?

Dzień dobry, przede wszystkim należy udać się do stomatologa, żeby oczyścił zęby z osadów i uwolnił od bakterii. To natychmiast choć trochę poprawi sytuację. Poza tym zalecałabym przez kilka dni płukanie eludrilem. Ajony może Pani używać bez obaw. Konzentrat dotyczy substancji przeciwzapalnych i nie powinien drażnić dziąseł. Nie może Pani jednak oczekiwać, że pasta do zębów wyleczy problemy z dziąsłami.

Lek. dent.  Urszula Jarosz-Kajdrys Stomatolog , Warszawa umów wizytę

Dlaczego czuję ból dziąsła po ekstrakcji zęba?

Dzień dobry, czasem po ekstrakcji rana nie goi się prawidłowo i potrafią wydzielać się okruchy kostne. Pani lekarz musi sprawdzić czy w miejscu zęba nie ma jakiś twardych pozostałości po ekstrakcji. Stan zapalny mógł prześć w stan chroniczny i pod dziąsłem zamiast zdrowej tkanki nadal może znajdować się ziarnina lub torbiel. Konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Lek. dent.  Urszula Jarosz-Kajdrys Stomatolog , Warszawa umów wizytę

Czy antybiotyk obciąży wątrobę po żółtaczce typu A?

DZień dobry, ponieważ żółtaczka przebiagała u Pana bardzo niedawno, a clindamycyna obciąża wątrobę, a nawet potrafi wywołać mechaniczną żółtaczkę poprzez zahamowanie przepływu żółci, o zażywaniu tego leku powinien Pan porozmawiać ze swoim lekarzem. Najlepiej byoby sprawdzić stan wątroby, zrobić próby wątrobowe, by sprawdzić czy organ wrócił już do normalnej pracy.

Lek. dent.  Bartosz Niedziółka Stomatolog , Poznań umów wizytę

Czy dzięki porcelanowym koronom można odczuwać metaliczny posmak?

Witam Słowo "dzięki" nie jest chyba najwłaściwsze :-) Tak, z powodu koron ceramicznych na strukturze metalowej może Pani odczuwać takie dolegliwości, ale tylko wówczas gdy w buzi posiada Pani jeszcze jakiś inny metal. Mogą powstawać tzw. prądy galwaniczne. To bardzo rzadkie ale możliwe. Proszę na spokojnie porozmawiać o tym z lekarzem. Pozdrawiam lek stom Bartosz Niedziółka www.doktorbart.pl www.extra-dent.pl

Fora dyskusyjne

Popularne preparaty i suplementy diety

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.