Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Zatoki w ciąży

Avatar placeholder
08.04.2017 18:19
Zatoki w ciąży
Zatoki w ciąży

Zapalenie zatok w ciąży wywołuje silny ból głowy, zwłaszcza okolicy czołowej, szczęki, trudności z oddychaniem, stany podgorączkowe i problemy z zasypianiem. Chore zatoki wymagają niezwłocznego leczenia, ponieważ ostry stan zapalny jest niebezpieczny i bolesny dla kobiety ciężarnej. Może również grozić rozwojowi płodu. Należy jednak pamiętać, że w tym okresie nie wszystkie metody terapii są dozwolone. Jak możesz kurować się w ciąży bezpiecznie i efektywnie?

spis treści

1. Zapalenie zatok w ciąży

Zapalenie zatok to stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok obocznych (szczękowej, sitowej, czołowej i klinowej). Wnętrze jam nosa i zatok wysłane jest takim samym nabłonkiem, który podczas stanu zapalnego ulega obrzmieniu i pokrywa się gęstą, ropną wydzieliną, wywołującą silny ból głowy oraz katar. Dolegliwość może mieć charakter ostry albo przewlekły. Ostre zapalenie zatok trwa zwykle do dwunastu tygodni, natomiast przewlekłe przedłuża się w czasie i obejmuje okres dłuższy niż trzy miesiące. Należy tę chorobę różnicować z przeziębieniem. Głównymi winowajcami stanu zapalnego zatok są bakterie Gram-dodatnie, m.in. streptokoki.

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami [10 zdjęć]

Problemy z zatokami mogą wynikać z długotrwałego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, które wysusza

zobacz galerię
Zobacz film: "Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży"

Zapalenie zatok to choroba poważniejsza od zwykłego przeziębienia. Jeśli katar w ciąży nie ustępuje pomimo leczenia, a objawy chorobowe przybierają na sile (bóle głowy, problemy z oddychaniem, ropna wydzielina z nosa itp.), można podejrzewać bakteryjne zapalenie zatok. Czasami do rozpoznania konieczne jest wykonanie prześwietlenia (RTG lub tomografia komputerowa), by wykluczyć lub potwierdzić obecność ropy w zatokach. Dolegliwość objawia się całkowitą lub częściową niedrożnością nosa, katarem, wydzieliną spływającą do gardła, kichaniem, osłabieniem smaku i węchu, bólem okolicy czołowej i u nasady nosa, ewentualnie bólami w okolicy policzków. W zapaleniu zatok szczękowych ból może promieniować do zębów i w kierunku uszu. Na zatoki należy uważać zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym i nosić ciepłą czapkę nasuniętą na czoło.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Diagnostyka i leczenie chorych zatok w ciąży

Przy uporczywych dolegliwościach bólowych zaleca się badanie rynoskopowe, czyli oglądanie błony śluzowej nosa, badanie radiologiczne, ewentualnie punkcję zatok w celu aspiracji płynu do badania. O bakteryjnej infekcji toczącej się w organizmie świadczy również wysokie stężenie białka CRP we krwi.

Leczenie zatok polega na antybiotykotarapii. Podanie antybiotyków w ciąży w przypadku tej choroby jest czasami konieczne. Nieleczone zatoki mogą bowiem wywołać powikłania poważniejsze w skutkach (obrzęk powiek, wytrzeszcz oczu, pogorszenie widzenia, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, oskrzeli, nerwu trójdzielnego) niż podanie antybiotyków. Zresztą lekarz zwykle dobiera leki w taki sposób, by były one jak najmniej oddziałujące na płód. W ostrym zapaleniu zatok farmaceutyki stosuje się zwykle około dwóch tygodni, a w zapaleniu przewlekłym – nieco dłużej.

Niektóre antybiotyki poza właściwościami bakteriobójczymi posiadają również zdolności immunomodulacyjne. Oprócz nich podawane są także krótkotrwałe leki obkurczające naczynia krwionośne. Zalecane są medykamenty rozrzedzające wydzielinę, zmniejszające obrzęk śluzówki nosa oraz leki antyhistaminowe u kobiet ze skłonnością do alergii. Jeśli po porodzie zapalenie zatok często nawraca i leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy, konieczne jest wykonanie operacji endoskopowego udrożnienia zatok.

Zobacz także

3. Domowe sposoby leczenia zatok w ciąży

  • Płukanie nosa solą fizjologiczną, dostępną w aptekach jako tzw. woda morska w aerozolu.
  • Nawilżanie powietrza w domu za pomocą nawilżacza lub mokrych ręczników na kaloryferach.
  • Inhalacje z wodą i kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego lub sosnowego.
  • Parówki z wodą z solą kuchenną lub sodą oczyszczoną, majerankiem albo miętą pieprzową.
  • Picie gorących herbatek ziołowych z kopru włoskiego lub kozieradki, które oczyszczają górne drogi oddechowe.
  • Dieta bogata w naturalne antybiotyki: czosnek, cebulę, czerwoną paprykę.
  • Ciepłe kompresy na twarz.
  • Naświetlanie okolic czoła lampami.
  • Picie mleka z miodem.

Powyższe metody leczenia zatok możesz bez żadnego ryzyka stosować w domu, bez konsultacji z lekarzem. Jeśli jednak te kuracje nie skutkują, a ty czujesz się coraz gorzej, udaj się niezwłocznie na wizytę lekarską. Nawet zwykły katar w ciąży może przerodzić się w poważną chorobę, w tym w zapalenie zatok przynosowych. Ostrego zapalenia zatok nie wolno lekceważyć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze