Trwa ładowanie...

Zatkany nosek u niemowlaka – metody leczenia

Avatar placeholder
27.02.2023 09:24
Do usunięcia kataru u niemowląt przydatny jest aspirator do nosa
Do usunięcia kataru u niemowląt przydatny jest aspirator do nosa (Adobe Stock)

Zatkany nosek u niemowlaka jest niezwykle uciążliwy dla malucha, ponieważ nie jest on w stanie wydalić wydzieliny z noska. W takich sytuacjach dziecko jest zdane tylko i wyłącznie na rodziców. Niestety, często i oni są bezradni, nie potrafią pomóc swojemu maluszkowi, dlatego publikujemy skuteczne sposoby na na pozbycie się uciążliwego kataru. Co pomaga na katar u niemowlaka? Sprawdź!

spis treści

1. Sposoby na katar u niemowlaka

Nieżyt noska jest bardzo uciążliwy dla dziecka. Maluch nie śpi, nadmiernie płacze, ma problem z jedzeniem, ponieważ musi przerywać ssanie, aby zaczerpnąć powietrza.

Rodzice swej pociechy również cierpią z tego powodu, są bardzo zmęczeni i boją się stosowania leków, ponieważ nie chcą zaszkodzić swojemu maluszkowi. Aby rozwiać jakikolwiek niepokój, przygotowaliśmy listę bezpiecznych sposobów usunięcia kataru.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"
Są skuteczne sposoby, aby pozbyć się nieżytu nosa
Są skuteczne sposoby, aby pozbyć się nieżytu nosa (123RF)
  • gdy dziecko nie śpi, układaj je na brzuszku, dzięki czemu wydzielina sama wypłynie na zewnątrz.

  • do snu możesz układać maluszka tak, aby główka była nieco wyżej niż klatka piersiowa - wtedy dziecko prześpi noc, ponieważ nie będzie miało zatkanego noska; najlepszym na to sposobem jest włożenie pod materac zwiniętego koca lub ręcznika, nie wolno jednak układać koca bezpośrednio pod poduszkę, ponieważ wywoła to u dziecka nienaturalną pozycję i może narazić jego kręgosłup.

  • stosuj nawilżacze powietrza - suche powietrze w mieszkaniu powoduje zaschnięcie całej wydzieliny, która znajduje się w nosku; taki nawilżacz można nabyć w sklepach AGD RTV bądź zamówić przez internet, można ewentualnie położyć zmoczony ręcznik na grzejnik, co da podobny efekt; dosyć znanym i tańszym sposobem jest zakup specjalnego pojemniczka, do którego wlewamy wodę i wieszamy na grzejniku.

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos
8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos [13 zdjęć]

Zatkany nos utrudnia ci życie? Wiele produktów w opisie na ulotce zapewnia, że pozwoli ci pozbyć się

zobacz galerię
  • aspirator to aparat w kształcie tulejki, który można kupić w każdej aptece - gdy dziecko ma mocno zatkany nosek, jest to idealny sposób na jego oczyszczenie, wystarczy węższy koniec aspiratora włożyć do noska dziecka, a w szerszy włożyć rurkę i wsysać powietrze, silny ciąg powietrza powoduje oczyszczenie noska; pamiętaj jednak o tym, aby po każdym zabiegu umyć dokładnie końcówkę, która znajdowała się w nosku.

  • zalegającą wydzielinę można również usunąć za pomocą soli fizjologicznej albo morskiej wody w sprayu - oba preparaty można znaleźć w każdej aptece i ich zastosowanie jest bardzo podobne. Uwaga! Przed użyciem szczegółowo zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania! Pamiętaj również o tym, aby zabieg wykonywać bardzo delikatnie, tak aby dziecko pozwoliło na kolejne. Wystarczy jedynie zaaplikować roztwór w nosku. Spowoduje to rozrzedzenie wydzieliny, którą potem bardzo łatwo usuniesz za pomocą zwiniętej chusteczki bądź wymienionego wyżej aspiratora.

Musisz to wiedzieć

  • kolejną metodą są inhalacje, zmniejszają one obrzęk śluzówki nosa, dzięki czemu łatwiej jest wydostać wydzielinę ze środka, można robić je w specjalnym inhalatorze, lecz to kolejny wydatek, więc również stosowana jest inna metoda - do garnka wlewamy gorącą wodę i dodajemy do niej olejki eteryczne (pamiętaj, że muszą one zostać wypisane przez lekarza pediatrę), następnie sadzamy dziecko na kolanach i podstawiamy mu naczynie pod nosek, musimy jednak uważać, aby dziecko nie sparzyło się o gorący garnuszek.

  • kolejnym sposobem na pozbycie się wydzieliny z noska jest maść majerankowa, zawarte w niej olejki eteryczne zmniejszają obrzęk śluzówki, podczas aplikacji nabierz niewielką ilość maści na opuszek palca i delikatnie nasmaruj nią skórę przy nosku; należy uważać, aby maść nie dostała się do noska, ponieważ może podrażnić błonę śluzową i sprawić dodatkowy dyskomfort dziecku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze