Trwa ładowanie...

Zatkany nos u noworodka - przyczyny i leczenie

Zatkany nos u noworodka
Zatkany nos u noworodka

Zatkany nos u noworodka może być dla świeżo upieczonych rodziców powodem do zmartwień, zwłaszcza że z powodu tej przypadłości dziecko staje się bardziej marudne i płaczliwe. Sam w sobie zatkany nos nie jest dużym problemem, ale może doprowadzić do wystąpienia innych kłopotów zdrowotnych wymagających konsultacji lekarskiej. Jakie są przyczyny tej niedyspozycji u noworodków? W jaki sposób można leczyć zatkany nos?

spis treści

1. Przyczyny i objawy zatkanego nosa u noworodka

Warto uświadomić sobie, że dzieci oddychają wyłącznie przez nos przez kilka pierwszych miesięcy życia. Oznacza to, że gdy noworodek ma zatkany nos, jest mu trudno ssać pierś lub smoczek butelki.

W rezultacie dziecko może stać się poddenerwowane, gdy z powodu zatkanego nosa nie może normalnie jeść, oddychać i spokojnie spać. Zatkany nos może być wynikiem działania różnych czynników.

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Po porodzie śluz może pozostać w przestrzeni nosa. Zatkany nos może być również spowodowany kontaktem z suchym powietrzem lub substancjami podrażniającymi (alergeny i dym papierosowy). Przyczyną może być także przeziębienie – stosunkowo częsty problem u noworodków, których układ odpornościowy nie jest jeszcze rozwinięty.

Noworodek z zatkanym nosem może mieć trudności z jedzeniem. Ponadto może częściej niż zwykle płakać. Dziecko może być poirytowane. Jeśli przewód nosowy nie jest całkowicie zablokowany, rodzice mogą usłyszeć blokadę nosa, wsłuchując się w oddech dziecka.

2. Leczenie zatkanego nosa u noworodka

Jeżeli przyczyną zatkania nosa dziecka jest nadmiar śluzu, rodzice mogą odessać go za pomocą gumowej gruszki. Pomaga to noworodkowi oddychać. Gruszkę można kupić w aptece, jest to bardzo praktyczny i prosty w obsłudze przedmiot.

Dziecko, które ma zatkany nos należy w miarę możliwości trzymać w pionowej pozycji. Ponadto można skorzystać z kropli z roztworem soli – zaaplikowane do nosa pomagają oczyścić go z wydzieliny. Jeśli noworodek ma zatkany nos z powodu suchości powietrza, w jego pokoju warto umieścić nawilżacz powietrza.

Dobrym sposobem na zatkany nos u noworodka może być także inhalacja. W przypadku tak małych dzieci najlepiej rozpylić preparat do inhalacji w pokoju za pomocą nawilżacza, jeśli producent dopuszcza taką możliwość.

Rodzice powinni uświadomić sobie, że zatkany nos może stać się dużym problemem, jeżeli z jego powodu noworodek nie jest w stanie spożywać wystarczająco dużo pokarmu. Tak małe dzieci są szczególnie narażone na odwodnienie organizmu, dlatego jeśli noworodek nie może jeść, należy skonsultować się z lekarzem.

Jeżeli dziecko ma trudności z oddychaniem, występują u niego nieprawidłowe ruchy klatki piersiowej, a usta są zasinione, należy natychmiast wezwać pogotowie.

Jeśli noworodek ma zatkany nos, w żadnym wypadku nie należy stosować starodawnych metod, na przykład dmuchania w nozdrze dziecka. Takie zachowanie może stanowić zagrożenie dla dziecka. Niewskazane jest także podawanie noworodkowi leków przeciwgorączkowych bez konsultacji z lekarzem.

Gorączka u tak małego dziecka może być bowiem objawem wtórnym do zakażenia u noworodków. Nie należy również podawać dziecku leków na zatkany nos – ich działanie nie zostało jeszcze dobrze zbadane w przypadku niemowląt, dlatego odradza się stosowanie ich przez dzieci poniżej pierwszego roku życia.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Metody na zatkany nosek u niemowlaka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze