Trwa ładowanie...

Zastosowanie elektrowstrząsów w psychiatrii

Zastosowanie elektrowstrząsów w psychiatrii
Zastosowanie elektrowstrząsów w psychiatrii

Zdaniem specjalistów terapia depresji elektrowstrząsami wykazuje się wyższą skutecznością niż leczenie tego schorzenia antydepresantami. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu elektrowstrząsami jest m.in. depresja, w przebiegu której występują myśli i próby samobójcze, a także odmowa jedzenia.

spis treści
Myśli samobójcze u chorego na depresję są wskazaniem do terapii elektrowstrząsami
Myśli samobójcze u chorego na depresję są wskazaniem do terapii elektrowstrząsami

1. Elektrowstrząsy w leczeniu depresji

Wskazaniem do przeprowadzenia elektrowstrząsów jest potrzeba szybkiej poprawy stanu chorego na depresję z powodu występowania myśli samobójczych. Wówczas ta metoda leczenia depresji ma zapobiec realizacji planów samobójczych. Elektrowstrząsy wykonuje się również u osób z depresją, w przebiegu której chory odmawia przyjmowania pokarmów, co grozi śmiercią. Innym zaleceniem do wykonania zabiegu elektrowstrząsami w depresji jest ciąża lub podeszły wiek, czyli stan chorego, w którym zastosowanie terapii farmakologicznej niesie wyższe ryzyko niż w przypadku terapii EW. W przypadku kobiet w ciąży i osób starszych terapia elektrowstrząsami jest oceniana jako bardziej bezpieczna od farmakologii. Ponadto terapię elektrowstrząsami stosuje się u pacjentów z depresją lekooporną, która była leczona antydepresantami przez co najmniej pół roku. Wskazaniem do elektrowstrząsów są takie schorzenia jak schizofrenia katatoniczna i mania w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej. Przeciwwskazaniem do terapii elektrowstrząsowej są następujące stany i schorzenia: • stan po przebytym udarze mózgu, • zapalenie mózgu, • zapalenie opon mózgowych, • padaczka, • świeży zawał serca, • tętniak aorty, • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Zobacz film: "Cukrzyca ciążowa"
Jakie są objawy depresji u dzieci?
Jakie są objawy depresji u dzieci?

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym również mogą chorować na depresję, choć przejawia się

zobacz galerię

2. Terapia elektrowstrząsowa

Terapia elektrowstrząsowa jest bezpieczna. Polega na przeprowadzeniu 8-12 zabiegów co 3 dni. Skuteczność leczenia depresji elektrowstrząsami wynosi nawet 90 proc., co stawia tę metodę leczenia zaburzeń psychicznych ponad tradycyjną terapią farmakologiczną. Mimo wszystko chorzy na depresję w pierwszej kolejności decydują się korzystać z kuracji lekami i leczenia psychoterapeutycznego (pacjent musi wyrazić świadomą zgodę na zabieg elektrowstrząsami, z wyjątkiem sytuacji zagrożenia życia). Leczenie depresji elektrowstrząsami wymaga wykorzystania odpowiedniego sprzętu i udziału kadry złożonej z psychiatry, anestezjologa i pielęgniarki. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Pacjentowi podaje się leki zwiotczające mięśnie, co niweluje drgawki – następstwo stymulacji elektrycznej. W czasie zabiegu monitorowana jest praca serca i mózgu. Lekarz podejmuje decyzję o miejscu stymulacji elektrycznej na ciele pacjenta. W czasie wstrząsu elektrycznego tkanka nerwowa mózgu zostaje pobudzona, co powoduje kontrolowany za pomocą EEG napad. Jeżeli trwa on co najmniej 20 sekund, jest skuteczny. Efekt terapii elektrowstrząsowej jest zauważalny już po kilku zabiegach. Wówczas nie ma konieczności wykonywania kolejnych.

Zobacz także:

Wśród grupy ¾ pacjentów po zabiegu nie obserwuje się żadnych skutków ubocznych terapii elektrowstrząsami. Wśród działań niepożądanych można odnotować jedynie ból głowy, nudności i dolegliwości bólowe mięśni. Pacjent może mieć nieznaczne problemy z pamięcią. Zazwyczaj wskazane dolegliwości ustępują w ciągu jednego dnia od przeprowadzenia zabiegu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze