Trwa ładowanie...

Zasiłek opiekuńczy i wychowawczy 2020

Rząd zdecydował się wprowadzić obostrzenia nie tylko w funkcjonowaniu galerii handlowych, teatrów i kin. Zamknięte zostały również placówki oświatowe. Co z pracującymi rodzicami dzieci, które w obecnej sytuacji muszą zostać w domu? Dla nich rząd przygotował specjalny zasiłek opiekuńczy. Poniżej znajdziecie informacje dotyczące tego świadczenia.

Zobacz film: "Koronawirus u dzieci"

1. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców

8 marca zostały wprowadzone przepisy, które przewidują dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wymiarze do 14 dni. Przysługuje on osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym (np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej) będącej na zwolnieniu, która musi zająć się dzieckiem w wieku do lat 8 z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Świadczenie początkowo zostało przyznane na okres 14 dni i przysługiwało do 25 marca, ale 31 marca br. Sejm uchwalił ustawę, która wprowadziła zmiany przepisów o dodatkowym zasiłku opiekuńczym, a okres jego pobierania został wydłużony do 26 kwietnia 2020 r.

Zasady zasiłku opiekuńczego
Zasady zasiłku opiekuńczego (East News)

Osoby, które przed uchwaleniem nowych przepisów złożyły już oświadczenie do wypłaty tego zasiłku, nie muszą go składać ponownie. Na jego podstawie otrzymają zasiłek za dalszy okres.

2. Zmiany dotyczące dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Przyjęte 31 marca przepisy wprowadziły znaczne zmiany polegające na:

  • wydłużeniu o kolejne 14 dni okresu, przez który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy,
  • przyznaniu prawa do tego zasiłku rodzicom dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat.

3. Wydłużenie okresu dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czytamy:

"Ubezpieczony rodzic dziecka, który opiekuje się dzieckiem do lat 8, z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19, może otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez kolejny okres do 14 dni."

Twutygodniowy okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego obowiązuje od 26 marca 2020 r. Od tej daty z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać nie tylko rodzice, których dziecko uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, ale także rodzice, których dzieckiem opiekowała się niania albo opiekun dzienny, jeśli z powodu COVID-19 nie mogą opiekować się dzieckiem.

Uchwalona ustawa przewiduje także, że Rada Ministrów może określić dłuższy okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, jeśli sytuacja z koronawirusem się nie poprawi.

4. Rozszerzenie uprawnień na rodziców dzieci niepełnosprawnych

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje od 26 marca br. także ubezpieczonym rodzicom dzieci:

• do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, • osoby, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

A także ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych ze względu na zamknięcie placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

5. Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego pracodawcy lub zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS lub pracodawca nie wypłaci zasiłku.

Osoby, które złożyły już wniosek o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, nie muszą się martwić. Ich dokument będzie potraktowany jako wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dalszy okres. Oznacza to, że okres przyznanego zasiłku opiekuńczego, nie będzie uwzględniany do limitu 60 dni, natomiast będzie wliczony do limitu kolejnych 14 dni.

Trzeba jednak pamiętać, że nie zmieniły się zasady, na podstawie których rozpatruje się wnioski o zasiłek opiekuńczy. Zapomoga w dodatkowym wymiarze 14 dni przysługuje łącznie obojgu rodzicom, niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki. Jednak trzeba pamiętać, że nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego).

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Zobacz także: Poszła z niemowlakiem na zakupy. Zobacz, jak zabezpieczyła wózek z dzieckiem przed koronawirusem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.