Trwa ładowanie...

Zasady stosowania antybiotyków

Avatar placeholder
15.05.2017 14:01
Zasady stosowania antybiotyków
Zasady stosowania antybiotyków

Gdy trzymamy się podstawowych zasad stosowania antybiotyków, leczenie jest znacznie bardziej efektywne. Lek niszczy wówczas bakterie lub hamuje ich rozmnażanie. Zapominając o prawidłowym przyjmowaniu antybiotyków, możemy osłabić wchłanianie leku, a więc osłabić jego działanie. Tym samym antybiotyk przestaje spełniać swoją funkcję.

spis treści

1. Jakie są zasady stosowania antybiotyków?

  1. Antybiotyk – nie na wirusy Antybiotyk to lek bakteriobójczy. Jego stosowanie nie działa na infekcje wirusowe, czyli na przeziębienie i grypę.
Antybiotyk to lek bakteriobójczy
Antybiotyk to lek bakteriobójczy (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
  1. Antybiotyk to lek przepisywany w ostateczności Kiedy inne środki leczenia zawodzą, należy sięgnąć po antybiotyk. Zbyt częste przyjmowanie antybiotyków może spowodować, że bakterie w naszym organizmie uodpornią się na jego działanie. Co więcej, będą silniejsze i trudniejsze do pokonania.

  2. Nie przerywaj kuracji Antybiotyk należy stosować przez cały czas kuracji, którą zalecił nam lekarz. Pomimo polepszenia kondycji i zmniejszenia lub nawet wyeliminowania objawów choroby, należy przyjąć wszystkie dawki leku. Konsekwencją nieprzestrzegania zaleceń może być nawrót infekcji bakteryjnej. Ponadto, nowe bakterie, które rozwiną się w naszym organizmie, mogą być silniejsze i odporne na działanie tego samego leku.

  3. Trzymaj się godzin przyjmowania leku Nie tylko przerwanie kuracji antybiotykowej ma wpływ na jej efektywność. Działanie leku zależy również od tego, czy utrzymamy we krwi jego stałe natężenie. Ma na to wpływ przyjmowanie antybiotyku o wyznaczonych porach. Z kolejną dawką możemy spóźnić się tylko o godzinę. Po tym czasie należy pominąć dawkę i przyjąć kolejną o właściwej porze. Nie przyjmujemy podwójnej dawki. Może to mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

  4. Antybiotyk popijamy wodą Antybiotyk należy popijać dużą ilością przegotowanej wody. Napoje mleczne, mleko, soki z owoców cytrusowych oraz napoje zawierające kofeinę mogą zmniejszyć wchłanianie leku, przez co będzie on nieskuteczny. Antybiotyk należy przyjmować godzinę przed lub dwie godziny po jedzeniu.

  5. Podczas kuracji antybiotykowej nie zapomnij o probiotykach Niestety, poza złymi bakteriami antybiotyki niszczą również dobre bakterie szczepu kwasu mlekowego. Przyczyniają się tym samym do osłabienia naturalnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Dlatego przy kuracji antybiotykowej należy przyjmować również probiotyki.

  6. Powiadom lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach Antybiotyk może wchodzić w interakcję z innymi lekami. Dlatego należy powiadomić lekarza, jeżeli przyjmujemy jakiekolwiek leki na stałe. Zależy od tego efektywność kuracji antybiotykowej.

  7. Niej pij alkoholu podczas antybiotykoterapii Alkohol także wpływa na działanie antybiotyków. Może wzmacniać ich działanie. W efekcie może wywołać na przykład przyspieszenie akcji serca, wzrost ciśnienia tętniczego, a także ból głowy.

Musisz to wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze