Trwa ładowanie...

Zapobieganie jaskrze

Avatar placeholder
23.06.2017 23:21
Zapobieganie jaskrze
Zapobieganie jaskrze

Jest to choroba, która może skutkować nawet utratą wzroku. Jej leczenie jest długotrwałe i nie zawsze skuteczne. Farmakologia stosowana jest tylko objawowo, np. krople do oczu, które mogą obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, a najczęściej wymagany jest zabieg chirurgiczny.

spis treści

1. Jakie są przyczyny jaskry?

Najczęstszą przyczyną jest nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu krążeniowego. Największy odsetek zachorowań to te odziedziczone po rodzicach. Na rozwój schorzenia wpływ mają geny, wiek i inne choroby, którym jaskra towarzyszy. Niestety, czynniki, które wpływają na rozwój choroby, nie mogą być kontrolowane przez chorego, dlatego tak ważna jest profilaktyka zwłaszcza przy zwiększonym ryzyku zachorowania.

Jaskra może prowadzić nawet do utraty wzroku
Jaskra może prowadzić nawet do utraty wzroku (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie anomalie, które pojawią się w narządzie wzroku, ponieważ nawet najmniejsze zmiany mogą okazać się pierwszym symptomem jaskry. Dlatego należy kontrolować jakość widzenia.

2. Jak zapobiegać jaskrze?

• Należy ograniczyć wysiłek fizyczny, który może doprowadzić do uszkodzenia wzroku, ponieważ niektóre ćwiczenia mogą doprowadzić do jaskry od razu, a przy niektórych choroba może ujawnić się nawet po kilku latach.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

• Najważniejsze są systematyczne badania kontrolne, które mogą pozwolić na szybkie rozpoznanie choroby i podjęcie leczenia.

• Można używać kropli, których celem jest zapobieganie jaskrze. Jednak powinien zalecić je okulista. Tego rodzaju krople do oczu powinny nie tylko nawilżyć gałkę oczną, ale także zmniejszyć wydzielanie płynu w gruczołach łzowych. Odpowiednie dawkowanie powinno doprowadzić do zmniejszenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.

• W przypadku nadciśnienia tętniczego ważna jest odpowiednia dieta i redukcja cholesterolu. Według statystyk i badań chorzy, którzy kontrolują ciśnienie i zażywają leki, są mniej podatni na jaskrę.

Musisz to wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze