Trwa ładowanie...

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok
Zapalenie zatok

Najczęściej przyczyną zapalenia zatok jest zakażenie wirusami. Na chorobę tę narażeni są szczególnie alergicy, osoby z astmą i te, które mają krzywą przegrodę nosa. Schorzenie objawia się zatokowym bólem głowy, który nasila się rano i gdy chory pochyla głowę. W leczeniu zapalenia zatok można stosować domowe sposoby, które złagodzą ból głowy.

spis treści

1. Przyczyny zapalenia zatok

Zapalenie zatok bywa następstwem przeziębienia. Za rozwój tej choroby odpowiedzialne są drobnoustroje; najczęściej zakażenie wywołują wirusy. Na zapalenie zatok chorują przede wszystkim alergicy i osoby z astmą. Do rozwoju choroby przyczyniają się powracające infekcje górnych dróg oddechowych. Czynnikiem sprzyjającym jest również próchnica zębów. Do zapalenia zatok może przyczynić się skrzywienie przegrody nosa. W grupie ryzyka zachorowania znajdują się osoby, u których stwierdzono przerost migdałków podniebiennych.

Zapalenie zatok bywa następstwem przeziębienia
Zapalenie zatok bywa następstwem przeziębienia (123RF)

2. Objawy zapalenia zatok

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Pierwszym objawem zapalenia zatok jest wodnisty i przezroczysty katar. Następnie pojawia się ból głowy od zatok, który nasila się, gdy chory pochyla głowę. W zależności od umiejscowienia stanu zapalnego występują odmienne dodatkowe symptomy zapalenia zatok. Jeśli wirus zaatakuje zatoki szczękowe, chory będzie skarżyć się na ból zębów, policzków i górnej szczęki. Jeżeli drobnoustroje zaatakują zatoki czołowe, pojawia się ból w okolicy czoła. Z kolei obrzęk powieki to znak, że zapalenie rozwinęło się w zatokach sitowych. W przebiegu zapalenia zatok chory ma zatkany nos i nie wyczuwa zapachów. Inne objawy zapalenia zatok to ogólne złe samopoczucie, podwyższona temperatura ciała i brak apetytu. Może również wystąpić kaszel.

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami [10 zdjęć]

Problemy z zatokami mogą wynikać z długotrwałego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, które wysusza

zobacz galerię

3. Leczenie zapalenia zatok

Zapalenie zatok należy leczyć, ponieważ powikłaniem po chorobie może być ropień mózgu i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W leczeniu stosuje się zabiegi, które pozwalają zapobiec nawrotom choroby. Należy do nich endoskopowa operacja zatok, w czasie której usuwa się zmiany chorobowe i poszerza ujścia zatok. Innym zabiegiem jest septoplastyka, czyli korekcja przegrody nosa wykonywana u osób ze skrzywioną przegrodą nosa. Trzecim zabiegiem umożliwiającym wyleczenie powracającego zapalenia zatok jest polipektomia, w czasie której usuwane są polipy z jamy nosa i zatok.

W walce z zapaleniem zatok można wykorzystać domowe sposoby. Warto zatem przygotowywać inhalacje z dodatkiem olejku kamforowego, soli lub ziół. Takie zabiegi chory powinien robić kilka razy dziennie; musi on wdychać parę wodną przez 10 minut. Parówki powinny ułatwić oczyszczanie nosa z wydzieliny. W domu można także robić okłady na czoło z ciepłego (nie gorącego) woreczka z solą lub gorczycą (wcześniej należy go podgrzać w piekarniku).

Musisz to wiedzieć

Osoby predysponowane do zapalenia zatok powinny unikać pomieszczeń zadymionych i takich, w których unoszą się pyłki. Zanieczyszczenia te uszkadzają bowiem śluzówkę nosa. Warto również zadbać o czystość pomieszczeń w mieszkaniu – zwłaszcza newralgicznych miejsc, takich jak klimatyzatory. Ponadto należy nawilżać powietrze w domu, rozwieszając na grzejnikach wilgotne ręczniki lub ustawiając naczynia z wodą w pobliżu ciepłego kaloryfera.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze