Zapalenie krtani u dzieci – jak leczyć?

Ból gardła i trudności z mówieniem to jedne z objawów zapalenia krtani. Ta wywołana najczęściej przez wirusy choroba atakuje również dzieci, zwłaszcza przedszkolaków i uczniów. Gardło i krtań mogą zostać podrażnione np. w wyniku przeziębienia. Chorobie sprzyja również zapalenie zatok przynosowych. Ryzyko zapalenia krtani zwiększa się, gdy dziecko jest narażone na wdychanie dymu tytoniowego.

Ból krtani często wiąże się z bólem gardłą
Ból krtani często wiąże się z bólem gardłą (123RF)

Objawy zapalenia krtani u dzieci to:

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

ból gardła (np. charakteryzowany jako pieczenie);

• uczucie suchości w gardle;

suchy kaszel;

• chrypka;

• złe samopoczucie;

gorączka.

Pediatra może zaobserwować również powiększone węzły chłonne. Zapalenie krtani wymaga leczenia, bowiem wirusy, które wywołały infekcję, mogą zająć również inne odcinki układu oddechowego.

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła
Skuteczne domowe sposoby na ból gardła [10 zdjęć]

Ból gardła zazwyczaj wywołany jest infekcją bakteryjną lub wirusową. Gdy organizm zaatakują bakterie,...

zobacz galerię

1. Przyczyny i leczenie zapalenia krtani u dzieci

W przypadku dzieci to właśnie wirusy najczęściej wywołują zapalenie krtani. Leczenie polega zatem na podawaniu leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Niezwykle ważne jest również zadbanie o pomieszczenia, w których przebywać będzie chore dziecko. Nie należy dopuścić, by powietrze w nich było suche, bo spotęguje to objawy choroby.

Temperatura w mieszkaniu powinna oscylować wokół 20°C, konieczne jest dodatkowe nawilżenie powietrza w pokojach (np. za pomocą nawilżacza powietrza lub pojemników umieszczonych na kaloryferach). Maluch powinien dużo pić i odpoczywać. Przełykanie pokarmów stałych może być dla niego trudne, dlatego warto podawać mu letnie zupy.

Musisz to wiedzieć

Zapalenie krtani może być również wywołane przez bakterie (leczenie polega na podaniu antybiotyku) lub grzyby (stosuje się leki przeciwgrzybicze). Zapalenie krtani mogą wywołać również niektóre choroby lub dolegliwości, np. choroba refluksowa żołądka, kaszel wynikający z infekcji gardła lub zanieczyszczenia powietrza, alergie wziewne. Choroba może pojawić się również w czasie leczenia astmy przy pomocy kortykosterydów wziewnych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.