Trwa ładowanie...

Zapalenie krtani a alergia

Avatar placeholder
22.02.2024 12:14
Zapalenie krtani a alergia
Zapalenie krtani a alergia

Alergiczne zapalenie krtani jest schorzeniem, na które stosunkowo często cierpią dzieci, a rzadko osoby dorosłe. W reakcji na kontakt z alergenem dochodzi do zapalenia górnych dróg oddechowych. Do alergicznego zapalenia krtani może dojść w wyniku ukąszenia przez owada lub na skutek spożycia niektórych pokarmów i leków. W niektórych przypadkach alergiczne zapalenie krtani stanowi stan zagrożenia życia.

spis treści

1. Czynniki wywołujące alergiczne zapalenie krtani

Jest to choroba, która najczęściej dotyka dzieci. Tkanka łączna krtani malucha jest luźna i bardziej podatna na obrzęk niż u osoby dorosłej. Obrzmienie powoduje zwężenie dróg oddechowych i objawia się nasilającą dusznością. Silny obrzęk krtani stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Alergia jest odpowiedzią układu odpornościowego dziecka na działanie niektórych czynników. Substancja uczulająca może przeniknąć do organizmu przez skórę lub wraz z wdychanym powietrzem. Alergiczne zapalenie krtani objawia się chrypką, kaszlem oraz obrzękiem krtani. W żadnym wypadku nie wolno bagatelizować tych objawów.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Alergiczne zapalenie krtani może wywołać m.in. uczulenie na jad pszczoły
Alergiczne zapalenie krtani może wywołać m.in. uczulenie na jad pszczoły

2. Alergia na pszczoły

U większości osób użądlenie przez pszczołę wywołuje miejscową reakcję objawiającą się obrzękiem i swędzeniem. Natomiast w przypadku osób uczulonych na jad pszczoły może ono wywołać katar, duszności oraz alergiczne zapalenie krtani.

Objawom tym dość często mogą towarzyszyć:

Jeśli zaobserwujemy niepokojące oznaki, bezzwłocznie należy wezwać pogotowie ratunkowe. Objawy alergii zazwyczaj występują zaraz po użądleniu. Znaczna liczba osób cierpiących na tego typu alergię ma przy sobie zestaw pierwszej pomocy, w którym znajduje się adrenalina.

3. Terapia alergicznego zapalenia krtani

Leczenie polega między innymi na stosowaniu leków przeciwhistaminowych łagodzących objawy uczulenia, takich jak swędzenie czy obrzęk błon śluzowych. Aby móc skutecznie przeciwdziałać objawom alergicznego zapalenia krtani, należy wykonać testy alergiczne. W przypadku małych dzieci zazwyczaj są to testy z krwi, natomiast u starszych dzieci można wykonać również testy skórne.

Zobacz także:

W ostatnich latach coraz częściej stosowaną formą terapii jest odczulanie polegające na wstrzyknięciu substancji uczulającej w skórę. Ilość wstrzykiwanego alergenu jest stopniowo zwiększana, co ma spowodować zwiększenie tolerancji organizmu. Odczulanie nie może być zastosowane w przypadku osób cierpiących na alergie pokarmową oraz uczulonych na leki.

Skuteczną forma terapii jest wtedy dieta eliminacyjna polegająca na wyeliminowaniu z jadłospisu produktów zawierających alergen i zastąpieniu ich innymi o podobnych wartościach odżywczych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze