Zanieczyszczenie powietrza mogą zwiększać ryzyko autyzmu

Przyczyny autyzmu wciąż pozostają dla naukowców zagadką. Wiemy już, że źródło choroby tkwi w zaburzeniu neurobiologicznym, powodującym niewłaściwą pracę mózgu, a co za tym opóźnienie i nieharmonijność rozwoju dziecka. Ale czy jest to tylko wina mutacji genetycznej, czy również czynników środowiskowych?

1. Czym oddychają przyszłe mamy?

Autyzm to zaburzenie rozwojowe pojawiające się u dzieci w wieku ok. 3 lat i trwające całe życie. Symptomami choroby są problemy z komunikacją i interakcją społeczną oraz powtarzalne zachowania. Dziecko dotknięte autyzmem zamyka się w swoim świecie, do którego dostęp jest bardzo utrudniony. Specjaliści wciąż szukają przyczyn rozwoju choroby. Badacze z Harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego udowodnili, że przyczyną autyzmu mogą być chociażby zanieczyszczenia powietrza, przede wszystkim eksplozja kobiet ciężarnych na toksyczne substancje takie jak ołów i rtęć.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

 5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka
5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka [6 zdjęć]

Autyzm dotyka około 1 proc. ludzi na świecie, według danych Centers for Disease Control and Prevention....

zobacz galerię

Badania ujawniły ciekawą zależność. Im bardziej zanieczyszczone środowisko życia matki, tym większa szansa rozwoju autyzmu u dziecka. Inny eksperyment wykazał, że ryzyko autyzmu zwiększa również eksplozja dziecka we wczesnym dzieciństwie na smog i spaliny. Dzieci te były trzykrotnie bardziej narażone na autyzm, niż ich rówieśnicy zamieszkujący bardziej przyjazne oddychaniu tereny.

2. Zanieczyszczenia powietrza a zdrowie

Wraz z gwałtownym rozwojem cywilizacji, naukowcy biją na alarm w kwestii zanieczyszczeń. Nie spodziewamy się nawet ile chorób niesie ze sobą toksyczny pył, który wdychamy. Upośledzona czynność płuc, astma, ataki serca, choroby układu krążenia, a nawet niepłodność, to tylko niektóre ze skutków mieszkania w zanieczyszczonym mieście. Już zmniejszenie zanieczyszczenia o 7 mikrogramów na metr kwadratowy mogłoby wydłużyć średnią długość życia o pięć miesięcy!

Dotąd udało się ustalić konsekwencje zanieczyszczeń dla zdrowia człowieka, teraz wciąż trwają badania nad ich wpływem na psychikę. Skoro spaliny zwiększają ryzyko autyzmu u dzieci, to mogą także wywoływać inne dysfunkcje.

Niestety Polska od lat znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.