Zanieczyszczenie powietrza mogą zwiększać ryzyko autyzmu

Przyczyny autyzmu wciąż pozostają dla naukowców zagadką. Wiemy już, że źródło choroby tkwi w zaburzeniu neurobiologicznym, powodującym niewłaściwą pracę mózgu, a co za tym opóźnienie i nieharmonijność rozwoju dziecka. Ale czy jest to tylko wina mutacji genetycznej, czy również czynników środowiskowych?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

1. Czym oddychają przyszłe mamy?

Autyzm to zaburzenie rozwojowe pojawiające się u dzieci w wieku ok. 3 lat i trwające całe życie. Symptomami choroby są problemy z komunikacją i interakcją społeczną oraz powtarzalne zachowania. Dziecko dotknięte autyzmem zamyka się w swoim świecie, do którego dostęp jest bardzo utrudniony. Specjaliści wciąż szukają przyczyn rozwoju choroby. Badacze z Harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego udowodnili, że przyczyną autyzmu mogą być chociażby zanieczyszczenia powietrza, przede wszystkim eksplozja kobiet ciężarnych na toksyczne substancje takie jak ołów i rtęć.

 5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka
5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka [6 zdjęć]

Autyzm dotyka około 1 proc. ludzi na świecie, według danych Centers for Disease Control and Prevention....

zobacz galerię
Zanieczyszczenie powietrza mogą zwiększać ryzyko autyzmu
Zanieczyszczenie powietrza mogą zwiększać ryzyko autyzmu (123RF)

Badania ujawniły ciekawą zależność. Im bardziej zanieczyszczone środowisko życia matki, tym większa szansa rozwoju autyzmu u dziecka. Inny eksperyment wykazał, że ryzyko autyzmu zwiększa również eksplozja dziecka we wczesnym dzieciństwie na smog i spaliny. Dzieci te były trzykrotnie bardziej narażone na autyzm, niż ich rówieśnicy zamieszkujący bardziej przyjazne oddychaniu tereny.

2. Zanieczyszczenia powietrza a zdrowie

Wraz z gwałtownym rozwojem cywilizacji, naukowcy biją na alarm w kwestii zanieczyszczeń. Nie spodziewamy się nawet ile chorób niesie ze sobą toksyczny pył, który wdychamy. Upośledzona czynność płuc, astma, ataki serca, choroby układu krążenia, a nawet niepłodność, to tylko niektóre ze skutków mieszkania w zanieczyszczonym mieście. Już zmniejszenie zanieczyszczenia o 7 mikrogramów na metr kwadratowy mogłoby wydłużyć średnią długość życia o pięć miesięcy!

Dotąd udało się ustalić konsekwencje zanieczyszczeń dla zdrowia człowieka, teraz wciąż trwają badania nad ich wpływem na psychikę. Skoro spaliny zwiększają ryzyko autyzmu u dzieci, to mogą także wywoływać inne dysfunkcje.

Niestety Polska od lat znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.