Trwa ładowanie...

Ząbkowanie a gorączka cz. 2/2

Starszym niemowlakom można podawać środki przeciwgorączkowe w syropie. Jeśli w czasie ząbkowania u dziecka pojawia się brak apetytu, wysoka gorączkalub z powodu okresowego osłabienia odporności występują objawy przeziębienia, zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem. Wysoka gorączka może być bowiem symptomem groźnych chorób wieku dziecięcego, a nie tylko samego ząbkowania.

Zobacz film: "Jak objawia się ząbkowanie?"

1. Objawy ząbkowania

Jaka jest kolejność wyrzynania się zębów? Zwykle na początku pojawiają się dolne jedynki, choć mogą to być również dwójki lub górne jedynki. Pierwsze objawy ząbkowania można często zauważyć już około czwartego miesiąca życia dziecka. Maluszek zaczyna się obficie ślinić i wkładać do buzi paluszki. Swędzą go dziąsła, które zaczynają być rozpulchnione i zaczerwienione. Taki stan może się utrzymywać kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Gdy następuje finał i zęby zaczynają się wyrzynać, dziąsła stają się bardzo wrażliwe, a każde ich dotknięcie może sprawiać dziecku ból. Dopóki ząbek się nie wyrżnie, maluszek jest marudny, płaczliwy, może odmawiać jedzenia i często budzić się w nocy. Niektóre niemowlęta są takimi szczęściarzami, że ząbkowanie przechodzą bezboleśnie i jakby niezauważalnie.

Pierwszy ząb u niemowlaka pojawia się najczęściej około szóstego-siódmego miesiąca życia. Zarówno wczesne, jak i późne ząbkowanie jest rodzinne. Najczęściej ząbkowanie nie należy jednak do miłych momentów życia ani dla dziecka, ani dla jego rodziców. Gdy podczas wyrzynania się zębów niemowlę ma niewysoką gorączkę, nie panikuj. Kilkudniowa gorączka nieprzekraczająca 38ºC to jeszcze nie powód do niepokoju. Jeśli ustąpi po wyrżnięciu się zęba, możesz odetchnąć z ulgą. Gdy jednak dziecko nie chce jeść ani przyjmować płynów, ma gorączkę ponad 38ºC trwającą już trzy dni i ciągle rosnącą, nie można zwlekać i trzeba udać się do lekarza.

Strona 2/2

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.