Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Wyznanie dziewczynki chorej na autyzm

Cadence ma 7 lat i mieszka w Australii. Jest miłą, wrażliwą i bystrą dziewczynką. Od rówieśników odróżnia ją jej choroba: autyzm.

Zobacz film: "Dziecko autystyczne w przedszkolu"

Niedawno dziewczynka zadała swojej mamie dość wymowne pytanie. – Czy autyzm sprawia, że jestem gorsza od innych? – spytała. Jej mama była w szoku. Dlatego postanowiła z córką porozmawiać, pisząc pytania i odpowiedzi na kartce. Później kartkę sfotografowała i umieściła na profilu I am Cadence na facebooku. Rozmowa ukazuje wrażliwość autystycznej dziewczynki na to, jak i co inni ludzie mówią o dzieciach chorych na autyzm.

– Jakie "wiadomości" słyszą autystyczne dzieci – od swoich rodziców i rodziców innych dzieci w szkole, z mediów? – pyta mama Cadence. – Moja córka odczuwa świat inaczej niż wszyscy. Słyszy, widzi, obserwuje każdy szczegół wokół niej – każdą rozmowę, zapach. Robi tak każde autystyczne dziecko – pisze Amanda.

Rozmowa, którą niżej zamieszczamy, rozpoczęła się pod biurkiem Cadence. W to bezpieczne dla niej miejsce dziewczynka uciekła, gdy usłyszała, że jest "zła". Post na profilu I am Cadence udostępniły ponad dwa tysiące użytkowników portalu.

Rozmowa Cadence z jej mamą:

Cadence: Czy bycie chorym na autyzm sprawia, że jestem gorsza?

Amanda: Dlaczego się nad tym zastanawiasz?

Cadence: Dorośli zawsze mówią, że ciężko jest być mamą lub tatą, jeśli ma się dziecko chore na autyzm. W telewizji mówili też, że ludzie, którzy mają autyzm, ranią innych. I, że chore dzieci muszą być trzymane oddzielnie, by inne mogły być bezpieczne. Albo muszą być związywane.

Amanda: Myślisz, że wierzę w to, co mówią inni ludzie?

Cadence: Nie!

Amanda: A w co ty wierzysz?

Cadence: Nie lubię ranić ludzi. Urodziłam się chora na autyzm, ale to wcale nie znaczy, że jestem zła. Mamusiu, ty płaczesz?

Wyznanie dziewczynki chorej na autyzm
Wyznanie dziewczynki chorej na autyzm (Źródło: Facebook)

Amanda: Tak. Ale to łzy szczęścia, ponieważ ty wiesz, co jest prawdą. I łzy smutku, ponieważ jest tylu ludzi, którzy tego nie wiedzą.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.