Trwa ładowanie...

Wstrzykiwacz insuliny

Avatar placeholder
26.05.2017 22:05
Wstrzykiwacz insuliny
Wstrzykiwacz insuliny

Podawanie insuliny staje się coraz prostsze i mniej bolesne. Diabetycy nie są już skazani na korzystanie tylko ze strzykawek. Mogą korzystać z pomp insulinowych lub penów. Insulina służy do leczenia osób chorych na cukrzycę. Warto przeprowadzić badanie, aby nie przegapić pierwszych objawów choroby. Im wcześniej rozpocznie się proces leczenia cukrzycy typu 2, tym jest większe prawdopodobieństwo, że nie będzie konieczności stosowania insuliny.

spis treści

1. Najlepszy sposób na podawanie insuliny

Może się okazać, że przeprowadzone badanie wykaże, że należy zacząć przyjmować insulinę. Warto więc wiedzieć, jaki jest najlepszy i najwygodniejszy sposób jej podawania. Uważa się, że do tego celu doskonale nadaje się wstrzykiwacz insuliny. Przypomina on grubszy długopis i stąd wzięła się jego nazwa. Aby z niego korzystać, należy mieć wkłady z igłami jednorazowymi oraz z insuliną.

Stosowanie penów automatycznych ma ogromną zaletę. Pozwalają one na robienie sobie zastrzyków nawet przez osoby, które tego nie potrafią. Do ich obsługi nie potrzeba wykazywać się niezwykłymi umiejętnościami. Są poręczne, a ich użycie ogranicza się do przyłożenia pena do skóry i przytrzymania spustu. Insulina jest automatycznie dostarczana do tkanek i zawsze odbywa się to z taką samą siłą. Moc podania lekarstwa jest niezależna od tego, jak wielka jest dawka. Niektóre peny potrafią informować chorego, że ustalona dawka insuliny została podana.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Wiele osób chorych na cukrzycę wybiera peny, gdyż są one bardzo bezpieczne
Wiele osób chorych na cukrzycę wybiera peny, gdyż są one bardzo bezpieczne

Wiele osób chorych na cukrzycę wybiera peny, gdyż są one bardzo bezpieczne. Automatyczne wkłucie sprawia, że uszkodzenia tkanek są ograniczone do minimum. Dawki są odmierzane niezwykle dokładnie, co pozytywnie wpływa na stan chorego i przebieg choroby. Jednorazowe igły są odpowiednio zabezpieczone, a osłonę ściąga się dopiero bezpośrednio przed iniekcją. Warto pamiętać o tym, że pen powinien być systematycznie wymieniany – decyduje o tym zawsze lekarz.

To też warto wiedzieć

Odpowiednio dobrany wstrzykiwacz insuliny bardzo ułatwia jej podawanie. Wybierając pen, warto zwrócić uwagę na to, czy:

  • jego obsługa jest prosta;
  • jego wymiary są dla nas odpowiednie. Może się okazać, że niektóre modele są zbyt małe lub zbyt duże i przez to nieporęczne;
  • posiada czytelną sygnalizację przyjmowanej dawki i pozwala na jej kontrolowanie;
  • został wyposażony w moduł, dzięki któremu chory jest informowany, kiedy insulina została wprowadzona do organizmu.

2. Jak sprawić, aby wstrzykiwacz służył bezawaryjnie?

Aby pen działał długo i prawidłowo, należy o niego odpowiednio dbać. Szczególną uwagę należy zwracać na:

  • sposób jego przechowywania. Powinien być zawsze przechowywany w temperaturze pokojowej. Kiedy znajduje się w nim insulina, nie może być przechowywany dłużej niż 28 dni, a temperatura, w jakiej jest przechowywany, nie może przekraczać 25 stopni;
  • zapewnienie mu ochrony przed wilgocią i zbytnim zakurzeniem. Należy uważać, aby pen nie zamókł. Najlepiej przechowywać go w odpowiednim etui;
  • wymianę igły po każdym użyciu pena;
  • utrzymanie pena w czystości. Powinien być on codziennie przecierany wilgotną ściereczkę. Do czyszczenia pena nie można używać substancji czyszczących lub mających działanie dezynfekujące.

Warto pamiętać, że wybór pena zasadniczo wpływa na komfort życia. Im lepiej zostanie dobrany, tym podawanie insuliny będzie łatwiejsze i mniej bolesne. Dzięki zastosowaniu wstrzykiwacza, można hormon podawać bardzo dyskretnie i co ważne – bardzo szybko. Dzięki temu, że wstrzykiwacz insuliny zawsze podaje dokładnie odmierzoną dawkę, wzrasta skuteczność leczenia cukrzycy. Więc jeśli badanie wykaże, że niezbędne jest stosowanie insuliny, warto pomyśleć o zaopatrzeniu się właśnie we wstrzykiwacz insuliny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze