Trwa ładowanie...

Wskazówki dla osób cierpiących na migrenę

Avatar placeholder
30.05.2017 18:49
Wskazówki dla osób cierpiących na migrenę
Wskazówki dla osób cierpiących na migrenę

Migrena to ciężki przeciwnik. Potrafi chorego sparaliżować, doprowadzając nagle do silnych bólów głowy, wymiotów i innych ciężkich objawów. Jednak, jeżeli ktoś już choruje na migrenę, wie, że najważniejsze to zapobiec wystąpieniu ataków. Jak tego dokonać? Trzeba dużo wiedzieć o przeciwniku i umiejętnie tę wiedzę wykorzystać.

spis treści

1. Co wiesz o migrenie?

Migrena to przewlekła choroba neurologiczna, która dotknęła dotychczas do 16 procent całej populacji. Częstotliwość występowania jest kwestią indywidualną, choć podaje się, że może ujawniać się raz w tygodniu lub miesiącu, a długość jej trwania waha się od kilku godzin do nawet kilku dni. Ta różnorodność w nasileniu choroby, a także w częstotliwości jej występowania uzależniona jest głównie od wielu czynników dotyczących chorego.

Migrena ma podłoże neurologiczne
Migrena ma podłoże neurologiczne (123RF)
Zobacz film: "Choroby, na które najczęściej zapadają niemowlęta"

Medycyna wyróżnia różne typy migren – od klasycznej, czyli takiej, którą poprzedza wystąpienie aury, przez migrenę pospolitą, czyli tę, która występuje bez aury i najczęściej dotyka chorych, do migreny menstruacyjnej, czyli – jak sama nazwa wskazuje – uzależnionej od pojawiania się comiesięcznego krwawienia u kobiety. Bardzo rzadkimi rodzajami migreny są typy dotyczące porażeń mięśni (migrena porażeniowa), związane z zaburzeniami w siatkówce (migrena siatkówkowa), a także migrena pourazowa występująca po różnego rodzaju wypadkach, chorobach.

2. Fazy migreny

Rodzaj migreny może wskazywać na pojawianie się typowych jej objawów. Jednakże jedne rodzaje choroby poprzedzone są aurą, a inne nie. Trzeba zatem wiedzieć, że aura to nic innego, jak nieprawidłowości neurologiczne pod postacią zaburzeń wzrokowych, które przemijają. Chory informuje wówczas, że widzi ciemne plamy lub tzw. błyski w polu widzenia. Czasami także oprócz zmian wzrokowych dochodzi do paraliżu kończyn, żuchwy oraz ogólnego rozkojarzenia.

Zanim jednak dojdzie do silnego, charakterystycznego bólu głowy, chory może nawet na trzy godziny przed atakiem odczuwać wolno narastające objawy informujące o pojawieniu się ataku migreny. Zaliczyć można do nich np. ziewanie, senność, brak sił, zmęczenie, bóle mięśni, a także wilczy apetyt i pragnienie. Faza bólu głowy to przede wszystkim mocny, jednostronny ucisk albo pulsowanie z tyłu głowy lub w okolicy skroni. Bywa często i tak, że bólowi towarzyszą nudności lub wymioty. Dochodzić może w tej fazie do tego, że chory pozostaje w bezruchu w ciemnym, wyciszonym pokoju. Dobrze, jeżeli pokój jest odpowiednio wywietrzony i pozbawiony mocnych bodźców wzorkowo-słuchowo-czuciowych.

Kolejną fazą migreny jest czas ustępowania objawów. W zależności od osoby pomóc może sen albo wymioty. Na samym końcu chory doświadcza fazy wyczerpania.

3. Obserwacja swojego organizmu

Zanim dojdzie do odpowiedniej diagnozy lekarskiej, trzeba umieć samemu odpowiedzieć sobie, co powoduje, że źle się czujemy i doświadczamy migreny. Nagły ból głowy to nie tylko, a czasami nie zawsze, główny objaw wskazujący, że ma się do czynienia z migreną. Atak migrenowy to również objawy w postaci wymiotów, braku koncentracji czy nadwrażliwości na wszelkie bodźce. Jednakże trzeba wiedzieć też, że zanim dojdzie do kulminacyjnego ataku, objawy wyprzedzające go potrafią ujawniać się na kilka godzin przed ostatecznym napadem.

Warto zatem dobrze obserwować swój organizm. Nierzadko, zanim silny ból głowy się ujawni, człowiek może czuć zmęczenie, wzmożone ziewanie, senność, silne pragnienie albo nawet bóle mięśni. Może pojawić się też bladość skóry. Umiejętne odnotowanie powtarzających się objawów wyprzedzających atak migreny jest niezwykle istotne w doborze naturalnych środków leczenia tej choroby.

4. Jak radzić sobie z atakiem migreny?

Sposoby na ból głowy uwarunkowane są od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka, który choruje na migrenę. Oprócz sięgania po leki w fazie bólu głowy, trzeba umiejętnie rozpoznawać objawy wyprzedzające atak i wykorzystywać metody naturalne, do których zaliczyć można m.in. zadbanie o odpoczynek i relaks w zaciemnionym, wywietrzonym pokoju, skonsumowanie lekkiego posiłku i wypicie słodzonego napoju, np. herbaty lub kawy. Jeżeli jednak z jakichś względów te napoje nie są przez chorego tolerowane, można zaparzyć ziółka.

Jak przetrwać w ciąży z migreną?
Jak przetrwać w ciąży z migreną? [6 zdjęć]

Migrena nie jest typowym bólem głowy. To ostra, pulsująca bolesność po jednej lub obu stronach głowy.

zobacz galerię

Kolejną naturalną metodą zapobiegania atakom migreny jest stosowanie akupresury, czyli samodzielnie wykonanych masaży skroni, głowy, ramion i karku. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto skorzystać z kąpieli w gorącej wodzie i spłukania ciała prysznicem z zimną wodą.

W przypadku, gdy ból się już pojawi, trzeba sięgnąć po lek przeciwbólowy i znaleźć miejsce, w którym chory mógłby poleżeć w spokoju i ciszy, a przy okazji zdrzemnąć się, by wstać bez bólu. Nierzadko cierpiący, zamiast odpoczynku, muszą wykonać aktywność fizyczną. Leżenie takim osobom nie służy, dlatego też trzeba zadbać u nich, by wykonały niewielki wysiłek fizyczny, w postaci chociażby odkurzania czy też starcia kurzy. Kiedy jednak oprócz bólu głowy chory skarży się na wymioty, zaleca się ssanie plasterka imbiru lub sięgnięcie po lek przeciwwymiotny, który wcześniej zalecił lekarz.

5. Walka z migreną

Migrenowe bóle głowy to choroba, która wymaga bardzo dokładnego zdiagnozowania oraz stałej kontroli lekarskiej. Wszystko po to, by lekarz mógł dobrze dobrać lek do indywidualnych predyspozycji chorego. Skuteczny lek na migrenę wymaga niejednokrotnie weryfikacji, gdyż aktualnie na rynku lekarz ma do dyspozycji różnego rodzaju środki farmakologiczne w przeróżnej postaci. Dlatego też tak istotne jest informowanie lekarza o skuteczności przepisanych leków i niezrażanie się, gdy podany lek nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Czasami poszukiwanie leku na migrenę wymaga cierpliwości.

Lekarz może przepisać leki z grupy triptantów, beta-blokery, antydepresanty, przeciwpadaczkowe, w postaci zastrzyków z toksyny botulinowej lub zastrzyki zwane blokadą układu współczulnego. Bez względu na stosowane leczenie farmakologiczne musi ono być podparte wiedzą chorego o współczynnikach życia codziennego, które mogą prowokować występowanie ataku migreny. Dlatego też trzeba wiedzieć, że schorzenie to mogą powodować: zbyt duże napięcie emocjonalne, ogólne przemęczenie i brak snu, silne bodźce zewnętrzne oraz stosowana dieta.

Musisz to wiedzieć

Migrenę może powodować spożywanie alkoholu, głównie sherry, porto lub czerwonego wina. W skład tego alkoholu wchodzą związki fenolowe, które wywołują bóle głowy. Poza tym migrena „karmi się” czekoladą, serami i wszystkimi produktami, w których można znaleźć glutaminian sodu. Co ważne, konieczne jest przestrzeganie stałości spożywania pokarmów oraz ich ilości. Każda anomalia w tym zakresie może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Oprócz diety ważne jest ustabilizowanie swojego codziennego rytmu. Dotyczy to zarówno ilości snu, odpoczynku, ale także dbania o aktywnie spędzany wolny czas, najlepiej na świeżym powietrzu. Jednak wszelkie nagłe zmiany klimatyczne mogą wpłynąć negatywnie i sprowokować wystąpienie ataku.

W swoim otoczeniu migrenowiec powinien zadbać o zminimalizowanie bodźców czuciowych, wzrokowych i słuchowych, gdyż każda odmiana w tym zakresie może mieć wpływ na pojawienie się ataku migreny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze